Tíseň podezírání

Podezření z protekce, z korupce. A znechucení. Takový dojem zaručeně vyvolá každá větší státní či veřejná zakázka, pokud ji anonymní úředníci zadají jedné konkrétní firmě. Té, která se jim zrovna líbí, zamlouvá. Bez soutěže, bez výběru. Až bude Zemanův tým bilancovat vládnutí, v kolonce "měl a nesplnil" nemůže soupis podivných zakázek chybět. Strana čistých rukou chtěla zatočit s korupcí i s pouhým podezřením na ni. Odpovídala dobře na společenskou poptávku. Další "kauzy" však sama plodí.

Ty, co známe: Zakázka na stavbu dálnice D47 - bez výběrového řízení. Obchod s počítači na ministerstvu dopravy - bez výběrového řízení. Pronájem Českého domu v Moskvě - bez výběrového řízení.

Ty, o nichž lidé ČSSD mluví: Ministr Mertlík dává demisi, neboť vláda často ruší nebo vůbec nevypisuje transparentní výběrová řízení. Bývalá generální inspektorka Českých drah Kořínková: výběrová řízení na dráze jsou - ale manipulována i lidmi z  Úřadu vlády.

Stěží se necháme ukolébat slovy o "mstě zhrzených politiků". Stěží uvěříme tísni času, který nedovolí vybírat mezi nabídkami firem. Tíseň času (pokud ovšem není míněn ten volební) úřaduje většinou jen při povodních, zemětřeseních. V běžném toku dní a roků nějakou tíseň zaviní ponejvíc chybné plánování nebo šlendrián.

Každé nekonané výběrové řízení v zemi, kde není právní systém silný v kořenech a kde politické strany berou peníze neznámo odkud, se mění ve výstražné varování: hle, zde se děje cosi nekalého! Možná se za éry této vlády rychleji postaví nějaká autostráda, nový počítačový systém bude zapojen o tři měsíce dříve. Ještě rychleji se však usadí podezření, že mocní nejednají fér a úředníci jsou uplaceni. Vláda se tím sama staví na roveň onoho zemětřesení či povodně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video