TI: Česko je v boji s korupcí na chvostu EU

  • 50
Korupční prostředí se v České republice mírně zlepšilo. Vyplývá to z pravidelné zprávy organizace Transparency International. Ta zařadila Česko na padesáté první místo, loni bylo padesáté třetí. Ze 146 zúčastněných zemí dopadlo nejlíp Finsko, nejhůř Haiti.

HLASUJTE V ANKETĚ:
Připadá vám, že je Česko od loňska v boji s korupcí úspěšnější?

Míru korupce vyjadřuje organizace na stupnici od 0 (velká korupce) do 10 (žádná korupce).

Loni Transparency International (TI) začlenila do průzkumu 133 zemí, mezi nimiž skončila Česká republika jako padesátá třetí s indexem korupce 3,9.  - více zde

Letos mezi 146 státy poskočila o dvě příčky výš, o které se s indexem 4,2 dělí se Salvadorem a Trinidadem a Tobagem. Polepšilo si také Slovensko, které je padesáté sedmé oproti loňskému 59. místu.

Ačkoli Česká republika zdánlivě uspěla, podle ředitelky české pobočky TI Adriany Krnáčové není mnoho důvodů k radosti. Česko je totiž jedním z nejhorších členů EU, co se korupce týče. Horší situace je už jen v Polsku, Lotyšsku a na Slovensku.

"Hodnocení je odrazem neschopnosti a nevůle vlády prosazovat účinná protikorupční opatření. Jasným signálem nevůle je například nepřijetí účinného zákona o střetu zájmů," uvedla Krnáčová.

Na prvním místě tabulky, která hodnotí míru korupce ve veřejném sektoru, zůstalo Finsko s indexem korupce 9,7, což znamená, že ve skandinávském státu korupci takřka neznají. Druhý je Nový Zéland a třetí skončilo Dánsko.

"Korupce ve velkých veřejných projektech je překážkou plynulého rozvoje a jejím důsledkem je nedostatek financí na vzdělání, zdravotnictví a boj s chudobou," řekl v Londýně šéf Transparency International Peter Eigen.

Eigen zdůraznil, že korupce je velkým problémem zvláště v zemích, které disponují ropou. "V těchto zemích jsou veřejné zakázky sehrány tak, aby peníze plynuly do kapes západních společností, místních úředníků a jejich zprostředkovatelů."

Transparency International vyzvala mezinárodní společenství, aby požadovaly zvláště po olejářských firmách předkládání podrobných výpisů účtů a auditů.

Organizace při sestavování žebříčku oslovila manažery, obchodníky, akademiky či analytiky, kteří v daných zemích žijí. Použila také 18 nezávislých průzkumů. Podle Transparency International padne v celosvětovém měřítku na korupci ve velkých veřejných zakázkách 400 miliard dolarů.

Celou zprávu Transparency International si můžete přečíst zde.

Ilustrační foto.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video