Rekonstrukce bitvy u Slavkova s výročím 205 let

Rekonstrukce bitvy u Slavkova s výročím 205 let - (4. prosince 2010) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Tisíce lidí sledovaly bitvu tří císařů u Slavkova v minus 11 stupních

  • 32
Téměř 1 300 vojáků, 20 děl a 80 koní se v sobotu zúčastnilo tradiční rekonstrukce bitvy tří císařů, neboli bitvy u Slavkova. Část diváků ale nevydržela mrazy kolem minus 11 stupňů a předčasně odešla.

Hlavní část víkendového programu věnovanému 205. výročí slavné bitvy se odehrála v sobotu po 14:00 pod kopcem Santon u obce Tvarožná. Rekonstrukce bojů vypadala letos o to reálněji, že na polích pod kopcem ležel sníh (čtěte více o přípravách na vzpomínkové akce bitvy u Slavkova).

Poprašek pokrýval pole i v roce 1805. "Tehdy ale sotva zakryl hlínu a také mráz byl tehdy mírnější," informoval diváky komentátor akce.

Rekonstrukce bitvy u Slavkova s výročím 205 let

Dobrovolníci ve vojenských uniformách nejprve předvedli útok jízdy, pak je vystřídaly pěší pluky. Brzy nato se přidala děla s ohlušujícími výstřely a nad místem bitvy se začal vznášet dým. Celkem pořadatelé spotřebovali 350 kilogramů střelného prachu. "Napoleona letos představoval Francouz Frank Samson," uvedla za pořadatele Tereza Cenková. Samson sehrál roli francouzského císaře i v rekonstrukcích bitev u Waterloo a u Lipska.

Zatímco na bojišti se potýkali vojáci francouzské, rakouské a ruské armády, přihlížející tisícovky diváků se snažily zahřát svařákem nebo alespoň poskakováním na místě. Ačkoli bylo slunečno, teplota se pohybovala kolem minus 11 stupňů. U hodinu a půl dlouhé rekonstrukce bitvy proto někteří diváci nevydrželi do konce. "Už jsme celí zmrzlí, děti chtějí domů," řekl například Luboš Carha z Brna, který bojiště opustil čtvrt hodiny před koncem.

Rekonstrukce bitvy u Slavkova s výročím 205 let

Program skončil slavnostním ohňostrojem na zámku ve Slavkově. V neděli se ještě v 10:30 koná pietní akt u Mohyly míru.

Město Slavkov je ve světě známé pod německým názvem Austerlitz., Francouzský císař Napoleon, rakouský císař František a ruský car Alexandr se zde utkali 2. prosince 1805. Napoleonovo vítězství mělo vliv na uspořádání států v celé tehdejší střední Evropě, zejména ve Svaté říši římské.

"Z vojenského hlediska je bitva u Slavkova ukázkou dvou takřka zrcadlových plánů znepřátelených armád. Napoleon uspěl díky jednotnému a aktivnímu velení," vysvětlil člen realizačního týmu Jakub Samek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video