Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tibetský mnich dostal 11 let za ukrývání upáleného synovce

  • 4
Čínský soud poslal na jedenáct let do vězení tibetského mnicha za "úkladnou vraždu". Muž jménem Drongdru v březnu prý ukrýval v klášteře svého synovce, který se v provincii S'-čchuan zapálil na protest proti čínské nadvládě v Tibetu. Šestnáctiletý Rigzin Phüncchog nakonec zemřel v nemocnici.

Soud s mnichem trval pouhý den a obviněný se údajně během něj vyjádřil, že svého činu lituje. "Drongdru (...) se přiznal k obvinění z vraždy a řekl, že velmi lituje toho, že skrýval a zabránil léčbě (Phüncchoga) a požádal soud o shovívavost," uvedla agentura Nová Čína. Mnich se proti verdiktu neodvolal.

Okupace Tibetu

Čína obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Tibetští aktivisté obviňují Peking z potlačování tradiční kultury v provincii a usilují o samostatnost Tibetu nebo o jeho výraznou autonomii v rámci Číny. Tibeťané si stěžují nejen na ekonomický, kulturní, společenský i náboženský útlak, ale i na rychlé přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů), kteří zřejmě už brzy početně převládnou.

Soudce ho poslal na jedenáct let za mříže kvůli tomu, že prý bránil v přístupu k lékařské péči svému zraněnému synovci a žákovi, šestnáctiletému mnichovi Rigzinovi Phüncchogovi. Ten se podle lidskoprávních organizací zapálil 16. března na protest proti čínské okupaci Tibetu.

"Zemřel následující ráno poté, co mu nezabrala léčba v místní nemocnici," zaznělo u soudu. Krátce po jeho smrti světová média uvedla, že čínští policisté se jej nejprve pokoušeli uhasit, nakonec ho však měli vztekle bít a kopat do něj (více čtěte zde).

Mladíka se poté ujal mnich Drongdru a pak ho jedenáct hodin ukrýval v klášteře. Po převozu do nemocnice už mladíkovi nebylo pomoci. V úterý by měli za spoluúčast na jeho smrti stanout před soudem ještě další dva tibetští mniši.

Klášter Kirti je pod přísnou kontrolou bezpečnostních složek, které jsou obviňovány protibetskými aktivisty, že mnichy často bijí a zatýkají. Zahraniční novináři do této oblasti vůbec nemohou, uvedla agentura AP. OSN před několika týdny také vyzvala Peking, aby poskytl informace o téměř tří stovkách mnichů z Kirti, kteří údajně zmizeli po dubnové policejní razii.

Phüncchogova smrt vyvolala ve městě Aba v čínské provincii S'-čchuan, kde žije velká skupina Tibeťanů, protesty. Od roku 2009 se v Číně upálili už nejméně tři tibetští mniši na protest proti komunistické okupaci jejich země. O rok dříve, v březnu 2008, čínská policie tvrdě potlačila nepokoje v tibetském hlavním městě Lhasa.

Aba, S'-čchuan

Aba, S'-čchuan


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Peking, protest, vězení

Video