Barmští uprchlíci krátce po zadržení thajskou pohraniční stráží.

Barmští uprchlíci krátce po zadržení thajskou pohraniční stráží. | foto: Profimedia.cz

Thajský premiér připustil kruté zacházení s barmskými uprchlíky

  • 1
Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva v exkluzivním rozhovoru pro televizní stanici CNN řekl, že byly případy, kdy pobřežní stráž jeho země odtáhla lodě s barmskými uprchlíky zpátky na moře a tam je nechala napospas osudu. Kruté praktiky Thajců odsoudily humanitární organizace po celém světě.

Vedžadžíva v rozhovoru uvedl, že nemůže přesně určit, kdo v jeho kabinetu podobné praktiky povolil, ale pracuje prý na řešení problému. "Všechny úřady říkají, že případ nespadá do jejich působnosti, ale mám právo se domnívat, že se takové případy odehrály, a viníky budu volat k odpovědnosti," uvedl thajský premiér.

Thajsko až doteď všechna obvinění o kontroverzních praktikách vlastní armády a pobřežní stráže důrazně odmítalo, a to navzdory fotografiím thajských lodí táhnoucích čluny s uprchlíky na volné moře, které díky televizní stanici CNN oblétly celý svět.

Premiér Vedžadžíva při čtení vládního prohlášení.Problém s barmskými imigranty se týká především příslušníků muslimského etnika Rachinů, které barmská vojenská junta izoluje na západě země. Pronásledovaní Rachinové se často na svých bárkách vydávají vstříc lepšímu osudu a jejich prvním ostrovem naděje bývají uprchlické tábory v Thajsku.

Thajci ale tisíce imigrantů nevidí rádi a tvrdí, že jediným důvodem jejich útěku je cesta za prací. Od svých hranic je často odhánějí i násilím.

Thajci uprchlíky zřejmě i bili

Naposledy minulý týden indonéské námořnictvo zachránilo dvě stovky barmských uprchlíků, které Thajci zatkli za nelegální pobyt v zemi a v bezmotorovém plavidle je vyslali na moře. Někteří uprchlíci dokonce měli na těle stopy po násilném zacházení. - přečtěte si Indonésané na moři zachránili dvě stovky uprchlíků z Barmy

Barmští uprchlíci krátce po zadržení thajskou pohraniční stráží.

Barmští uprchlíci poté, co je zadržela thajská pobřežní stráž.

Pracovníci humanitárních organizací přitom upozorňují, že nejde o ojedinělý případ. Za poslední dva měsíce se prý utopilo 550 Barmánců poté, co jich thajská armáda asi tisícovku objevila v Andamanském moři. Na rozviklaných dřevěných člunech je odtáhla do mezinárodních vod a ponechala jejich osudu.

Thajská armáda i vláda ujišťují, že uprchlíci byli vybaveni potravinami i vodou. Odmítají zároveň tvrzení mezinárodních organizací pro lidská práva, že motory na člunech byly zničeny, respektive jedno z plavidel motor vůbec nemělo. - přečtěte si Před barmskou juntou utíkají do Thajska tisíce lidí, úřady je vracejí

Angelina Jolie se přijela podívat do uprchlických táborů v Thajsku.

Do uprchlických táborů v Thajsku se přijela podívat i Angelina Jolie s manželem Bradem Pittem.

"Drželi jsme se naší humanitární tradice a zajistili jsme, aby byli dostatečně zásobeni potravou, vodou a léky a také vybavením potřebným pro opravu člunů," uvedly úřady v prohlášení k incidentu.

Thajské uprchlické tábory, kde končí pouť tisíců Rachinů, minulý týden navštívila herečka Angelina Jolie, vyslankyně dobré vůle OSN, spolu se svým manželem Bradem Pittem. Thajskou vládu vyzvala k lepšímu zacházení s více než sto tisíci uprchlíků, kteří žijí v devíti táborech podél thajsko-barmské hranice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue