Srí Lanka

Srí Lanka | foto: Reuters

The Times: Na Srí Lance zemřelo 20 tisíc civilistů. A nejen vinou rebelů

  • 19
V posledních týdnech bojů mezi srílanskými vojáky a tamilskými Tygry zemřelo minimálně 20 tisíc civilistů. Napsal to britský deník The Times s odvoláním na fotografie, svědectví, odborné posudky a tajné dokumenty OSN. Oficiálně přitom Spojené národy dosud tvrdily, že mrtvých bylo 7 tisíc. Ukazuje se navíc, že civilisty zabíjeli i vládní vojáci.

Konflikt na Srí Lance vyvrcholil po více než čtvrt století tento měsíc. Armáda v závěrečné ofenzivě definitivně rozdrtila odpor separatistů z organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu a zabila jejich vůdce Vélupilláía Prabhákarana. - o konci bojů a smrti tamilského lídra si přečtěte zde

Mezinárodní společenství sledovalo poslední týdny konfliktu s obavami o osud asi stovky tisíc tamilských civilistů uvězněných v bojové zóně. Armáda 27. dubna prohlásila, že přestává používat těžké zbraně a na zónu, v níž se civilisté schovávají, dohlíží. Později tvrdila, že všichni civilisté se odtamtud bezpečně dostali.

Sedm tisíc? Mnohem víc...

Minulý týden pak OSN přišla s informací, že boje si vzaly životy sedmi tisíc civilistů. Číslo ale nebylo možné ověřit, protože do oblasti nesměli novináři ani zástupci zahraničních mezinárodních organizací. Srílanská vláda ihned odmítla jakoukoli odpovědnost a prohlásila, že všechny civilisty zabili povstalečtí bojovníci.  

Válka skončila, ale krev poteče dál

On-line rozhovor s charitním pracovníkem

"Jenže letecké snímky, oficiální dokumenty a výpovědi svědků a expertů vyprávějí jiný příběh," napsaly The Times. Přísně tajné dokumenty OSN, které má list k dispozici, tvrdí, že sedm tisíc civilistů zemřelo jen do konce dubna. - letecké snímky zpustošené oblasti můžete vidět zde

Letecký snímek uprchlického tábora poblíž města Vavunija, kde armáda bojovala s tamilskými tygry. (23. května 2009)

Letecký snímek uprchlického tábora poblíž města Vavunija, kde armáda bojovala s tamilskými Tygry

Pak se číslo zvyšovalo každým dnem zhruba o tisícovku - až do 19. května. Takové údaje se navíc shodují s tím, co reportérům The Times řekl otec Amalraj, římskokatolický kněz, který z oblasti uprchl 16. května a teď je spolu s dalšími 200 tisíci přeživšími internován v uprchlickém táboře Manik Farm.

The Times zveřejnily i letecké snímky bojových zón. Je na nich vidět destrukce chatrného uprchlického tábora, v němž civilisté hledali bezpečí. Fotografie ukazují i množství hrobů a bezvládná těla obětí.

Letecký snímek uprchlického tábora poblíž města Vavunija, kde armáda bojovala s tamilskými tygry. (23. května 2009)

Fotky dostali k analýze nezávislí experti. A došli k závěru, že je krajně nepravděpodobné, aby tolik lidí zemřelo jen kvůli palbě rebelů. Srílanská vláda tak čelí výzvám po mezinárodním vyšetřování událostí.

Armádní mluvčí Udaya Nanayakkara odmítl říct, kolik civilních obětí je potvrzených, napsaly The Times. Nicméně znovu ujistil, že "za všechny mohou Tygři". "Je to celé zveličené. Kdokoliv s tím přišel, je placen rebely," prohlásil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video