Čínské polovojenské jednotky střeží oblast hustě obydlenou Tibeťany v provincii S'-čchuan, kde se na protest zapálil tibetský mnich.

Čínské polovojenské jednotky střeží oblast hustě obydlenou Tibeťany v provincii S'-čchuan, kde se na protest zapálil tibetský mnich. | foto: ČTK

Tibetský mnich se zapálil na protest, policie mu „pomohla“ ranou z pistole

  • 77
Čínská policie údajně zastřelila tibetského mnicha, který se pár minut předtím zapálil na protest proti čínské okupaci Tibetu. Potvrdili to svědkové, kteří se stejně jako on účastnili shromáždění k oslavě tibetského nového roku ve městě A-pa. Čínské úřady o užití zbraně během incidentu mlčí.

Mnich Taipei zřejmě nebyl jediný, kdo mezi tisícovkou účastníků nepovoleného shromáždění v provincii S'-čchuan vzdorovitě mával tibetskou vlajkou a křičel hesla odporu.

Nepřehlédnutelným se stal v okamžiku, kdy na jeho těle vzpál oděv politý benzinem. Podle přihlížejících se pak k hořícímu muži přitočila čínská policie a nešťastníka zastřelila, uvedl server BBC.

Zdroj citovaný agenturou Reuters potvrdil, že během incidentu padly tři výstřely. Faktem je, že muže odvezla policejní dodávka.

Polovojenské jednotky čínské policie střeží oblast hustě obydlenou Tibeťany v provincii S'-čchuan, kde se na protest zapálil tibetský mnich.

Státní tisková agentura Sin-chua pouze informovala, že lékaři v nemocnici ošetřili mnichovi popáleniny. O střelném zranění nebylo zmínky.

Celou oblast v poslední době bedlivě střeží čínské úřady, které se obávají průběhu smutného výročí v historii Tibetu. Příští měsíc uplyne padesát let od chvíle, kdy duchovní vůdce dalajlama odešel do exilu v Indii a policie již nyní omezuje přístup novinářů do výbušného regionu na minimum.

To se potvrdilo i v případě tragédie v A-pě, jejíž ulice podle západních tiskových agentur téměř okamžitě zaplnili ozbrojení policisté.

Přítomnost čínské policie v provincii S'-čchuan se po protestním upálení tibetského mnicha stala nepřehlédnutelnou.

"Čína se při nadcházejícím výročí pokusí za každou cenu zabránit protestům na podporu dalajlamy podobným těm, které v provincii propukly před rokem," citovala BBC svého zpravodaje v Pekingu, Jamese Reynoldse.

Byl to právě klášter Kirti v A-pě, jenž se stal loni v březnu centrem demonstrací za nezávislost Tibetu. Během jejich krvavého potlačení přišlo o život 200 lidí.

ČÍNA A TIBET

Čína obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Tibetští aktivisté obviňují Peking z potlačování tradiční kultury v provincii a usilují o samostatnost Tibetu nebo přinejmenším o jeho výraznou autonomii v rámci Číny. 

Loňské nepokoje vypukly několik měsíců před letní olympiádou v Pekingu, která byla pro čínské komunistické vedení prestižní událostí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video