Tisíce Čechů budou mít české i slovenské občanství

- Šest let po zániku československé federace má zhruba šedesát tisíc bývalých Čechů, kteří si v roce 1993 zvolili slovenské občanství, naději získat zpět českou státní příslušnost a mít doklady obou zemí. Tyto lidi považoval dosud stát za cizince, nová vláda má však opačný názor.
Tato skupina Slováků jsou podle vlády stále čeští občané, kterým jen úřady protiprávně odmítají vydat doklady.
Změna zákona přitom nebude nutná: kabinet pouze přikáže úředníkům, aby platnou normu vykládali jinak a zárověň přestali tvrdit, že nabytím slovenského občanství přochází občan automaticky o české.
Směrodatný by pro úředníky měl být nález Ústavního soudu, podle kterého loni znovu nabyl české občanství publicista a nynější zmocněnec vlády pro lidská práva Petr Uhl. Místopředseda vlády Pavel Rychetský tvrdí, že nový výklad stačí k tomu, aby bývalí Češi, kteří získali stejně jako Uhl slovenské občanství volbou, dostali na požádání české doklady. "Domnívám se, že je to správné a možné provést hned," uvedl Rychetský.
Někteří politici a soudci si ovšem myslí, že problém by měla řešit nová zákonná forma. Pro právní zakotvení dvojího občanství je například i bývalý ministr vnitra Cyril Svoboda či soudce Ústavního soudu Pavel Varvařovský.
Slovenské úřady zatím o záměrech české vlády informovány nejsou Zasvěcení úředníci, kteří o postoji Zemanovy vlády vědí, se ale možných potíží neobávají.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video