Tisíce lidí z celé Ameriky přijelo protestovat do Jeny proti rasové nerovnosti.

Tisíce lidí z celé Ameriky přijelo protestovat do Jeny proti rasové nerovnosti. | foto: Reuters

Tisíce černochů protestují v USA proti rasové nerovnosti

  • 154
Rasové nepokoje znovu otřásají Amerikou. Tentokrát se problém projevil v městečku Jena ve státě Louisiana, kam se dnes sjely tisíce demonstrantů. Po sérii rasově motivovaných incidentů v místní škole se rozhodli protestovat proti údajné nerovnosti obou etnik před soudem.

Ve středu dění se tentokrát ocitla šestice černošských teenagerů, kteří loni v prosinci zbili bílého mladíka do bezvědomí. Za to byli nejprve obžalováni z pokusu o vraždu, ale později bylo obvinění zmírněno.

Střední škola v malém městě o třech tisících obyvatel, mezi nimiž převažují běloši, ale předtím zažila podobných incidentů víc. Při jednom z nich hodili bílí studenti přes větve stromu na školním dvoře oprátky, což je na americkém Jihu jasná narážka na lynčování.

K jejich potrestání ale nedošlo, zatímco šest černošských teenagerů bylo podle demonstrantů obžalováno příliš tvrdě. To je jasný příklad dvojího metru a důkaz rasismu, tvrdí.

Do Jeny přijeli protestující černoši z celé Ameriky. Případ šestice chlapců pro ně totiž symbolizuje rasovou diskriminaci v americké justici. Celá akce navíc připomíná protesty za občanská práva černochů v 60. letech.

Tisíce lidí z celé Ameriky přijelo protestovat do Jeny proti rasové nerovnosti.

Jaké okolnosti vůbec provázely nedávný případ zbitého bělocha? Loni v srpnu se jeden černošský student na jenské střední škole zeptal ředitele, zda si může sednout pod strom, kde obvykle sedávali bílí studenti.

Dostalo se mu kladné odpovědi, druhý den se však na stromě objevily tři oprátky. Ředitel doporučil vyloučení pachatelů, ale správní rada školy se proti tomu postavila.

V prosinci pak šestice černošských mladíků zbila bílého teenagera do bezvědomí. Ještě toho večera však chlapec odešel na školní slavnost.

Pět černochů bylo původně obviněno z pokusu o vraždu, ale později byla žaloba zmírněna na ublížení na zdraví. Šestý z nich, šestnáctiletý Mychal Bell, který už měl záznam v trestním rejstříku, byl v červnu odsouzen za vážné ublížení na zdraví.

Soudila ho výlučně bělošská porota, což demonstranti označují samo o sobě za příklad rasové diskriminace. Minulý týden louisianský odvolací soud verdikt zrušil s tím, že Bell neměl být souzen jako dospělý.

Nebýt rozhodnutí odvolacího soudu, soud v Jeně by dnes vynesl v Bellově případu výši trestu. Právě kvůli tomu byl na dnešek plánován celý protest, který se organizátoři rozhodli uspořádat i přes verdikt odvolacího soudu.

Studenti místní střední školy sledují příjezd demonstrantů do Jeny

Soudy rasové motivy odmítají
Státní návladní, který šestici obvinil, ve středu zdůraznil, že případ není nijak rasově motivován. Pokud jde o incident s oprátkami, uvedl, že se zbitím bílého mladíka tento incident nesouvisel. Nenašel prý také žádný
louisianský zákon, podle něhož by mohl kvůli oprátkám někoho obžalovat.

"Je to do očí bijící příklad nerovnosti před justicí," řekl v televizním rozhovoru černošský reverend Al Sharpton, který přijel do Jeny. "Není možné mít v justici dvojí standard."

K demonstrantům oblečeným většinou do černého promluvil také aktivista za práva černochů a někdejší prezidentský kandidát Jesse Jackson. Do případu se vložili i demokratičtí prezidentští kandidáti Hillary
Clintonová, Barack Obama a John Edwards, kteří usilují o hlasy černochů. Všichni vydali prohlášení vyzývající ke spravedlivému řešení celého případu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video