Tisíce Čechů si na dálku adoptovaly děti

Ostrava - Více než tři roky se stará Bronislava Trombíková z Ostravy o čtrnáctiletého chlapce z Indie, kterého nikdy neviděla. Ročně přispívá na jeho vzdělání okolo pěti tisíc korun a kontroluje jeho studijní výsledky. Patří k více než třem tisícovkám Čechů, kteří se zapojili do projektu Adopce na dálku. Prostřednictvím jejich finančních příspěvků pomáhá ke vzdělání dětem z chudých zemí. Zakladatelka projektu, sestra Marie Gorettiová se v Ostravě setkala s rodiči, kteří takto děti adoptovali.

"Viděla jsem děti, které žijí v bohatství, i ty, které vyrůstají v chudobě. Říkala jsem si, že každé dítě má právo na uspokojení základních potřeb, tedy oblečení, jídlo a vzdělání. Právě proto vznikl tento projekt," řekla Gorettiová. Doplnila, že z peněz, které rodiče z Čech posílají konkrétnímu dítěti, placeno především jeho vzdělání, které si řada rodin v Indii nemůže dovolit.

V České republice funguje "adopce na dálku" od roku 1995. V jihozápadní Indii se tak například díky příspěvkům Čechů podařilo vybudovat střední školu technického zaměření a do této oblasti se ročně posílá asi osm milionů korun.

Podle Jaroslava Němce, ředitele Arcidiecézní charity Praha, která adopci v Česku zprostředkovává, lidé z republiky pomáhají v Indii třem tisícům dětem. Dalších asi sto sedmdesát dětí je v Litvě a v Ugandě našlo během prvního měsíce trvání projektu své "adoptivní rodiče" již pětatřicet dětí. Projekt se nyní připravuje i pro děti z Čečenska.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video