Demonstranti sázejí na blokovaní hlavních ulic gruzínské metropole Tbilisi. | foto: Reuters

Tisíce Gruzínců znovu obsadily ulice Tbilisi. Odejdi! žádaly Saakašviliho

  • 35
Na čtyři tisíce stoupenců gruzínské opozice požadovaly v ulicích metropole Tbilisi demisi prezidenta Michaila Saakašviliho. Desítky demonstrantů zablokovaly hlavní třídu metropole vedoucí k parlamentu. Protesty proti Saakašvilimu pokračují už třetí den.

Protesty proti Saakašvilimu začaly už ve čtvrtek, kdy se v ulicích sešlo na šedesát tisíc lidí, v pátek to bylo asi dvacet pět tisíc. Dnes byla demonstrace nejmenší, podle agentury AFP přišly asi čtyři tisíce lidí. 

Opozice rovněž vyzvala k občanské neposlušnosti. Tím chce na prezidenta Saakašviliho vyvinout tlak a přimět ho k podání demise. - o začátku vlny protestů ve čtvrtek čtěte zde

Podle agentury Reuters vyzval Saakašvili své odpůrce k dialogu a představitelé opozice souhlasili, detaily možné schůzky ale nejsou stanovené.

Nehledě na pokles počtu účastníků a možné rozhovory chce opozice v protestech v pondělí pokračovat. Přestávku udělá jen na květnou neděli, kterou gruzínská církev obdobně jako ortodoxní křesťané velmi slaví. Organizátoři očekávají, že po svátcích účast zase vzroste.

"Pocit revolty mezi obyvateli zůstává vysoký," prohlásila opoziční představitelka, bývalá Saakašviliho spojenkyně Nino Burdžanadzeová.

"Udržujeme tlak na prezidenta. Nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě. I kdyby nás bylo jen dvacet, musí nás slyšet," dodal jeden z demonstrantů Levan Čelidze.

Protesty kvůli válce s Ruskem

Nespokojenost s gruzínským prezidentem narůstá od krátké války s Ruskem z loňského srpna. Saakašvili, někdejší hrdina demokratické "revoluce růží", se rozhodl přivést k poslušnosti separatistickou provincii Jižní Osetie. Gruzínské vojáky ale rychle vyhnaly ruské tanky, které se zastavily až v hlubokém vnitrozemí kavkazské země.

Válka skončila tím, že Gruzínci museli vyklidit i druhý odštěpenecký region Abcházii. Moskva uvedla, že v obou provinciích zřídí vojenské základny, a uznala je za nezávislé státy. Se ztrátou Abcházie ztratilo Tbilisi velkou část černomořského pobřeží.

Ještě horší ale byla ztráta sebedůvěry. Gruzie léta budovala své ozbrojené síly tak, aby se podobaly standardům armád NATO, a Rusko její armádu v krátké válce prakticky zničilo. - vše o válce v Gruzii čtěte zde

Prezidentovi odpůrci Saakašviliho obviňují také z toho, že pronásleduje své odpůrce, umlčuje média, uzurpuje si moc a nesplnil reformy, které slíbil v roce 2003 při revoluci, jež ho vynesla k moci. Podobné protesty rozehnali v listopadu 2007 policisté slzným plynem a gumovými projektily, připomněla agentura Reuters.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video