Oproti většině zemí v Evropě slouží v Česku na počet obyvatel výrazně víc policistů. Ilustrační foto

Oproti většině zemí v Evropě slouží v Česku na počet obyvatel výrazně víc policistů. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MF DNES

Tisíce policistů odcházejí, část zločinů se nevyřeší

  • 87
Policii ve velkém odcházejí lidé. Například v Teplicích na konci roku odejdou do civilu všichni vyšetřovatelé, kteří se zabývají hospodářskými delikty. Situace je na ostatních služebnách v Česku podobná. Ministerstvo proto na začátek příštího roku chystá novou náborovou kampaň.

"Trošku jsme s tím počítali, stejně je to citelný zásah. Přeci jenom odcházejí všichni a nebude lehké je nahradit," řekl zástupce teplického policejního šéfa Jaroslav Jedlička.

Stejný problém teď neřeší jen policie v Teplicích. "Odznak" vracejí policisté po celém Česku bez ohledu na to, u jaké jednotky slouží. Od elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu odejde do konce roku padesátka lidí.

Něco se šetřit nebude
Jde o největší vlnu odchodů, která policii zasáhla za několik posledních roků. Policejní šéfové už mají spočítáno, že jim v závěru roku bude chybět  4 882 lidí. Pro upřesnění – je to víc než deset procent celého sboru.

Policejní prezident Oldřich Martinů slibuje, že chybějící lidé práci policie paralyzovat nebudou. Ovšem někteří policisté pod slibem zachování anonymity říkají něco jiného. "Část věcí se prostě vyšetřovat nebude. Prostě nebude nikdo, kdo by to dělal," tvrdí.

"Už teď se vyšetřování některých kauz zastavilo," říká i bývalý ministr vnitra za ČSSD František Bublan. Víc to neupřesňuje.

Víc policistů než jinde
Odhlédněme teď od nářků, že policie nebude některé případy vyšetřovat. Na čísla o odcházejících policistech je možné se dívat i z jiného úhlu.

Oproti většině zemí v Evropě slouží v Česku na počet obyvatel výrazně víc policistů. Přesně vyčísleno: v Česku připadá jeden policista na 210 obyvatel. V Nizozemsku ale musí ohlídat průměrně 443 lidí, ve Finsku dokonce 662.
 
Je tedy odchod policistů opravdu vážným problémem?
"Ano, máme totiž na starosti i věci, které by policie dělat neměla. Nosíme soudní obsílky, převážíme opilce. To kolegové v Evropě nedělají," říká zástupce policejního prezidenta Ivan Bílek.

V posledních letech se navíc zavedlo několik nových trestných činů. A ty s sebou podle policistů přinesly další papírování. "Vezměte si jen trestný čin jízda bez řidičáku. Pochůzkář těchto činů může během služby zjistit hned několik. Jejich zaevidování pak zabere hodiny. Přitom jde o banalitu, která by mohla hned jít k soudu," dodává Jedlička.

Změny čekejte za rok
S tím souhlasí i ministr vnitra Ivan Langer. "Já vím, že řada věcí policisty zbytečně zdržuje, a proto nejsou v terénu vidět," říká Langer.

Mužů zákona je podle něj dostatek, problém vidí jinde. "V kancelářích sedí kolem osmi tisíc funkcionářů, kteří dostávají služební příplatek za vedení. V některých okresech jsou hned čtyři náměstci policejního ředitele. To je zbytečně moc. Musí se to změnit," dodává.

Není úplně jasné, kdy lze změny čekat. Langer slibuje, že ty první se odehrají už v polovině příštího roku. V tu dobu by měla částečně proběhnout reorganizace celé policie.

Pořád to ale nebude až tak viditelná změna. Ta výraznější se dá podle Langerova slibu čekat od ledna 2009, kdy by měla začít platit novela zákona o policii. "V ní počítáme, že policie přestane řešit některé věci, které ji zbytečně zatěžují," řekl Langer.

Co konkrétně? Třeba už zmíněné roznášení obsílek nebo vyšetřování méně vážných dopravních nehod.

Opoziční poslanci to jako tak snadné nevidí. "Pan Langer o těch změnách zatím jen mluví. Neviděl jsem od něj nic konkrétního," tvrdí František Bublan. "Je ale pravda, že pokud se zákony nezmění, tak nezbývá nic jiného než nabrat nové policisty," dodal.

A další přibereme
Takže přibrat nové muže je jediným účinným lékem, se kterým jsou politici schopni přijít? Policie už na začátek nového roku chystá další náborovou kampaň. Zároveň jedná s celníky, zda by někteří z nich nemohli obléknout policejní uniformu.

Jenže i nejoptimističtější odhady, kdy by policie mohla mít tolik lidí, kolik chce, mluví o několika rocích. "Přál by si, aby to bylo co nejdřív. Odhaduju ale, že to nastane za dva až tři roky," přiznal včera policejní prezident Oldřich Martinů.

Otázka je, kdo mezitím bude stíhat podvodníky na Teplicku a mafiány celorepublikového významu.


Odchody policistů

Policii bude k 31. prosinci 2007 chybět 4 882 lidí. Optimálně by sbor měl čítat 47 273 policistů, ve skutečnosti jich bude sloužit něco přes 42 tisíc.

Celkem letos "vrátilo odznak" 5 227 policistů, ale 2 248 nových se podařilo nabrat.

Výpověď podali více než z poloviny zaměstnanci policie nad 50 let (přesně 2 809).

Právě oni mají ze zákona největší nárok na celoživotní výslužné. To může po 25 a více letech "v uniformě" činit až 50 procent jejich dřívějšího měsíčního příjmu.

Přepočteno na peníze to může být i více než 20 tisíc korun měsíčně, záleží na funkci u policie. Řada policistů, kteří se rozhodli odejít, čekala, až budou mít nárok na nejvyšší možnou výsluhu.

Pramen: policejní prezidium

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video