Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Thatcherová vzpomněla na Churchilla

  12:58
- Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová při odhalování pomníku Winstona Churchilla v Praze na Žižkově ocenila, že Česká republika na jejího významného krajana nezapomněla. "Musím se přiznat, že jsem ráda, že jste našli toto místo pro takovou osobnost, jakou byl Winston Churchill," uvedla Thatcherová. Své projevy připojili i předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a Churchillův vnuk Rupert Soames. Obvodní zastupitelstvo Prahy 3 založilo kvůli státníkově soše Spolek pro postavení pomníku Winstona Churchilla a zajistilo počáteční vklad 100 tisíc korun. Podívejte se na fotografie a videoukázky. Jak jste po deseti letech spokojeni s domácími poměry vy? Názory pište do chatu. Zkuste své znalosti o době před deseti letu ve čtvrtém dílu kvízu. Speciální příloha DESET LET.

Po vyřízení všech nutných formalit odlila firma MS Meridian Foundry 3,5 metru vysokou sochu od Ivora Robertse Jonese. Její originál stojí na londýnském Parlamentním náměstí.

Winston Churchill (1874-1965) byl v letech 1940 až 1945 a 1951 až 1955 britským premiérem. Po odchodu z politiky se věnoval malování a psaní. V roce 1908 strávil několik dní své svatební cesty nedaleko Brna. V osudném roce 1938 patřil k několika politikům, kteří se postavili proti mnichovské dohodě. Významnou měrou přispěl i k uznání Benešovy exilové vlády a poskytl jí v Británii útočiště.

Bronzové dílo dorazilo do Prahy předminulou sobotu. Na žulový podstavec na náměstí nechali představitelé radnice sochu vztyčit v pondělí. Socha má být podle zastupitelů především symbolem ideálů osobní svobody a boje proti totalitním režimům, obzvláště komunistickému.

Do Prahy se sjeli bývalí státníci
Praha se v úterý na několik desítek hodin stala hlavním městem významných osobností. Desáté výročí událostí 17. listopadu sem přivedlo pět státníků, kteří svého času měli v rukou takovou moc, že dokázali zbořit železnou oponu.

V hotelu InterContinental se ubytovali bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, exprezident Spojených států George Bush, disident a později i polský prezident Lech Walesa, někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová a ještě donedávna spolkový kancléř Helmut Kohl. S nimi pak do Prahy dorazila také vdova po francouzském prezidentovi Francois Mitterrandovi Danielle.

Policisté jsou v pohotovosti
Návštěva celebrit probíhá za přísných bezpečnostních opatření - policie přidělila každému z nich na celý pobyt ochranku. "Hlídáme nejen je, ale samozřejmě i prostory, kde se budou pohybovat," uvedl Jiří Vokuš z policejního prezidia.

Pracovníci hotelu včera uvedli, že příjezd osobností chod hotelu nenarušil. "Žádný z nich neměl ani nějaké nadstandardní přání," podotkl Ivan Grůza z hotelu InterContinental.

Ani Pražané či návštěvníci metropole přítomnost státníků zřejmě výrazně nepocítí. "Zatím nejsou hlášena žádná dopravní omezení. Ovšem je možné, že během dne bude potřeba nějaká přijmout," prohlásila Alice Bendlová z tiskového oddělení pražské policie.

O pořádek v ulicích se budou starat jednotlivé policejní okrsky, v záloze bude stálá pořádková jednotka. V nejfrekventovanějším obvodě - v Praze 1 - se zatím počítá pouze se zákazem parkování v části Národní třídy. Tou se totiž z kavárny Slavia projdou k pamětní desce 17. listopadu kolem půl druhé prezident Havel, premiér Miloš Zeman, předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus, předsedkyně Senátu Libuše Benešová a pražský primátor Jan Kasl.

Největší omezení čeká na návštěvníky Hradu. Kvůli oslavám budou od jedné do čtvrté hodiny odpolední a dále pak od šesté do jedenácté večer uzavřeny prostory I. a II. nádvoří Pražského hradu. Odpoledne se totiž na Hradě koná konference pod názvem Deset let poté - na prahu nového tisíciletí, o osmé večer předá prezident Havel pěti bývalým politickým špičkám Řád bílého lva, nejvyšší státní vyznamenání. Za šestého politika - Francoise Mitterranda - převezme ocenění in memoriam jeho manželka Danielle.

Komu prezident Václav Havel udělí státní vyznamenání za podíl na listopadu 1989 a pádu komunismu

George Bush (1924)
bývalý americký prezident
George Bush- jeho působení učinil Sovětský svaz výrazné mezinárodní ústupky v odzbrojení a redukci vojenských sil v Evropě,
- červenec 1989: navštívil Maďarsko a Polsko. Několik týdnů nato byl do funkce předsedy polské Rady ministrů poprvé zvolen nekomunistický politik, představitel Solidarity Tadeusz Mazowiecki,
- prosinec 1989: po prvním Bushově setkání s generálním tajemníkem ÚV KSSS Michailem Gorbačovem na Maltě už oba politici hovořili o konci studené války a podpoře změn ve střední a východní Evropě.
Michail Gorbačov (1931)
někdejší šéf sovětských komunistů a bývalý prezident SSSR
Michail Gorbačov- právě jím odstartované reformy a nový styl jeho zahraniční politiky vedly ve svých nezamyšlených důsledcích ke zhroucení komunistických režimů ve střední a východní Evropě,
- srpen 1998: se v rozhovoru pro bratislavský list Národná obroda vyjádřil, že ho velmi mrzí, že nesplnil očekávání občanů Československa od jeho návštěvy země v dubnu 1987, aby se vyslovil k "pražskému jaru" a okupaci, ale politické okolnosti to podle něj tehdy ještě nedovolovaly,
- 1989: v době postupného hroucení komunistických režimů zůstal jen v roli diváka, a jeho zahraničně-politické priority se vzhledem k ekonomickému rozvratu vlastní země omezily na úsilí zajistit ekonomickou pomoc Západu.
- duben 1997: se zúčastnil pohřbu svého přítele Zdeňka Mlynáře, který byl jako reformní komunista jednou z hlavních osobností Pražského jara 1968. Gorbačov, odpůrce rozšiřování Severoatlantické aliance, při té příležitosti hovořil o nezpochybnitelném právu České republiky, aby se sama rozhodnoula pro členství v NATO.
Helmut Kohl (1930)
bývalý německý kancléř
Helmut Kohl- spojení západního a východního Německa v roce 1990 Kohl považuje za vrchol svého šestnáctiletého působení v čele německého konzervativního kabinetu,
- vedle vytrvalé podpory evropské integrace zejména soustředil pozornost na zlepšení vztahů s "perestrojkovým" Sovětským svazem, velký důraz kladl na dlouhodobé budování osobních vztahů s ostatními hlavními světovými státníky. "Bez Gorbačova a jeho výjimečné odvahy by nebylo nikdy možné, aby se dala do pohybu celá lavina událostí, jež zasáhly během podzimu roku 1989 celou Evropu," opakuje často Kohl,
- říjen 1989: nepřímo podpořil Václava Havla svou přítomností při udělování prestižní mírové ceny Západoněmeckého knižního obchodu ve Frankfurtu nad Mohanem. Havel tehdy nemohl cenu převzít osobně, protože tehdejší československé orgány mu nepovolily výjezd.
- 3. října 1989: v době masového exodu východních Němců na zastupitelství SRN v Praze telefonoval předsedovi československé federální vlády Ladislavu Adamcovi. Výsledkem jejich jednání byla dohoda o odjezdu uprchlíků z ambasády do západního Německa.
Francois Mitterrand (1916 - 1996)
bývalý francouzský prezident
Francois Mitterrand(vyznamenání za něj převezme jeho manželka Danielle)
- prosinec 1988: na "snídani s disidenty" na francouzském velvyslanectví v Buquoyském - paláci podpořil československé opoziční hnutí, o několik měsíců později se z Paříže, - zasazoval o Havlovo propuštění z vězení
Ronald Reagan (1911)
bývalý americký prezident
Ronald Reagan(vyznamenání mu předá v USA český velvyslanec, jeho špatný zdravotní stav mu totiž neumožní, aby převzal ocenění z rukou prezidenta Václava Havla v Praze)
- mnohými je považován za hlavního vítěze studené války,
- "Nesmíme klamat sami sebe. Za všemi nepořádky ve světě se skrývá Sovětský svaz," řekl během své předvolební kampaně v roce 1980, o tři roky později nazval Sovětský svaz "říší zla.",
- listopad 1985: se v Ženevě poprvé setkal s tehdejším sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem a společně položili základ k následné etapě normalizace americko-sovětských vztahů, která znamenala odzbrojení a uvolňování napětí,
- červen 1987: vyzval před Braniborskou bránou Gorbačova ke stržení berlínské zdi a při jeho další návštěvě Berlína v září 1990 už byl symbol nepřátelství dvou světů skoro rok minulostí,
- říjen 1991: se setkal v USA soukromě s českým prezidentem Václavem Havlem.
Margaret Thatcherová (1925)
bývalá britská premiérka
Margaret Thatcherová- září 1990: oficiálně navštívila Prahu a stala se tak prvním britským ministerským předsedou, který do Československa od jeho vzniku zavítal. Před odletem uvedla: "Závěrečný akt z Helsink (1975) byl obrovskou pomocí, protože dal lidu východní Evropy a Sovětského svazu naději, že jeho věc zvítězí. Nám na Západě poskytl zase možnost zasahovat a vytvářet tlak na dřívější komunistické vlády, aby dodržovaly své závazky.",
- první setkání s tehdejším sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem označila v únoru 1989 za nejvýznamnější událost v britsko-sovětských vztazích po dobu svého působení ve funkci předsedkyně vlády.",
- nikdy se natajila tím, že Německo vidí jako historicky nebezpečnou mocnost a vystupovala také proti jeho rychlému sjednocení. Navrhovala, aby sjednocení Německa bylo vyvrcholením delšího přechodného období.
Lech Walesa (1943)
bývalý vůdce polského odborového svazu Solidarita, první nekomunistický prezident Polska
Lech Walesa- vedl opoziční odbory, které s podporou stávek donutily polskou vládu zasednout s opozicí ke kulatému stolu a Polsko se tak počátkem roku 1989 stalo vůbec první zemí z bývalého sovětského bloku, kde komunistická strana přistoupila k otevřené diskusi s opozičními silami.

Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová při odhalování pomníku Winstona Churchilla v Praze na Žižkově.

Bronzová socha britského politika Winstona Churchilla v Praze na Žižkově

Slavnostního odhalení sochy britského státníka se zůčastnila bývalého britská premiérka Margaret Thatcherová, předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a Churchillův vnuk Rupert Soames.

Slavnostnímu odhalení bronzové sochy Winstona Churchilla v Praze na Žižkově přihlíželo i mnoho lidí z oken okolních domů

Hlavní aktéři slavnostního odhalení sochy britského státníka Margaret Thatcherová, Václav Klaus a Churchillův vnuk Rupert Soames si připíjejí šampaňským

Hlavní aktéři slavnostního odhalení sochy britského státníka Margaret Thatcherová, Václav Klaus a Churchillův vnuk Rupert Soames si připíjejí šampaňským

Hlavní aktéři slavnostního odhalení sochy britského státníka Margaret Thatcherová, Václav Klaus a Churchillův vnuk Rupert Soames si připíjejí šampaňským

Novináři hledali nejideálnější místo pro svůj záběr

Ozdobou slavnosti byly i lidové tance

Lidé přihlížejí slavnostnímu odhalení sochy Winstona Churchilla v Praze na Žižkově

Autor:

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Hřib je Hřibidi, Babiš rázem lowkey alpha. Jak strany cílí na 400 tisíc prvovoličů

Staršímu čtenáři to asi nic neřekne, generace Z slovo „lowkey“ zná dobře. Používá jej ve smyslu „tak trochu, lehce“. „Alpha“ pak odkazuje k alfa samci. Za touto proměnou image Babiše není nic jiného...

6. dubna 2025

Krejčíř si musí v JAR odpykat 35 let, vydání do Česka zatím nehrozí

Jihoafrická republika odmítá vydat Radovana Krejčíře do Česka, dokud si neodpyká trest 35 let vězení v tamní věznici. Podle webu Odkryto to vyplývá z rozhovoru mluvčího jihoafrického ministerstva...

6. dubna 2025  10:59

Ruce pryč! bouřily se desetitisíce lidí v ulicích amerických měst proti Trumpovi

Odpůrci amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska se v sobotu shromáždili v řadě měst po celých Spojených státech, aby protestovali proti krokům současné vládní administrativy....

6. dubna 2025  9:45

Mrazy potrápily Čechy. Na Moravě a ve Slezsku bylo tepleji, pomohl vítr a mraky

V noci mrzlo víc v Čechách, kde teploty v nížinách klesly nejčastěji na minus jeden až čtyři stupně Celsia, v údolích i k pěti stupňům pod nulu. Na Moravě a ve Slezsku bylo tepleji, minima se tam...

6. dubna 2025  8:02,  aktualizováno  9:36

Akademici kvůli Trumpovi prchají z USA. Situace využívá Kanada i Evropa

Američtí akademici čím dál více emigrují v reakci na kroky administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, zejména kvůli jejímu tlaku na vysoké školství. Řadu z nich znepokojuje snížení...

6. dubna 2025  9:03

Dlouhodobé ošetřovné mělo loni 19 500 lidí, počet každý rok roste, uvedl úřad

Lidí, kteří si berou dlouhodobější ošetřovatelské volno na péči o blízké, postupně přibývá. Loni dlouhodobé ošetřovné, které se platí z nemocenského pojištění, pobíralo zhruba 19 500 mužů a žen....

6. dubna 2025  7:35

Rusko zaútočilo na Kyjev, na několika místech vypukly požáry, uvedl starosta

Sledujeme online

Rusko podniklo v noci na neděli raketový útok na Kyjev, oznámil na telegramu starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko. Ve městě byly podle něj slyšet výbuchy a zasahovala protivzdušná obrana. Ve...

6. dubna 2025  7:14

USA zruší všechna víza pro Jihosúdánce, Juba nepřijímá vypovězené, uvedl Rubio

Spojené státy zruší všechna víza u držitelů jihosúdánských pasů a zastaví pro ně vydávání nových povolení ke vstupu do země. Oznámil to v noci na neděli americký ministr zahraničí Marco Rubio, který...

6. dubna 2025  7:04

Do Sapy už se bát nemusíte, říká podnikatel. Letos tam postaví nemocnici

Premium

Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...

6. dubna 2025

Američané si utahují opasky. Brzy se to přežene, jsou si jisti Trumpovi příznivci

Premium

Od naší spolupracovnice v USA Ekonomické zabezpečení Američanů se mírně otřásá. V Česku by se řeklo, že si tady budou muset utáhnout opasky, než bude opravdu lépe. Podle řady zasvěcených to všechno dává smysl, další lidi mají...

6. dubna 2025

Parkování na letišti v Praze? Nejen přes Velikonoce je dražší než v Německu

Ceny parkování na pražském letišti mohou trumfnout i samotnou cenu letenky. Podle letiště jsou částky srovnatelné s relevantní konkurencí. Na dalších čtyřech českých letištích přitom turisté zaplatí...

6. dubna 2025

SWAP spojuje generace. Iniciativa poslala do oběhu už 280 tun oblečení

Kristýna Holubová a Lucie Poubová tvoří sehrané duo Swap Prague už od roku 2016, kdy uspořádaly první swap. Od té doby se tento nástroj cirkulární ekonomiky založený na výměně dostal do povědomí...

6. dubna 2025