Angela Merkelová ve čtvrtek vystoupila ve Spolkovém sněmu (27. dubna 2017)

Angela Merkelová ve čtvrtek vystoupila ve Spolkovém sněmu (27. dubna 2017) | foto: Reuters

Británie po brexitu nebude mít stejná práva jako ostatní, tvrdí Merkelová

  • 283
Británie nebude mít po vystoupení z Evropské unie stejná nebo dokonce větší práva než ostatní členské země, zdůraznila ve čtvrtek ve Spolkovém sněmu německá kancléřka Angela Merkelová. Někteří v Británii si podle ní ještě o brexitu dělají iluze.

Merkelová také poznamenala, že dohodu o budoucím vztahu Británie s unií bude možné uzavřít, až budou uspokojivě vyřešeny všechny otázky spojené s britským odchodem.

„Může to jít a půjde to jenom v tomto pořadí, a nikoli obráceně,“ nechala se slyšet šéfka německé vlády. „Čím rychleji bude britská vláda připravena ke konstruktivním řešením, tím dříve se můžeme zabývat jejím přáním už během vyjednávání o vystoupení jednat o budoucím vztahu Británie s Evropskou unií,“ poznamenala také. Bez pokroku ve vyjednávání o vystoupení nemá podle ní takový postup smysl.

Britové proti brexitu?

Mírná většina Britů se domnívá, že rozhodnutí opustit Evropskou unii bylo špatné. Vyplývá to z průzkumu agentury YouGov, který dnes zveřejnil britský server The Independent. Podle dalšího průzkumu ankety by nicméně konzervativci, kteří takzvaný brexit podporují, mohli v nadcházejících předčasných volbách dostat až 45 procent hlasů. Rozhodnutí vypsat referendum o brexitu v jednom ze svých vystoupeních po odchodu z funkce obhajoval expremiér David Cameron.

Zatímco 43 procent oslovených Britů označilo v průzkumu agentury YouGov plánovaný odchod své země z Evropské unie za správnou věc, 45 procent se domnívá, že rozhodnutí odejít ze svazku s dalšími 27 evropskými zeměmi bylo špatné. Dvanáct procent dotázaných si není jistých, zda šlo o dobré, či o špatné rozhodnutí.

„Jasné také je, že třetí země (ve vztahu k EU), a tou Británie bude, nemůže a nebude mít stejná práva nebo dokonce lepší postavení než člen Evropské unie. Rovněž v tom má všech 27 zemí i evropské instituce jasno,“ míní Merkelová. „Milí kolegové, milé kolegyně, možná si myslíte, že to jsou všechno samozřejmosti, ale musím to bohužel říci takto jasně, protože mám pocit, že si o tom někteří v Británii ještě dělají iluze,“ podotkla šéfka německé vlády.

Británie dvouletý proces vystoupení z EU oficiálně zahájila koncem března. Ostatní země unie dávají najevo, že budou o brexitu vyjednávat společně. To si dnes Merkelová pochvalovala. Silný signál v tomto duchu by podle ní měl vyslat i nadcházející mimořádný summit EU.

Kancléřka spolkové republiky také poznamenala, že se Berlín bude zasazovat o to, aby Němci žijící v Británii měli co nejdříve jasno, zda a jak se jich brexit konkrétně dotkne. Britům žijícím v Německu je podle ní země připravena dát „férovou nabídku“. Konkrétněji ji neupřesnila.

Při vyjednávání o brexitu půjde podle Merkelové také o zmírnění škod, které by s sebou nepovedené vystoupení Británie mohlo přinést. Brexit by podle premiérky například neměl omezit spolupráci bezpečnostních složek v boji proti terorismu.

Británie chce zvláštní vztah s EU

Velká Británie chce v nadcházejících jednáních o podmínkách odchodu z Evropské unie docílit blízkých a zvláštních vztahů s EU. Britská premiérka Theresa Mayová to ve středu řekla předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi během schůzky v Londýně, na níž diskutovali o blížících se brexitových rozhovorech.

Setkání, kterého se zúčastnil i vyjednavač Evropské komise pro brexit Michel Barnier, bylo podle obou stran konstruktivní, uvedla agentura Reuters. „V návaznosti na britský dopis oznamující (odchod z EU) podle článku 50, zopakovala britský závazek dosáhnout těsného a zvláštního partnerství s Evropskou unií,“ řekl po jednání mluvčí Mayové agentuře Reuters.

Britská premiérka letos prohlásila, že hodlá usilovat o takzvaný tvrdý brexit, jehož prioritou je omezení počtu cizinců z unijních zemí pracujících na ostrovech. Evropští představitelé tvrdí, že v takovém případě se Londýn musí rozloučit s volným přístupem na jednotný evropský trh.

Podle poradců Mayové mělo středeční jednání za cíl zlepšit atmosféru před samotným ostrým začátkem vyjednávání, který má přijít po červnových předčasných volbách v Británii.

Londýnské setkání proběhlo před sobotním mimořádným summitem EU, který by měl potvrdit politický rámec unijního postoje pro brexitová vyjednávání. Podle Junckerova mluvčího si obě strany nastínily svá „témata strategického zájmu“.

Mayová oznámila v polovině dubna termín předčasných voleb:

18. dubna 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video