Lidé si na doplatcích připlatí řádově koruny nebo desítky korun. Ilustrační foto.

Lidé si na doplatcích připlatí řádově koruny nebo desítky korun. Ilustrační foto. | foto: ČTK

Od dubna zdražují některé léky, od antibiotik po přípravky na bolest

  • 420
Od dubna se zvyšuje cena několika stovek léků. Skončila totiž platnost takzvaného druhého Janotova balíčku, který dočasně snížil jejich ceny o sedm procent. Podle ministerstva zdravotnictví lidé zdražení nepocítí, podle lékárnické komory se ale o vyšší doplatky podělí pacienti a pojišťovny.

"Přestal platit takzvaný druhý Janotův balíček, který dočasně snížil ceny a úhrady léků, u kterých nestihl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dokončit revize. Nyní tedy dojde k opětovnému posunu ceny," řekl iDNES.cz mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Zdravotnictví se od dubna výrazně mění. Podívejte se

Dražší budou například antibiotika, léky na bolest nebo dezinfekce, podle Lidových novin (LN) si připlatí lidé s vysokým krevním tlakem, depresemi, žaludečními vředy, cukrovkou nebo epilepsií.

První informace hovořily asi o třech tisících léků, ministerstvo zdravotnictví mluví jen o několika stech. "Číslo tři tisíce vyjadřuje počet kódů SÚKL, u kterých neproběhla revize. V těchto kódech jsou ale i léky, které se dávno nevyrábí, nejsou distribuovány lékárnám a nikdo je neužívá. Reálné číslo je pouze 1 800 kódů, které jsou reálně obchodované," sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Kód přitom znamená variantu léku, přičemž lék mívá i desítky variant - různé velikosti balení a různou sílu. "V praxi to znamená, že se nejedná o tisíce, ale jen o několik set léků," dodal Sršeň.

Minimální dopady pro pacienty

Zdražení se podle něj pacientů nedotkne, pocítí ho jen pojišťovny. Kromě cen se totiž zvýší i úhrady, tedy to, kolik za léky platí zdravotní pojišťovny. "Pokud byl lék bez doplatku, měl by bez něj tedy zůstat i nyní," řekl k tomu Krebs. Podle jeho slov by ale kvůli vyšším doplatkům mohli doplácet i pacienti. Částka by se přitom rozložila mezi ně a pojišťovny.

Také podle SÚKLu budou dopady pro pacienta minimální. "Důvody jsou tři - možnost doprodeje za nižší ceny, reálně obchodované ceny, které jsou často nižší, než jaký je stanovený horní limit, hlavně kvůli konkurenčnímu boji jednotlivých společností, a shodné sedmiprocentní zvýšení cen výrobce i úhrad ze zdravotního pojištění," sdělila iDNES.cz mluvčí ústavu Veronika Petláková.

Podle LN si lidé na doplatcích připlatí řádově koruny nebo desítky korun. Pojišťovny už změnu pocítí silněji, přijdou zhruba o tři čtvrtě miliardy.  

SÚKL stále nestíhá revize, zbývá přecenit tři tisíce léků

Tzv. druhý Janotův balíček loni reagoval na to, že SÚKL nestíhal revize cen a úhrad léků, které je měly snížit. Ústav na začátku roku dokončil přeceňování 9 729 léků, v asi třech tisících případech se ale výrobci, distributoři nebo pojišťovny odvolali, a tím se celá revize protáhla.

Odvolání musí posoudit ministerstvo zdravotnictví. Úředníci na to mají měsíc, v komplikovaných případech si mohou vzít až 60 dní. Někdy ale mají případ na stole i půl roku.

"Bohužel revize, které byly realizovány v předchozím období, stále běží podle staré právní normy, která umožňovala stranám zneužívat institut odvolání k průtahům. Dá se říct, že toho hojně zneužívají jak zdravotní pojišťovny, tak výrobci a distributoři léků. V případě zvýšení úhrad se odvolávaly pojišťovny, v případě snížení cen a úhrad se odvolávali výrobci," uvedl mluvčí Sršeň.

Nyní se však takto už odvolávat nelze, zákon podobné praktiky neumožňuje. "Zákon ale platí na revize, které začnou až po 1. prosinci 2011. Nelze jej využít retroaktivně," upřesnil mluvčí. 

Dubnové zdražení přitom není jediné, se kterým se čeští pacienti musí vypořádat. Od ledna už ceny vzrostly o čtyři procenta kvůli vyšší DPH. Vyšší doplatky si ale lidé mohou započítávat do tzv. ročních ochranných limitů. Při překročení hranice pěti tisíc u dospělých a 2,5 tisíce u dětí a seniorů budou pojišťovny peníze vracet.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video