The Times: Český semtex se dostal k teroristům

Severoirští teroristé v roce 1994 nakoupili v České republice výbušninu semtex. S odvoláním na dokumenty německé tajné služby a policie to tvrdí britský list The Times. Podle vyjádření ředitele české Bezpečnostní informační služby Jiřího Růžka se BIS sledováním transferů zbraní a výbušnin zabývá, ale na konkrétní dotazy sdělovacích prostředků nemůže odpovídat. Útvar pro boj s organizovanou zločinností Policie ČR se k záležitosti vůbec nevyjádřil.

Čtyři členové Irské národně osvobozenecké armády INLA (Hugh Torney, Sean Green, jistý Murphy a nejmenovaný agent německého Spolkového úřadu na ochranu ústavy) se měli v srpnu 1994 setkat v Plzni s představitelem Omnipolu a koupit od něj semtex, napsal The Times 8. ledna.

INLA vznikla v roce 1975 odštěpením od známější Irské
republikánské armády (IRA). Ve srovnání s ní měla INLA
levicovější zabarvení a byla výrazně radikálnější, ale od roku 1998 dodržuje příměří v boji proti britským úřadům.

Ředitel Omnipolu se brání nařčení britského listu
Generální ředitel Omnipolu Michal Hon tvrdí, že list uvedl mylnou informaci, když napsal, že Omnipol byl výrobcem semtexu. Podle Hona obchodovala firma s touto trhavinou jen do roku 1989 nebo 1990 a nikdy semtex nevyráběla. Výrobou semtexu se zabývá pardubický podnik Synthesia.

Podíl Omnipolu na nelegálních obchodech s INLA Hon vyloučil. Připustil, že člověk, který se vydával za představitele Omnipolu, mohl být bývalý zaměstnanec této společnosti. V roce 1990 podle něho odešlo mnoho lidí, někteří z nich založili vlastní firmy a pokračují v obchodě se zbraněmi. Od roku 1997 tvoří tři pětiny zaměstnanců Omnipolu mladí, noví lidé, avšak u společnosti stále jsou i někteří pracovníci ze starého kolektivu.

The Times napsal, že česká vláda výrobu semtexu zastavila v roce 1990. O rok později povolila její obnovení poté, co systém značkování této plastické trhaviny získal mezinárodní schválení.

IRA údajně zdrojů před rokem 1989 obdržela prostřednictvím Libye 2,75 tuny semtexu a mnoho zbraní. Měla ale i přímé styky s Omnipolem. Jak napsal Jane's Terrorism and
Security Monitor, v roce 1971 předák IRA Daithi O'Connaill od Omnipolu koupil 4,5 tuny malých střelných zbraní. Zásilka byla zabavena v Nizozemsku.

List The Philadelphia Inquirer v únoru 2000 napsal, že IRA "kupuje zbraně z České republiky, Rumunska a dalších zemí východní Evropy". Podle odborníků na nezákonný obchod se zbraněmi je vývoz těchto zbraní zpravidla legální. Od legálního kupce se ale české zbraně mohou dostat na černý trh.

Záhada: Odkud teroristé semtex vzali?
"Z agentovy zprávy je ale jasné, že nezákonné zásoby byly dostupné pro teroristy ochotné zaplatit," uvedl list. Jeden z autorů článku, Ian Cobain, tvrdí, že si je jist pravostí dokumentů, z nichž vycházel.

Prohlásil, že totožnost německého agenta, který působil v INLA, je mu známa, avšak nepokusil se jej kontaktovat. Z dokumentů BfV, Spolkového kriminálního úřadu a úřadu spolkového státního zástupce není jasné, kolik semtexu INLA koupila, kolik za něj zaplatila a zda se jí podařilo výbušninu dopravit do Severního Irska.

Mluvčí Synthesie Aleš Mokren řekl, že Synthesia se semtexem obchoduje pouze legálně, a vyloučil její účast na obchodu s teroristy. Vyloučil i to, že by semtex mohl někdo v Synthesii ukrást a pak prodat.

"Naše bezpečnostní opatření jsou dostatečně přísná. Veškerá evidence je naprosto přesná," podotkl. Upozornil, že není znám ani jeden případ krádeže semtexu z výroby. Případy nezákonného obchodování se semtexem v ČR podle zveřejněných informací nejsou ojedinělé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video