Anonym upozornil inspekci na velkosklad alkoholu se smrtícím metanolem

  • 835
Tisíce lahví se smrtícím obsahem metanolu odhalila inspekce při kontrole neregistrovaného skladu společnosti Verdana ve Zlíně. Inspektory na sklad upozornil anonym. Čtyřdecilitrové lahve tuzemáku s etiketou Likérky Drak měly v sobě 50 procent metanolu. Šéf likérky svou vinu nepřipouští.

Kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce odhalila alkohol bez potřebného označení ve zlínském skladu společnosti Verdana, která produkty likérky z Chvalčova jako jediná distribuuje, v minulém týdnu (více o kontrole zde).

Rozbory zabaveného alkoholu přinesly doslova šokující zjištění. "Zjistili jsme mimořádně vysokou koncentraci metanolu," upozorňuje mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

V produktu označeném etiketou a kolkem Likérky Drak s názvem Original Tuzemák alk. 40 % obj. v lahvi o obsahu  0,42 litru laboratorní analýza prokázala, že padesát procent všeho alkoholu tvoří metanol.

"Jedná se o vysoce toxickou směs, kterou výrobce zabalil jako potravinu a připravil k expedici do maloobchodní sítě," poznamenal mluvčí.

Inspektoři ve skladu ve zlínské lokalitě Rybníky našli 7 600 lahví. "Zjištěné množství lihoviny je při uvedené koncentraci metanolu schopno usmrtit řádově tisíce osob," zdůraznil Kopřiva.

Šéf distributorské firmy Robert Sedlařík přitom ještě v minulém týdnu tvrdil:
"Jde o nafouknutou bublinu. Inspekci budeme volat na kontrolu a ta zboží uvolní do oběhu."

Suverénně mluvil i jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga. "Nemám informace, že by se stalo něco nezákonného," uvedl Čaniga před týdnem pro ČTK.

Šéf likérky se brání, inspekce má silné argumenty

Mluvčí inspekce však ujišťuje: "Máme v ruce silné argumenty. Bylo by velmi obtížné, kdyby Likérka Drak chtěla zpochybnit, že jde o její výrobky. Sklad patří společnosti Verdana a ta je výhradní distributor Likérky Drak. Navíc závadný alkohol byl v lahvích s jejich etiketou a originálním kolkem," upozornil Kopřiva.

Šéf Likérky Drak však nadále vinu své likérky nepřipouští.

"Je otázka, jestli tam metanol vůbec byl, aby se neukázalo, že pochybila laboratoř. Zdá se mi podivné, že inspekce informuje dřív tisk než výrobce. Inspekci jsem řekl, že s ní chci spolupracovat na objasnění," podivil se Čaniga pro iDNES.cz.

Vysvětlení, jak se metanol do lahví dostal, nemá. "Líh odebíráme od firmy Morávia-Chem a nikdy jsme s ní potíže neměli. Navíc děláme rozbory každé dodávky lihu předtím, než ji použijeme. Takže když není metyl na vstupu, nemůže být na výstupu," argumentuje Čaniga.

Na Morávia-Chem jako zdroj lihu ukázaly už v minulosti likérky RDP Spirit z Bystřice pod Hostýnem a Vapa Drinks z Žeranovic (více čtěte zde).

Metanolová aféra

Momentálně je podle inspekce sklad zajištěný tak, aby s lahvemi nemohl majitel manipulovat.

"Jsou tam i další lahve s alkoholem, který považujeme za rizikový. Výsledky budou průběžně," poznamenal mluvčí Kopřiva.

Celkem inspekce po kontrole zakázala neprodleně uvádět do oběhu 31 426 lahví a šestilitrových barelů, celkem je to více než 56 tisíc litrů lihovin. Všechny byly označeny etiketou a kolkem společnosti Likérka Drak.

"Tato balení nebyla v rozporu s požadavkem zákona o potravinách označena výrobní šarží a výrobek je tak nemožné identifikovat z hlediska původu lihu a data výroby. Provozovatel v době kontroly nebyl schopen předložit jakoukoli průvodní dokumentaci, která by původ lihu v neoznačených lahvích vysvětlila," poznamenal mluvčí inspekce.

Sklad navíc nebyl u Státní zemědělské a potravinářské inspekce registrovaný, proto se jedná o nelegální provoz.

Na sklad upozornil anonymní telefonát

Případem se už také zabývá policie a Celní správa.

"K prohlídce došlo na základě anonymního telefonátu, který nás upozornil na možné sklady pančovaného alkoholu právě v areálu bývalého Svitu," uvedla mluvčí zlínské policie Jana Macalíková.

Policisté v současnosti zjišťují, odkud nebezpečný metanol pocházel. "Navíc očekáváme stanovisko Celní správy, které se týká možného krácení daně," dodala mluvčí.

,

Nejlepší videa na Revue