Ruský prezident Vladimir Putin během tiskové konference vysílané státní...

Ruský prezident Vladimir Putin během tiskové konference vysílané státní televizí v přímém přenosu (19. prosince 2013) | foto: AP

Ať se Západ uklidní, řekl Putin. Rakety u hranic s NATO prý Rusko nemá

  • 62
Moskva ještě nerozhodla o rozmístění raket Iskander u hranic s NATO v Kaliningradské oblasti. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin. Rakety měly být reakci na protiraketový štít, který budují USA v Evropě. Ruské ministerstvo obrany nicméně počátkem týdne tvrdilo, že Iskandery v Kaliningradu skutečně jsou.

"Za prvé, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili, ať se (na Západě) uklidní. Za druhé, nikoho chránit není třeba. Jen není nutné nikoho provokovat k odvetným krokům," řekl ruský prezident Putin na čtvrteční tiskové konferenci. Reagoval tak na dotaz týkající se informací, že Rusko má Iskandery v Kaliningradu.

Iskander-M

  • Využívá jednostupňovou řízenou raketu 9M723K1 na tuhé palivo s neoddělitelnou bojovou hlavicí. Raketa o délce 7,3 m, průměru 0,92 m a hmotnosti 3 800 kg může být opatřena vysoce explozivní, kazetovou nebo průbojnou bojovou hlavicí o hmotnosti 700 nebo 480 kg.
  • Navedení na cíl zabezpečuje inerciální naváděcí soustava, která v konečné fázi navedení využívá infračervené senzory. To umožňuje zasáhnout cíl s přesností až na 5 metrů.
  • Zvláštností střely je skutečnost, že ke svému cíli neletí po klasické balistické dráze, ale po těžko určitelné trajektorii, charakteristické náhlými rychlými bočními odskoky v konečné fázi letu, kterou navíc doprovází vypouštění klamný cílů.

Podle jeho vyjádření tyto rakety nejsou jediným způsobem ochrany a reakce na hrozící nebezpečí.

"Iskander je pouze jedním z prvků možné odpovědi, a to zdaleka ne nejúčinnější. I když ve své kategorii je to nejúčinnější zbraň na světě," řekl.

Na Západě vypukl poprask poté, co německý list Bild v neděli napsal, že Rusko v Kaliningradské oblasti rozmístilo rakety Iskander-M v reakci na budovaný americký protiraketový štít (více o odhalených informacích zde)

Deník uvedl, že rakety s dosahem zhruba 500 kilometrů mohou nést konvenční či jaderné hlavice a dokážou zasáhnout prakticky kterýkoli cíl na území Polska. Z Kaliningradské oblasti do Berlína je to vzdušnou čarou 527 kilometrů.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov následující den sdělil, že Iskandery v Kaliningradu jsou a že to neodporuje žádným mezinárodním dohodám.

List Izvěstija přitom citoval nejmenovaný zdroj z ministerstva, který tvrdil, že Iskandery se v Kaliningradské oblasti nacházejí už půldruhého roku.

Západní pseudohodnoty tu nechceme

V narážce na silné hnutí za rovnoprávnost homosexuálů, které se šíří ze západních zemí, Putin současně během svého mediálního výstupu uvedl, že chce chránit "tradiční morální hodnoty" v Rusku a naopak čelit západním "pseudohodnotám".

"Pro mne není důležitá kritika západních hodnot. Pro mne je důležité chránit naše obyvatelstvo před určitými pseudohodnotami, které naši občané přijímají velmi obtížně," uvedl. "Nejde o to, někoho kritizovat. Jde o to, uchránit nás před dost agresivním jednáním určitých sociálních skupin, které podle mne nejenže žijí, jak chtějí, ale svůj názor poměrně agresivně vnucují jiným lidem i jiným zemím," dodal.

Prezident v této souvislosti nabádal k návratu k tradičním ruským hodnotám. "Bez tradičních morálních hodnot společnost degraduje," zdůraznil.

Minulý týden Putin odsoudil "takzvanou toleranci, která nečiní rozdílu mezi pohlavími". Kritizoval přitom, že "v řadě zemí dnes pokračuje přehodnocování morálních norem a od společnosti se požaduje, aby tímto způsobem přistupovala i k otázkám dobra a zla".

Akce Greenpeace mohla být na zakázku

Ruský prezident se během konference vyjádřil také ke kauze třiceti aktivistů Greenpeace, které zadrželo ruské ozbrojené komando 19. září kvůli protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja v Barentsově moři. Všichni aktivisté čekají na soud. Do konce listopadu byli ve vazbě, nyní jsou na svobodě, ale nesmějí opustit Rusko. Původně čelili obvinění z "pirátství", poté se zmírnilo na "výtržnictví".

Podle Putina by nedávná reakce ruských úřadů na protestní akci aktivistů měla sloužit jako ponaučení. Upozornil, že Rusko přitvrdí svou ochranu před pokusy zabránit mu využívat arktický šelf. Nicméně naznačil, že na zadržované ekology se zřejmě bude vztahovat vyhlášená amnestie (více o amnestii čtěte zde).

Putin prohlásil, že akce Greenpeace mohla být provedena "na zakázku" s cílem zabránit Rusku ve využívání arktického šelfu. Naznačil tak, že by v pozadí mohla být některá z konkurenčních zemí, žádnou však nejmenoval. "Pro nás je to vážná věc. A nehodláme zastávat měkčí postoj. Naopak přitvrdíme," zdůraznil.

Nicméně dal najevo ochotu diskutovat a při dostatečné argumentaci přistoupit na úpravu svých záměrů. K amnestii poté už jen dodal: "Pro aktivisty to neděláme. Jestli se na ně bude vztahovat, dobrá. Ale to, k čemu došlo, by mělo být lekcí..."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video