U přijímaček se zapotí tisíce dětí. Ilustrační foto

U přijímaček se zapotí tisíce dětí. Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MF DNES

Tisíce dětí soupeří o místa na středních školách

  • 15
Dnes ji čeká zatím největší zkouška v životě. Během sto pětatřiceti minut ze sebe bude muset patnáctiletá Kateřina z Prahy dostat to nejlepší a nenechat se nachytat na příkladech z matematiky či na pravopisných cvičeních. To aby mohla v září zasednout do lavic vysněného gymnázia.

"Moc se bojím, že ten tlak nezvládnu. Mám strach z časového limitu," popisuje své obavy deváťačka, která bude vyplňovat přijímací testy z českého jazyka, matematiky a všeobecného přehledu.

Podobně jako ona se o místa na středních školách utká asi polovina ze 109 tisíc letošních deváťáků. A také další tisíce dětí, které zkoušejí štěstí při přijímacích zkouškách na víceletá gymnázia.

Míst na nejžádanějších školách přitom není dost pro všechny, kteří tam chtějí studovat. Například na gymnázia se loni dostala jen polovina těch, kdo se o studium ucházeli.

Nejjistější volbou jsou učiliště
Nejjistější volbou jsou z hlediska poměru přihlášených a přijatých střední odborná učiliště. Ze zhruba 50 tisíc studentů nesplní přijímací kritéria pouhých pět tisíc.

Deváťáci si letos stejně jako loni mohli v prvním kole přijímacího řízení podat jen jednu přihlášku. Střední školy navíc nemají povinnost vypisovat druhé kolo.

Údaje o tom, na kterých školách zbývají volná místa, začnou hned po dnešních zkouškách shromažďovat krajské úřady, a právě tam by měly děti, které v prvním kole neuspějí, shánět informace o dalších možnostech studia.

Ti, kdo mají přijetí na střední školu jisté, už jsou klidní. Patří mezi ně například patnáctiletá Michaela Kašpárková z Napajedel na Zlínsku. Již nyní ví, že od září bude studovat obor komerční právo na soukromé střední škole v Kunovicích.

"Přijali mě díky pěkným známkám a také na základě seminární práce, " říká Kašpárková. Stres spolužáků před rychle se blížícím datem rozhodujícího dne sledovala s úsměvem.

"Jsem moc ráda, že takové nervy nemusím prožívat. Kamarádi odpočítávali napřed dny a v pátek už snad i hodiny. Tomu jsem se naštěstí vyhnula," říká deváťačka.

Období po přijímacích zkouškách nemají učitelé základních škol příliš v lásce. Děti, které mají zajištěné další studium, už nemají moc chuť sedět v lavicích a učit se.

"Svádíme pokaždé boj o jejich pozornost. Deváťákům se po zkouškách zkrátka do učení nechce," popisuje ředitelka základní školy Aléská v Bílině Božena Holková.

Učitelé se tudíž musí dvojnásobně snažit, aby udrželi pozornost rozjívených deváťáků. "Na červen máme naplánovanou spoustu exkurzí. To je totiž období, kdy jejich nezájem vrcholí," uzavírá ředitelka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue