Demonstrace antifašistů v Drážďanech

Demonstrace antifašistů v Drážďanech - Pořádkové síly zasahují proti antifašistům. (14.2.2009) | foto: Reuters

Tisíce antifašistů bránily v Drážďanech pochodu neonacistů

  • 416
(Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Přes deset tisíc antifašistů bránilo v Drážďanech celé odpoledne téměř sedmi tisícovkám neonacistů, aby "vzpomínali" na bombardování tohoto města za druhé světové války. Ulice saské metropole také hlídala policie, která nasadila obrněné transportéry, buldozery i vrtulník.

Téměř sedm tisíc neonacistů z celé Evropy se sjelo do německých Drážďan. Chtěli zneužít vzpomínky na válečnou tragédii, kdy bylo město zničeno spojeneckým bombardováním. Bylo mezi nimi i zhruba sto Čechů.

Úmysl jim ale překazili městští úředníci, kteří tajili trasu pochodu pravicových extremistů, a také demonstrace několika občanských sdružení v centru města.

"Ideoví odpůrci na sebe ale nenarazí," řekl reportérovi iDNES.cz jeden z organizátorů, Čech Miroslav Bohdálek, který v Sasku pracuje už osm let v neziskové organizaci monitorující pravicový extremismus.

Do centra se "hnědí" nedostali

Neonacisté se vydali od hlavního nádraží ulicí Prager Strasse dál směrem z centra. Do něj je policisté nepustili, čekali tam dvě tisícovky radikálních antifašistů a dalších více než deset tisíc lidí, kteří své opovržení neonacismem chtěli vyjádřit pokojně.

Žádný marš

Drážďanský magistrát akci povolil, vydal k ní ale souhrn zákazů. Neonacisté nesmí mít obuté vysoké boty, bombery ani obuv s ocelovou špičkou. Zároveň nesmí pochodovat stejným krokem a v blocích, zpívat chorály ani skandovat hesla. Na shromáždění policie nepustí ani nikoho, kdo přijde zahalený, bude ukazovat "závadné" tetování nebo ponese říšskou vlajku.

Největší zásluhu na takové účasti mají německé odbory, které do Saska vypravily několik autobusů.

"Někteří z demonstrujících měli izraelské vlajky," uvedl reportér. Na místo dorazila i desetičlenná výprava Židovské liberální unie z Prahy v čele s předsedou Františkem Fendrychem a skupina českých odborářů z Ústí nad Labem.

Policie byla na akci dobře připravená. Centrum bylo plné těžkooděnců, v ulicích parkovaly policejní obrněné transportéry. Situaci ve vzduchu monitoroval vrtulník.

V místní nové synagoze se ráno konala bohoslužba, která byla součástí 'demonstrace' proti neonacistům. Na ní byli vrcholní zástupci města a židovské komunity.

Magistrát akci povolil

První demonstrace, které se zúčastnilo asi tisíc lidí, se konala už v pátek večer. Ondřej Cakl, který rovněž monitoruje aktivity pravicových extremistů, poznal v davu v drážďanských ulicích i několik Čechů.

"Šlo o neonacisty Národního odporu, byl mezi nimi i Patrik Vondrák," řekl Cakl iDNES.cz. Vondrák patří k nejznámějším českým extremistům, podílel se například na pochodu neonacistů skrz pražské židovské město loni v listopadu. Je také předsedou pražské organizace Dělnické strany.

Demonstrace antifašistů v Drážďanech

Německá policie i úřady měly s průvodem už zkušenosti a mohly se připravit. Loni v létě na akci Sachsentag zaútočila asi patnáctičlenná skupina na fotografa časopisu Ekonom Stanislava Krupaře.

Neonacisté mu zničili techniku za několik tisíc korun a způsobili mu pohmožděniny. Ve skupince byli i Češi, policisté je zadrželi. - čtěte Neonacisté zbili v Německu českého fotografa

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue