Tisíciletý ledový šelf se rozlomil

  • 8
Největší ledový šelf v Arktidě, který zakrýval 390 kilometrů čtverečních moře, se rozlomil. Rozdělil se v posledních dvou letech kvůli tání, oznámil časopis Geophysical Research Letters. Podle vědců zatím není jisté, zda rozlomení 3000 let starého šelfu souvisí se skleníkovým efektem.

Vědci z Lavalovy univerzity v Québeku a z Aljašské univerzity ve Fairbanksu míní, že rozpad ledové plochy u kanadského pobřeží zřejmě způsobilo dlouhodobé oteplování patrné v oblasti asi sto let i rychlejší růst teplot v poslední době.

Domníváme se, že to je součást dlouhodobého procesu, řekl spoluautor studie Warwick Vincent z Lavalovy univerzity. "Avšak v poslední době dochází k podstatným změnám, které odpovídají většímu oteplování, které zaznamenáváme od 60. let dodnes."

Autoři zdůrazňují, že rozpad plochy známé jako Ward Huntův ledový šelf je jen dalším z důkazů ohromných klimatických změn v Arktidě, které je zapotřebí důkladně sledovat.

Ledový šelf o síle 43 metrů se začal vytvářet před 4500 lety u ústí fjordu Ellesmerova ostrova na severu Kanady a jeho formování skončilo před třemi tisíci lety.

Byl posledním pozůstatkem rozsáhlé ledové plochy, která ještě před sto lety pokrývala celé pobřeží ostrova. Ta se za poslední století zmenšila asi o 90 procent, řekl Vincent. Eroze se ale z velké části zastavila v roce 1982.

Rozlomení šelfu také vede k vytváření ledových ostrovů, které mohou ohrozit těžební plošiny v Beaufortově moři, uvedli autoři studie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video