Tisk: Kerry příliš spoléhá na Vietnam

  • 31
Útočná, vyvážená, populistická. Taková byla podle amerického tisku řeč Johna Forbese Kerryho. Jejím prostřednictvím přijal v noci ze čtvrtka na pátek nominaci pro listopadové prezidentské volby. "Jsem John Kerry, hlásím se do služby!" To byla jeho první slova.

Demokratický konvent k sobě přitáhl pozornost většiny amerických médií a na čas nechal editorům hlavních stránek zapomenout na dění v Iráku.

Čtyřdenní kolotoč poplácávání po ramenech, oslavných gest a tepající kritiky George Bushe měl předem jasný průběh, přesto byl očekáván s napětím.

Řeč Johna Kerryho měla být vrcholem. S jejím blížícím se příchodem ovšem rostlo napětí, protože senátor za stát Massachusetts nepatří mezi špičkové demokratické rétory.

Svou roli ale nakonec zvládl slušně, ne však výborně. Všechny přední americké deníky se totiž shodují, že Kerryho projev byl příliš jednostranný a populistický.

Kerry-voják se nezapře
"Jsem John Kerry a hlásím se do služby!" Salutoval Kerry na úvod a vlastně tím předznamenal celých následujících 45 minut. Ty postavil především na své zkušenosti z války ve Vietnamu, případně na kritice Bushova militarismu.

"Projev byl pravděpodobně první a poslední nocí jeho kampaně, kdy byla na Kerryho upřena pozornost celého národa," napsal list Chicago Tribune. "Kerry v něm silně spoléhal na čtyři měsíce, které strávil v Jihovýchodní Asii," doplnil deník.

Chicago Tribune ale upozornil, že Kerry opět neodhalil nic ze svých plánů, jak vyřešit krizi v Iráku. Pouze se spokojil s ostrými výpady proti stávající hlavě státu. "Zdá se, jakoby chtěl sedět jedním zadkem na dvou židlích," míní deník.

Nad válečnými prioritami Kerryho se pozastavil také Boston Globe. "Lidem z Massachusetts, kteří znají Kerryho 30 let, bude asi divné, proč má stále potřebu prezentovat své vojenské úspěchy."

Výrazným krokem vpřed bylo podle amerických novinářů to, že demokraté na svém konventu přešli po mnoha letech obrany do útoku. Co byly dříve zbraně republikánů - sociální jistoty a národní bezpečnost -, tím nyní operuje také Kerry.

Demokraté jdou do útoku
"Od konce šedesátých let republikáni často ukazovali demokraty jako ty, kteří žijí mimo běžné Američany," upozornil Washington Post s tím, že to se v Bostonu zřejmě změnilo.

Že delegáti na sjezdu přijali Kerryho řeč s nadšením je pochopitelné. A to i přes fakt, že jediné o čem prezidentský kandidát hovořil bylo, že bude důvěryhodnějším lídrem než George Bush, poukázal deník New York Times.

"Myslím, že John Kerry měl nejlepší řeč, kterou kdy pronesl. Byla to pravdivá reflexe jeho patriotismu a jeho života," citoval New York Times Jaye Stoddarda z Nebrasky.

Populismus, ze kterého bývá často nařčen George Bush, prosákl do Kerryho projevu také podle Los Angeles Times, které napsaly, že se jednalo o politický ekvivalent překvapivého útoku na nejsilnější místo nepřítele.

John Kerry byl prý agresivní, přesvědčivý a v podstatě nic nového neříkající. "Otázkou je, zda v rozhodování, jestli zvolit Kerryho na čtyři roky do Bílého domu, budou Američané přikládat jeho účasti ve Vietnamu stejnou váhu jako on," shrnul dojem list Los Angeles Times.

O Kerryho vystoupení více zde

Prezidentský kandidát John Kerry salutuje účastníkům sjezdu Demokratické strany. (30. července 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video