Postupně mizející atoly Kiribati (ilustrační snímek)

Postupně mizející atoly Kiribati (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Tichomořské Kiribati se hodlá stát prvním plovoucím národem na světě

  • 51
Kiribati už roky nervózně sleduje, jak se okolo jeho atolů neúprosně zvyšuje hladina moře. Ostrůvkům hrozí, že do konce století skončí pod vodou. Tamní prezident se rozhodl, že už nebude jen tak přihlížet a z Kiribaťanů hodlá vytvořit první plovoucí národ na světě. Jen na to asi nebude mít peníze.

Když před deseti lety nastoupil syn čínského přistěhovalce Anote Tong do čela tichomořské republiky Kiribati, stal se jedním z nejhlasitějších kritiků globálního oteplování a postupně nasměroval pozornost světa ke své vlasti, které kvůli zvyšování hladiny moří hrozí, že nejpozději do konce století zanikne.

Varování a nabádání k zodpovědnému řešení problematiky globálního oteplování však za celou dekádu jeho vlády nepřinesly titěrným ostrůvkům v Tichém oceánu žádné velké naděje na záchranu, a tak se Tong uchýlil k celkem radikálnímu záchrannému řešení.

Pozval do země japonské inženýry a architekty a rozhodl se, že nebude čekat, až pětatřicet atolů, na nichž žije zhruba sto tisíc obyvatel, zaplaví voda. Na místě hodlá vybudovat futuristické plovoucí ostrovy, jejichž plány nyní představila tokijská konstrukční společnost Shimizu Corp.

Život na leknínovém listu

Společnost navrhla plán města, které pluje na obřích umělých "leknínech" na hladině Pacifiku. Každý takový umělý ostrůvek, ukotvený k mořskému dnu, má mít podle návrhů v průměru tři kilometry a uprostřed vysokou centrální věž. Ve zhruba sedm set metrů vysokém mrakodrapu by byly nejen byty, ale také veškeré obchody a služby.

Zelení obrostlé vnější zdi věže by měly sloužit jako určitá zemědělská továrna, pěstovaly by se na ní různé plodiny. Stejně jako v okolí věže, kde by mohlo žít na deset tisíc lidí. Ostrovy by podle návrhu zvaného Green Float měly být zcela soběstačné (plán japonských konstruktérů si lze prohlídnout zde).

"Nápad projektu Green Float zprvu vznikl jako návrh řešení rychle rostoucí lidské populace. Případně jako plán na ochranu měst před zemětřesením a tsunami," řekl britskému serveru Telegraph.co.uk šéf projektu Masayuki Takeuči. "Záhy jsme však přišli na to, že toto řešení by mohlo zachránit ostrovy ohrožené stoupající hladinou moře. Stále jsme v rovině plánů, ale věříme, že jsou uskutečnitelné," dodal inženýr.

Překážkou je astronomická cena

Japonci odcestovali na Kiribati v dubnu, aby pohovořili s prezidentem. Nyní návrh představili. Hrobem supermoderního záchranného řešení se však může stát neuvěřitelně vysoká cena realizace. Zatím je vypočítána na 317 miliard dolarů (přes šest bilionů korun). Byť by se podle Japonců mohla v budoucnu trochu snížit, v tuto chvíli představuje částku, která třítisíckrát převyšuje loňské roční HDP tichomořské republiky, jež bývala do roku 1979 britskou kolonií.

Tong zatím neví, kde by jeho země peníze na vytvoření prvního plovoucího národa světa sehnala, ale je přesvědčen, že Kiribati potřebuje zásadní řešení. V roce 2008 prohlásil na konferenci OSN, že jeho domovině hrozí zánik už v roce 2050, tedy ani ne za čtyřicet let. A začátkem měsíce uvedl, že současné celosvětové závazky na snížení dopadů klimatické změny už jeho zemi nepomohou.

"Je to tak rychlé, že hladina moře stoupne nad naše ostrovy. A my budeme zcela zničeni," uvedl.

Republika Kiribati v Tichém oceánu

Republika Kiribati v Tichém oceánu

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video