Iniciativě Ne základnám vadí v Česku rakety i radar

Iniciativě Ne základnám vadí v Česku rakety i radar | foto: iDNES.cz

Tisíce lidí řekly v Praze „Ne základnám“

  • 1867
Ani chladné a deštivé počasí neodradilo davy lidí od demonstrace proti americké radarové základně. Na pražském Václavském náměstí se jich sešly asi dva tisíce. Akci pořádala iniciativa Ne základnám. Dav prošel bez konfliktů Prahou, protestní setkání skončilo u Strakovy akademie.
Protiraketový radar

Demonstrace proti radarové základně začala v 18 hodin, ale už od brzkého odpoledne měla iniciativa na místě stánek, kde mohli lidé podepisovat petici za referendum o základnách.

Akci zahájil projevem šéf iniciativy Jan Tamáš, po něm vystoupil například i bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl. Pak se dal dav, který v tu chvíli mohl čítat hodně přes tisíc lidí, do pohybu.

Za skandování hesel jako "Referendum" nebo "Ne základnám" se vydal na Malou Stranu k americkému velvyslanectví. Odtud pak pokračoval k Úřadu vlády.

Před velvyslanectvím skandování zesílilo a demonstranti se poprvé setkali s významnějším počtem policistů. Od budovy ambasády je oddělily zátarasy.

Zazněla hesla jako "Pozor zrada" a "Hanba Bushovi", policie ale žádnou práci neměla. Podle plánu došlo k předání symbolického obranného deštníku. Duhový deštník si od zástupců iniciativy Ne základnám převzal český zaměstnanec.

Před Úřad vlády, cíl pochodu, dorazil už prořídlý dav. Lidé před ztemnělou budovou zazvonili klíči a slíbili, že přijdou znova. "Další demonstraci chystáme v sobotu přímo v Jincích," řekl Jan Tamáš, mluvčí iniciativy.

Radar ohrozí Česko
"Radarová základna se nám nelíbí. K míru a bezpečí je potřeba odzbrojovat, nikoli zbrojit," řekl Tamáš iDNES.cz ještě na Václavském náměstí.

Ve zhruba půlhodinovém projevu shrnul hlavní důvody, proč nesouhlasí s vybudováním stanice. Zhorší podle něj bezpečnost České republiky a podřídí ji zahraniční politice Spojených států.

Pět požadavků Ne základnám


• Referendum o americké základně na území ČR

• Polovinu peněz věnovaných na "vysvětlovací" kampaň by vláda měla poskytnout skupinám, které zastávají opačný názor

• Vláda má o základně jednat s evropskými státy i s Evropskou unií jako celkem

• ČSSD má zaujmout jasné stanovisko k vybudování základny

• Strana zelených by se měla přejmenovat. Zelení celého světa totiž bojují proti zbrojení

Pod koněm se vystřídalo několik řečníků. "Lituji změny v názorech Václava Havla," prohlásil například Petr Uhl. Havel základnu podpořil a zároveň nechce, aby se o ní rozhodovalo v referendu.

"Jako chartisté jsme říkali, že žádná raketa není mírová. Dnes to platí dvojnásob, protože rakety už vlastní pouze jedna strana," prohlásil také Uhl.

Mluvčí se ostře vyslovili proti postupu vlády. Ta podle nich ignoruje hlas veřejnosti, k rozhodování nemá mandát a peníze určené na "vysvětlovací" kampaň chce použít pouze na propagaci radaru.

Tisícihlavý průvod
Pod koně přišlo od odpoledne vyjádřit nesouhlas s radarem několik tisíc lidí. Mnoho z nich podepisovalo petice. "Celkem už máme přes čtyřicet tisíc podpisů," shrnula výsledek dlouhodobé kampaně členka iniciativy. "Cíl je sto tisíc," dodal Tamáš.

Magistrát akci nepovolil, ale organizátoři už mají s podobnými okolnostmi zkušenost. V září se vydali na obdobný průvod a soud dodatečně uznal, že shromažďovací právo je přednější než krátkodobé narušení dopravy.

Stejně postupovali i teď a čekají, že jim soud dá během pár týdnů za pravdu. Přesto se ale s magistrátem a dopravním podnikem alespoň dohodli, že průvod nepovedou nejfrekventovanějšími ulicemi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video