Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tibeťané prchají přes kopce a led za svobodou

  11:40
(Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Obyvatelé Tibetu utíkají přes šestitisícový průsmyk Nangpa, aby se vyhnuli útlaku a mohli spatřit duchovního vůdce dalajlamu. Strastiplnou cestu jich každý rok podniknou tři tisícovky.

Palác Potala, sídlo dalajlamů, je symbolem tibetské nezávislosti. | foto: Profimedia.cz

Tseringovi bylo dvanáct, když mu otec – tibetský rolník – řekl, aby si oblékl ty nejteplejší šaty, co má, a připravil se na předlouhou cestu.

"Šli jsme do Nepálu. Otec pořád opakoval, že i jako uprchlíci tam budeme žít bezpečnější a šťastnější život," vzpomíná dnes dvaatřicetiletý zralý muž.

Bylo to dávno, před dvaceti lety, krátce po velkých protičínských nepokojích ve Lhase. Dnes už je jisté, že tehdejší otcova předpověď se vyplnila. Tsering je šťastně ženatý a slušně ho živí krámek hned pod obří stúpou Bódnáth v nepálské metropoli Káthmándú.
Ale nebylo vždycky veselo. Tseringova rodina a pár blízkých sousedů ze dne na den opustili vesničku poblíž Lhasy a jen s malými ranečky se vydali do neznáma.

"Šlo nás asi patnáct. Nenesli jsme žádná zavazadla ani moc jídla, jen trochu cukru a campy (ječné mouky), abychom zbytečně nebudili podezření. Ale přes všechnu opatrnost Číňané naši skupinu poblíž hranice odhalili," vypráví Tsering ve svém obchůdku, jehož stěny jsou plné obrázků usmívajícího se dalajlamy.

A tak se otec vrátil zpátky

"Jen několika z nás, včetně otce a staršího bratra, se podařilo ukrýt. Matka a starší sestra skončily v rukou policistů," pokračuje, zatímco rozlévá další kalíšek mastného tibetského čaje.

Těch několik "zachráněných" s hořkostí v srdci ze ztráty nejbližších pokračovalo ve strastiplné anabázi s nejistým koncem přes ledovec Nangpa. Šestnáct dnů poté, co opustili domov, došli na dně se silami do Namče, turistického střediska už na nepálské straně, které je vstupní branou k Mount Everestu.

"Tak jako každý Tibeťan, který prchá do Nepálu, pochodovali jsme výhradně v noci, přes den jsme odpočívali a skrývali se. Mráz byl smrtící, sněhu po kolena. Neměli jsme extra oblečení, žádné karimatky, spacáky či něco podobného," směje se. "Spali jsme na malých travnatých ostrůvcích v moři sněhu. Celou dobu jsem myslel jen na to, abych si nezlomil nohu, to by znamenalo konec," dodává muž, který tenkrát vyvázl "jen" se sněžnou slepotou.

Hned po příchodu Tseringův otec zanechal oba své chlapce v uprchlickém táboře a znovu se vrátil do Tibetu, aby počkal na ženu a dceru. Na druhý pokus se útěk povedl všem a rodina se shledala v Káthmándú.

Stejnou trasou jako Tsering prchá před čínskou nadvládou ročně kolem tří tisícovek Tibeťanů. Je to krajně riskantní podnik, protože čínské hlídky neváhají použít ostré náboje. O obětech "himálajské železné opony" se svět většinou nedozví. Střelbu ze 30. září 2006, při níž čínští vojáci zabili na hranici sedmnáctileté tibetské děvče, však náhodně natočil rumunský kameraman Sergiu Matei.

I když se zrovna nestřílí, přechod ledovcového průsmyku Nangpa La poblíž základního tábora na osmitisícovku Čho Oju je i pro otužilé Tibeťany mimořádným výkonem. Řídký vzduch, mráz, závěje, hlad, to všechno dělá z této pouti za svobodou kruté drama. Většina navíc překračuje Himálaj v zimě. "Je to bezpečnější, tehdy totiž drží sněhové bouře čínské hlídky ve vyhřátých strážních budkách," říká Tsering.

Zapomněl igelitové sáčky

"Tenkrát před dvaceti lety s námi šel jeden starší známý, Sonam Dhondup se jmenoval," vzpomněl si Tsering. "Hlubokými závějemi se brodil jen v plátěnkách, jiné boty neměl," vypráví. Když pak přecházeli přes prudký potok, nedokázal Sonam v mrazivé vodě udržet nohy v suchu. "Zapomněl totiž na základní věc, igelitové sáčky, do nichž by boty zabalil. Hrozně trpěl, nohy měl úplně omrzlé. Když jsme pak dorazili do Kunde už na nepálské straně, v tamní ošetřovně mu na jedné noze amputovali všechny prsty."

Vyhne-li se běženec veškerým nástrahám, skončí nakonec v uprchlickém centru v Káthmándú, které řídí OSN a kde mu poskytnou jídlo, střechu nad hlavou i ošetření.

Některé Tibeťany láká do exilu možnost kvalitního studia. Všichni pak chtějí spatřit dalajlamu. Další mají ještě jiné roztodivné motivy. Tsering mi vyprávěl o žebravém mnichovi, který překonal Himálaj s kostí své zemřelé matky, aby mu ji dalajlama požehnal.

Většina Tibeťanů, kteří přejdou hraniční ledovec, pak míří do nepálské Kunde, studené a větrné vísky dva dny od hranic. "Ovšem ani v Nepálu pro uprchlíky nebezpečí zcela nepomine, jen je jiné," říká Tsering. "Nepálští vojáci vědí, že naši lidé přicházejí nelegálně, a tak chtějí peníze, žádají úplatky."

O dva dny později mi jeho slova při náhodném setkání potvrdil jiný tibetský exulant, asi dvacetiletý Džimpa, který přešel před necelým půlrokem. "Chtěli, abych zaplatil, ano, nepálští vojáci. Řekl jsem, že nic nemám, tak mě prohledali, musel jsem sundat i boty. Peníze našli, měl jsem 200 dolarů, a vzali si je."

"Existují i profesionální převaděči," zapojuje se do debaty Tseringova žena Dolma, rovněž emigrantka. "Ty nejčastěji využívají bohatší Tibeťané k převádění svých dětí," říká Dolma. Tvrdí, že každou zimu ve sněhu řada dětí zemře, zatímco jejich rodiče v Tibetu žijí v přesvědčení, že jsou v bezpečí v Nepálu či v Indii. Občas se také stává, že převaděč vezme odměnu a nebohé uprchlíky zanechá jejich osudu. Ti se pak sami prodírají závějemi a často cíl nikdy nespatří.

Himálajská dětská odysea

Proč tedy rodiče riskují životy svých potomků během himálajské odysey, která by vyděsila i ty nejtvrdší cestovatele? Jednoduše proto, že v Číňany ovládaném Tibetu nevidí pro své ratolesti naději. Nebo věří, že emigrace pomůže jejich dětem zůstat Tibeťany, udržet si tibetskou kulturu a vystudovat kvalitní školy.

V Dharamsale, indickém exilovém sídle dalajlamy, byla díky mezinárodní pomoci zbudována nová zařízení, která pomáhají vyrovnat se s přílivem mladých uprchlíků. Zdejší tibetské vesničky jsou stále přeplněné. I tak si udržují vysoký standard a pro ty nejlepší není problém získat stipendium na evropské či americké univerzitě. Tohle je perspektiva, o jaké by se jim v Tibetu ani nesnilo.

Ovšem život je tvrdý na obou stranách. Své o tom vědí i Dolma s Tseringem. "I když se nám daří, pořád se nám stýská. Občas mám pocit, že těžká zkouška při přechodu Himálaje není ničím ve srovnání se steskem v exilu," říká Dolma.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Někteří důstojníci nezasalutovali Putinovi během vojenské přehlídky

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

OSN posílila postavení Palestiny, vyzývá ke schválení členství. Česko bylo proti

10. května 2024  17:38,  aktualizováno  18:17

Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci, podle níž by se Palestina měla stát plnohodnotným členem...

Učiteli nepřidáme, zaplatíme školníka. Peníze pro pedagogy použijí školy jinak

10. května 2024

Premium MŠMT slibovalo přidat učitelům až na 130 procent platu. Aby se ředitelé škol vyhnuli propouštění,...

QR kód vedl k zubaři. Policie hned první den řeší desítky falešných lístků na MS

10. května 2024  17:56

S pátečním začátkem hokejového šampionátu přicházejí i první podvedení fanoušci, kteří si zakoupili...

Izrael chystá v Rafáhu menší akce, aby nedráždil USA. Hamás myslí na comeback

10. května 2024  11:57,  aktualizováno  17:53

Izrael plánuje v částech Rafáhu na jihu Pásma Gazy provést několik oddělených vojenských operací...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...