Dlužníci se přihlášením trvalého bydliště na magistrát často vyhýbají exekuci.

Dlužníci se přihlášením trvalého bydliště na magistrát často vyhýbají exekuci. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Tisíce lidí se vydávají za bezdomovce. Vyhnou se tak úřadům

  • 304
Rozhodně nestrádají, mají kde bydlet, někteří dokonce vydělávají miliony. Přesto žijí oficiálně jako bezdomovci. Stejně jako oni totiž přihlásili své trvalé bydliště na radnici, aby se například vyhnuli exekuci. V Ústeckém kraji jsou jich tisíce.

"Úřední adresu má v Teplicích v současnosti 622 lidí," říká tajemník tamního magistrátu Marek Fujdiak. Je jich o 118 více než před dvěma roky.

"V drtivé většině nejde o bezdomovce. Tito lidé někde normálně bydlí, pracují, podnikají," uvádí Fujdiak.

Jména lidí, kteří mají svou adresu na radnici, jsou uvedena na webových stránkách živnostenského rejstříku. Mnozí z nich figurovali ve firmách ohrožených exekucí nebo likvidací.

Zařadit se úředně mezi bezdomovce je pro dlužníky výhodné. Exekutor je těžko najde a nemá jim jak doručit obsílku.

"V budově magistrátu nikdo nebydlí, ani nemá svou domovní schránku, a proto jim není možné korespondenci doručit. Úřední adresa slouží pouze jako evidenční údaj," vysvětluje Tomáš Branda z chomutovské radnice.

Úkryt před pokutou

Na chomutovském magistrátu je hlášeno 1 464 lidí, o 396 více než předloni. Problémy podle Brandy nemají jen exekutoři, ale i magistrát a ostatní instituce a úřady.

BYDLIŠTĚ NA RADNICI

Děčín - 998 lidí

Chomutov - 1 464 lidí

Litoměřice - 600 lidí

Most - 1 281 lidí

Teplice - 622 lidí

Ústí n. L. - 2 213 lidí*

* bez obvodu Severní Terasa

"Z občanského průkazu není možné zjistit, že se jedná o úřední adresu, na které nikdo dotyčného nesežene. Například přestupková komise tak má problém vést proti němu přestupkové řízení," dodává Branda.

Na děčínském magistrátu je aktuálně hlášeno 998 lidí, o 418 více než před dvěma roky. Mluvčí Romana Silvarová přidává další důvod, odkud se berou: rodiče ruší trvalý pobyt dětem, ty jsou pak vedeny na úřadě.

"Bojí se exekutorů, nebo že budou platit za popelnice, byť dítě žije jinde, ale nepracuje, bere si půjčky a dělá dluhy," přibližuje Silvarová. Takových případů je podle ní 40 procent.

"Z poloviny jde o ty, kteří pracují v cizině nebo nejsou hlášení na jiném místě v Česku. Deset procent tvoří lidé, o nichž nikdo neví několik let, mají velké dluhy a putují z místa na místo," doplňuje Silvarová.

Chystá se změna

Někteří lidé zase nahlašují trvalý pobyt na úřadě, aby měli nárok na dávky v hmotné nouzi a zvýšili si tak příjmy.

"Přijdou si na víc peněz, než kdyby byli posuzováni pro výplatu sociální dávky společně třeba s rodiči, kteří pracují. Mohlo by se stát, že by jejich společný příjem přesahoval částku životního minima," uvádí Branda z chomutovského magistrátu.

Magistrát musí každého zapsat, aniž by se vyptával na důvody, proč dotyčný nemá jinou adresu. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek to chce změnit.

"Žádosti a výplaty sociálních dávek budou kontrolovány a posuzovány podle skutečného stavu. Aby už nikomu nevycházely finty, jako je ta, že normálně bydlí a chce dávky," upozorňuje Drábek.

Navíc chce navrhnout svému kolegovi z vlády, ministru průmyslu a obchodu Martinu Kocourkovi, aby lidé, kteří jsou hlášeni na magistrátu, nesměli podnikat.

"Každý nemusí mít provozovnu, ale musí mít místo podnikání. A těžko si představit, že by nějaký podnikatel dostal na úřadě vyčleněnou místnost," doplnil ministr Drábek.

Z celostátní konference Záchranný kruh Chomutov, která se konala v dubnu, vzešel ještě jeden návrh, jak podobným fintám zamezit: aby měl každý povinnost uvést doručovací adresu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video