Grossovi přátele a známí jsou na seznamu lidí, kteří práva v Plzni vystudovali za velmi krátkou dobu.

Grossovi přátele a známí jsou na seznamu lidí, kteří práva v Plzni vystudovali za velmi krátkou dobu. | foto: Koláž - iDNES.cz

Titul z plzeňských práv získali v rekordním čase všichni Grossovi muži

  • 819
S trochou nadsázky by se dalo říct: kdo se zná s expremiérem Stanislavem Grossem, má titul z plzeňské právnické fakulty. MF DNES při zkoumání tamní aféry zjistila, že mezi absolventy s neobvykle rychlým průběhem studia je i řada lidí s kontakty právě na Grosse. Jde o bývalé policisty, současné právníky i podnikatele.

V době, kdy byl Gross ministrem vnitra, pracovali v elitním Úřadu finanční kriminality a ochrany státu dva analytikové – Petr Bernátek a David Průša. Oba měli pověst policistů, kteří mají ke svému šéfovi velmi blízko. Grossovi později například pomáhali s vyřešením aféry kolem jeho majetkových poměrů.

Když oba detektivové studovali plzeňská práva, mohli na chodbě potkat i Grosse. Ten si zde totiž v roce 2004 dodělával titul JUDr. Právě Bernátek s Průšou vystudovali podle záznamů školy pětiletý magisterský obor za tři roky a čtyři měsíce. "Studovali jsme řádně. Šlo to zvládnout," tvrdí shodně.

Grossovi spolužáci

Petr Bernátek a David Průša, bývalí policisté, pomáhali Grossovi vyřešit aféru s majetkovými poměry, pětiletý magisterský obor vystudovali za tři roky a čtyři měsíce

Eduard Bruna, zaměstnal Grosse po odchodu z politiky jako koncipienta, titul Ph.D. získal
za rok a čtyři měsíce

Helena Horová, pomáhala Grossovi s vyřešením bytové aféry, bakalářské studium zvládla za rok

Krátké studium nemusí znamenat, že jsou podvodní studenti. Univerzita může mít nepořádek v "papírech" nebo mohli řadu zkoušek složit na jiné škole. Podle vedení univerzity je to však nutné prověřit.

I někdejší premiér už otázky na své studium v Plzni dostal. Jeho rigorózní práci dodnes nikdo neviděl. Tedy s výjimkou zkoušejících, kterými byli mimo jiné hlavní aktéři aféry – proděkan Milan Kindl a předseda akademického senátu Milan Telecký. - čtěte Grossova práce měla na právech v Plzni "zvláštní režim"

Gross práci zveřejnit nechce

Gross prý nesouhlasil s tím, aby fakulta jeho práci zveřejnila. "Chtěli jsme ji dát hned do knihovny, ale pan Gross to odmítl," říká Daniel Telecký.

Expremiérova práce měla proto "zvláštní režim", který spočíval v tom, že byla uchovávána ve skříňce na děkanátu a mohl v ní číst jen šéf fakulty Milan Kindl. Poté však zmizela. "Práci jsem řádně napsal a nevím, proč na fakultě chybí," řekl Gross.

Expremiér však nemá s oběma policisty společné jej tituly z plzeňských práv. Bernátek po odchodu od policie nastoupil do advokátní kanceláře Jany Rejžkové. A právě ona poté pomáhala Grossovi vybruslit z bytové aféry a jeho manželce Šárce ukončit kritizované podnikání s Libuší Barkovou.

Bernátek s Průšou radili i tehdejšímu vicepremiérovi a lidoveckému předsedovi Jiřímu Čunkovi, když byl obviněn z přijímání úplatku. Čunkovu obhajobu poté naplno přebral známý pražský advokát Eduard Bruna.

Doktorát za rok a čtyři měsíce

A jsme opět u Grosse i plzeňské fakulty. Právě u Bruny totiž pracoval někdejší předseda vlády jako koncipient po odchodu z politiky. Bruna je také podezřelým absolventem doktorského studia na Západočeské univerzitě. Podle záznamů školy začal studovat v září 2006. O rok a čtyři měsíce později měl obhájenou dizertační práci na téma Právní proces – dokazování a důkazy a získal titul Ph. D.

"Z hlavy si nepamatuji, jak dlouho jsem studoval. Je to už několik let. A nevidím důvod, proč takové informace sdělovat novinářům," reagoval Bruna.

S vyřešením bytové aféry pomáhala Grossovi kromě Bernátka s Průšou i jednatelka společnosti Egidas Helena Horová. A i tato žena studovala v Plzni. Podle Lidových novin zvládla bakalářský cyklus, který je běžně tříletý, za jeden rok. Po čtyřech letech od nastoupení na školu pak studium ukončila doktorátem.

"My jsme se tenkrát obrátili na renomovanou poradenskou firmu, aby nám pomohla s naším problémem. Tak jsme se vlastně dostali k firmě Egidas," popisuje Gross seznámení s Horovou. Podle informací MF DNES se oba dobře znají.

Brunovi koncipienti vystudovali rychle

O firmě Egidas se psalo v souvislosti s plzeňskou aférou ještě v jedné souvislosti – právě jednatelka společnosti Horová údajně zažádala o rychlé svázání chybějící dizertační práce jednoho z pedagogů fakulty.

"Zcela zásadně odmítáme, že by si společnost Egidas někdy objednala vazbu dizertační práce," tvrdila společnost v tiskové zprávě.

S Horovou sedí v orgánech několika společností Petra a Roman Lamkovi. Advokát Lamka stál podle týdeníku Respekt za kadaňskou firmou RRK, která podezřele levně koupila od elektrárenského gigantu ČEZ hektary ploch a několik budov v areálu tušimické a prunéřovské elektrárny.

Právě Lamkovi patří mezi další studenty plzeňských práv, kteří absolvovali pětiletý magisterský obor rychleji. Petře Lamkové to trvalo necelé tři roky, jejímu muži o rok déle. Oba přitom pracovali jako koncipienti u Bruny. Stejně jako Gross. Na dotazy MF DNES nereagovali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video