Severokorejský vůdce Kim Čong-un zahájil výstavbu vědecké čtvrti v Pchjongjangu...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un zahájil výstavbu vědecké čtvrti v Pchjongjangu (18. března 2016) | foto: Reuters

Na stole je i vojenský zásah, pohrozil Kimovi šéf americké diplomacie

  • 159
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson prohlásil, že americká politika „strategické trpělivosti“ vůči Severní Koreji skončila. Jednou z možností je i vojenská akce proti Pchjongjangu, pokud by se hrozba ze strany KLDR dále zvýšila, dodal podle agentury AFP Tillerson, který zahájil návštěvu Jižní Koreje.

„Politika strategické trpělivosti je minulostí. Připravujeme sérii nových diplomatických, bezpečnostních a hospodářských opatření, která bychom vůči KLDR mohli přijmout,“ řekl Tillerson na tiskové konferenci po setkání s šéfem jihokorejské diplomacie Jon Pjong-sem.

Na dotaz novinářů ohledně možnosti vojenského zásahu proti KLDR Tillerson uvedl: „Jestliže se zvýší hrozba ze strany severokorejského zbrojního programu do té míry, že to bude vyžadovat akci, pak je i tato možnost na stole.“ Jižní Korea a Spojené státy mají společný cíl, kterým je denuklearizace Korejského poloostrova, prohlásil na tiskové konferenci jihokorejský ministr zahraničí Jon Pjong-se. Severní Korea loni provedla dva jaderné testy a množství raketových zkoušek.

Spojené státy začaly počátkem tohoto měsíce na jihokorejském území rozmisťovat části protiraketového štítu THAAD, který je zamýšlen jako obrana proti severokorejským raketám. Štít kritizují Čína a Rusko, které se obávají, že radarový systém bude sledovat i jejich vojenské aktivity.

Šéf jihokorejské diplomacie v pátek zopakoval, že protiraketový štít THAAD je určen k obraně proti KLDR a není namířen proti žádné jiné zemi. Tillerson řekl, že není důvod, aby Čína trestala Jižní Koreu za rozmisťování štítu, a vyzval Peking k důslednému uplatňování sankcí OSN vůči Severní Koreji.

Tillerson přicestoval do Jižní Koreje z návštěvy Japonska, během níž apeloval na KLDR, aby se vzdala svého raketového programu. Tillerson v Japonsku rovněž konstatoval, že dvacetiletá snaha o demilitarizaci Severní Koreje nic nepřinesla a že je třeba najít nový přístup.

Po příletu do Jižní Koreje nejprve navštívil demilitarizované pásmo, které tvoří hranici mezi oběma korejskými státy. Severní a Jižní Korea zůstávají od korejské války z let 1950-53 technicky ve válečném stavu, protože konflikt byl ukončen pouze podpisem příměří, nikoli řádnou mírovou dohodou.

Tillerson se také setkal s některými z 28 500 amerických vojáků, kteří jsou rozmístěni v Jižní Koreji. Poté jednal s prozatímním jihokorejským prezidentem Hwang Kjo-anem. V sobotu Tillerson zamíří na návštěvu Číny.

Tillerson chce přitvrdit kritiku Číny

Podle americké televize CNN během návštěvy přitvrdí kritiku čínských společností, které pomáhají Pchjongjangu s jeho vojenským programem. Zároveň se prý pokusí získat Peking pro širší spolupráci zaměřenou na zmírnění severokorejské hrozby po vzoru mezinárodní koalice, která vyjednala jadernou dohodu s Íránem.

Čína je prakticky jediným diplomatickým spojencem a také nejvýznamnějším obchodním partnerem jinak izolované Severní Koreje. S finančními postihy vybraných čínských firem obchodujících s KLDR začala již bývalá americká vláda prezidenta Baracka Obamy.

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, Pchjongjang ale od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupil.

Tillerson hodlá podle CNN hovořit v Pekingu i o dalších citlivých otázkách, zejména čínských nárocích v Jihočínském moři, postavení Tchaj-wanu, rozmisťování protiraketového systému v Jižní Koreji a čínsko-amerických obchodních vztazích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video