Tisíce podpisů proti KSČM má premiér

  • 1399
Iniciativa občanů proti KSČM se dostala přes tisíce lidí k premiéru Špidlovi. "Odpoledne jsme mu předali petici se čtyřmi tisíci podpisy. Prohodili jsme pár vět. Poté pan premiér slíbil, že se k věci vyjádří," řekl jeden z iniciátorů petice Petr Placák. Petici S komunisty se nemluví lidé podepisují od 9. června.

Tehdy se pod ní podepsalo na 250 umělců, sportovců a dalších předních osobností.

O den později iniciátoři předali listiny šéfovi sněmovny Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD). Šéf sněmovny poté s umělci tři čtvrtě hodiny debatoval. "Je dobře, že se tak vážné téma otevírá," reagoval na iniciativu Zaorálek.

Premiér podle Placáka neřekl, kdy se ke znění petice vyjádří. "Budeme to hlídat a samozřejmě o jeho vyjádření dáme vědět," řekl Placák.

Umělci, vědci, sportovci a další osobnosti, kterých je momentálně pod peticí podepsáno přes čtyři tisíce, se obávají nového vlivu KSČM na budoucnost země.

Levice zrušení lustrací neprosadila

Provolání adresují prezidentovi, premiérovi, šéfům obou parlamentních komor a všech parlamentních stran.

"Uznáváme, že na úrovni lokální politiky se s komunisty jednat musí. Nechceme však, aby komunisté opět rozhodovali o naší budoucnosti," konstatoval Placák.

Pod peticí jsou podepsáni například výtvarník David Černý, filmová dokumentaristka Olga Sommerová, herečka Eva Holubová, zpěvák Michael Kocáb a desítky dalších umělců.

Pod listinou je i podpis hokejisty Jiřího Hrdiny či vědců Jiřího Grygara a Jana Konvalinky.

TEXT PETICE:

S komunisty se nemluví

Provolání občanů adresované Presidentu republiky, předsedovi Poslanecké sněmovny PČR, předsedovi Senátu PRČ, vládě ČR, předsedům a poslaneckým a senátorským klubům České sociální demokracie, KDU-ČSL, Unie svobody-DEU, Občanské demokratické strany.

S rostoucím znepokojením sledujeme lehkost a bezstarostnost, s jakou je v posledních měsících ve veřejném životě - na politické scéně, ve veřejnoprávních i soukromých médiích - přijímána a představována komunistická strana.

Toto po všech stránkách neblahé počínání zatím vyvrcholilo přizváním komunistů na jednání o našem přístupu k Evropské unii na zámku v Lánech, které inicioval president republiky a bez protestu se jej zúčastnily všechny demokratické parlamentní strany.

Připomínáme zdánlivě samozřejmý fakt, že svobodné volby jsou pouhým předpokladem demokracie - politickým nástrojem, který nevypovídá nic o kvalitě demokracie, stejně jako neospravedlňuje politické subjekty, které se volebního klání účastní.

I kdyby se pro komunistickou stranu vyslovilo 99,5% voličů, jako tomu bývalo za komunistického režimu, nestala by se z postotalitní KSČM méně extremistická strana.

Připomínáme české veřejnosti a její politické representaci, že legitimita svobodné a nezávislé České republiky, jejích demokratických inistitucí, celého našeho polistopadového vývoje vychází ze zavržení zločinného a protiprávního komunistického režimu, jak o tom mluví zákon.

KSČM je dědička komunistické totality, hrdě se k této minulosti hlásí, ústy svých předáků bagatelisuje brutalitu 50. let a obhajuje komunistické zločince. Vyzýváme demokratickou politickou representaci, aby nezpochybňovala postavení KSČM mezi ostatními extremistickými politickými proudy na okraji společnosti. Nejednejte s extremisty o charakteru a budoucnosti této země!

Praha, 9.června 2003

Více na: http://www.antikscm.2b.cz/


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video