Dnes mešita, zítra džihád! Moskvou prošel pochod ruských nacionalistů

  • 89
Do ulic Moskvy vyšly tisíce ruských nacionalistů. Protestovaly proti přistěhovalcům, muslimům a příslušníkům kavkazských národů, kteří podle nich Rusům berou práci a v hlavním městě zvyšují kriminalitu. Demonstrace se konaly při příležitosti Dne národní jednoty.

Nacionalisté demonstrovali v hlavním městě hned na čtyřech různých místech, převážně na jihu města. Jeden z hlavních pochodů zorganizovali nacionalisté na Puškinově náměstí, kde se hlasitě dožadovali zpřísnění přistěhovalecké politiky.

Až osm tisíc protestujících pod černo-žluto-bílými vlajkami carského Ruska dorazilo na akci ve čtvrti Ljublino na jihovýchodě Moskvy, kterou pořadatelé nazvali Ruský pochod. 

Pořadatelé mluvili o více než 20 tisících účastnících, ale například zpravodajská stanice BBC i odhad osmi tisíc zúčastněných označila za přehnaný. Vůdce nacionalistů Dmitrij Děmuškin vyrazil na pochod s transparentem "Dnes mešita, zítra džihád". Podle přihlížejících se dav skládal jak z drsných mladíků v černých bundách a kuklách, tak ze starších občanů.

Protesty se podle agentury AP odehrály za přísného dohledu policie. Trasu hlavního pochodu ohraničily kovové zábrany a na pořádek kromě policie a dobrovolníků dohlíželi v autobusech a nákladních vozech také příslušníci vojsk ministerstva vnitra. Kvůli obavám z výtržnictví podnikatelé uzavřeli okolní obchody včetně velkého nákupního střediska.

"Policie zadržela asi tři desítky lidí, a to za používání masek, drobná porušení pořádku, vykřikování nacistických hesel a používání zakázaných symbolů," ohlásilo ministerstvo vnitra. Ale vcelku se prý "veřejný pořádek podařilo zajistit".

Mnohé protesty se odehrály v Moskvě už v neděli. Demonstrující stejně jako v pondělí nesouhlasili s vládní politikou vůči imigrantům, která je podle nich příliš mírná. "Putin se nás bojí. Cítí, že přichází jeho konec, protože budoucnost patří nám," řekl při svém proslovu na jedné z demonstrací lídr nacionalistické skupiny Russkije Alexander Belov.

"Ruské pochody" se konaly i v dalších městech. V Petrohradě pochod nacionalistů přerostl v potyčky, při nichž policie na severu města zadržela téměř sto lidí. Maskovaní výtržníci tam vtrhli do vagónů metra stojícího ve stanici, vyháněli cestující a hledali mezi nimi přistěhovalce. Jejich oběťmi se stali nejméně tři muži z Kavkazu, o jejich stavu ale policie nepodala žádné informace, píše ČTK.

Na jednom z petrohradských trhů se podle očitých svědků dokonce střílelo, když se skupiny ozbrojených mladíků pokusily napadnout trhovce ze střední Asie. V centru města před Zimním palácem policie v zárodku rozehnala další akci nacionalistů, kteří vyzývali k útokům na "neslovanské" přistěhovalce.

Demonstrace se konají v neklidné atmosféře, kterou v polovině října zažehla vražda mladého Rusa Jegora Ščerbakova. Ve čtvrti Birjulevo poté vypukly nepokoje, při kterých nacionalisté plenili stánky přistěhovalců. Policie z vraždy Ščerbakova obvinila imigranta z Ázerbájdžánu a úřady nechaly vyhostit stovky lidí.

V Rusku žije podle OSN až 11 milionů přistěhovalců, ale jen necelá desetina z nich má povolení k pobytu. Ruský pochod podpořil také opoziční předák Alexej Navalnyj, sám se ale protestů odmítl zúčastnit kvůli obavám z diskreditace prokremelskými médii.

Moskvu v pondělí zaplnilo při příležitosti Dne národní jednoty přes 200 různých akcí. Kromě protestů probíhaly také oficiální oslavy na Rudém náměstí, které bylo kvůli zkouškám několik dní uzavřeno pro turisty. Právě 4. listopad bývá poslední dobou s tzv. Ruskými pochody stále častěji spojován. Na letošní svátek byly nahlášeny pochody v dalších šedesáti ruských městech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video