Britský astronaut Tim Peake se před odletem loučí s rodinou (15. prosince 2015)

Britský astronaut Tim Peake se před odletem loučí s rodinou (15. prosince 2015) | foto: AP

Na oběžné dráze je první britský astronaut, chce tam běžet maraton

  • 15
Tim Peake je de facto prvním oficiálním britským astronautem. Na Mezinárodní vesmírné stanici bude mimo jiné zkoumat dopad dlouhých vesmírných letů na lidské tělo a poběží i maraton - na běžeckém pásu.

Zatímco svět už při zprávě o nové kosmické misi prakticky nehne brvou, Británie si to užívá. K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) opět dorazila nová krev v podobě tří astronautů. A její posádku tentokrát rozšířil muž s britskou vlajkou na rukávě. Vůbec poprvé.

Jeho odlet sledoval v živém přenosu i premiér Spojeného království David Cameron. Tim Peake je totiž zároveň  prvním oficiálním britským astronautem.

Několik jeho krajanů ho sice v cestě do vesmíru předběhlo, ale kvůli pravidlům museli před nástupem do vesmírných lodí NASA přijmout americké občanství. A chemička Helen Sharmanová letěla v roce 1991 na stanici Mir pouze v rámci soukromé výpravy.

Tim Peake si mohl ponechat občanství své, jelikož se na ISS vypravil s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), a jeho misi také posvětil Londýn.

Podívejte se na záznam z úterního startu vesmírné lodi Sojuz TMA-19M:

Peake už strávil dvanáct dní pod vodou

Bývalý pilot vojenských helikoptér a rodák z anglického Chichesteru absolvoval prestižní vojenskou akademii Sandhurst, vystudoval fyziku letectví na univerzitě v Portsmouthu a má za sebou několik vojenských misí, kupříkladu v Bosně či Afghánistánu. Před šesti lety odešel do výslužby, aby se mohl stát astronautem.

Ještě než se vydal do vesmíru, podstoupil v roce 2012 opačnou misi. Dá se říci, že byl i „aquanautem“, jelikož strávil dvanáct dní v podmořské laboratoři NEEMO na dně Atlantiku, kde astronauti testují potřeby pro lety do vesmíru.

Problémy s přistáním u ISS

Spojení vesmírné lodi Sojuz s s Mezinárodní vesmírnou stanicí bylo ve středu po více než šestihodinovém letu nakonec docela dramatické.

Sojuz se k přistávacímu uzlu několikrát přiblížil, ale spojení se nedařilo. Velitel lodi Jurij Malenčenko proto vypnul autopilota a manévr provedl pomocí ručního řízení.

Tento týden třiačtyřicetiletý muž konečně vystartoval vzhůru ke hvězdám a oživil tak i plány Britů na výraznější angažmá ve vesmíru.

Na ISS odletěl Sojuzem z kazašského kosmodromu Bajkonur spolu s ruským a americkým kolegou. Noc před odletem sledoval s manželkou a dvěma syny sovětský film Bílé slunce pouště, což je u kosmonautů na Bajkonuru letitá tradice.

Jak sám před misí prohlásil, nejtěžší z celého výcviku pro něj bylo naučit se ruštinu. „Miluji systémy, diagramy, nejsem přirozený lingvista a ruština pro mě byla obzvlášť těžká,“ prohlásil.

Na ISS stráví půl roku. Jeho hlavním úkolem bude mimo jiné zkoumání, jaký dopad mají dlouhé vesmírné lety na lidské tělo.

V dubnu se tam také hodlá na dálku zúčastnit londýnského maratonu, který už jednou absolvoval. Tentokrát ho bude sledovat v televizi a zároveň poběží na běžeckém pásu, ke kterému se bude muset kvůli stavu beztíže připoutat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video