Josef Blažek (vlevo) a Rudolf Tesárek (vpravo) u Krajského soudu v Hradci Králové (31. března 2009)

Josef Blažek (vlevo) a Rudolf Tesárek (vpravo) u Krajského soudu v Hradci Králové (31. března 2009) | foto: Alexandra Mlejnková, ČTK

Uprchlé lupiče od Hořic si z Thajska do Česka tajně odvezla policie

  • 63
Dvojici Čechů, kteří roku 2008 ukradli 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic, si v naprostém utajení odvezli z Thajska čeští policisté. Oba dostali deset let vězení, loni ale uprchli do zahraničí. Nyní už jsou Josef Blažek a Rudolf Tesárek zpátky v cele.

Česko nemá s Thajskem uzavřenou smlouvu o vydávání, klasické extradiční řízení tak nepřicházelo v úvahu. Když navíc detektivové zjistili, že hrozí útěk obou mužů, v naprostém utajení si pro ně prostě doletěli.

"Pro Policii České republiky je velmi důležité, aby se z tohoto případu nestal druhý případ Radovana Krejčíře. To znamená dvou osob, které jsou v zahraničí, a jsou tam zcela legálně, respektive využívají bezmocnosti českých úřadů, kterou jim v tomto případě umožňuje náš právní systém," řekl detektiv z oddělení cíleného pátrání policejního prezidia, který se na akci s krycím názvem Tesla podílel.

"Za celou historii Policie České republiky (...) není zaznamenán případ, kdy by se podařilo skutečně české policii odjet do zahraničí na takovouto vzdálenost a v tak složitých podmínkách pro vyjednávání dohodnout elegantní způsob, jak osoby postavit před spravedlnost," řekl kriminalista.

O zatčených věděl jen pilot

Policie podle něj akci plánovala, detektivové však zjistili, že hrozí zmizení obou mužů za hranicemi Thajska. První možností podle kriminalisty bylo, že Thajsko oba vyhostí a nesdělí kam. Policisté počítali i se scénářem, že Tesárek s Blažkem využijí svých kontaktů na české krajany v Thajsku, uplatí thajské úředníky a zmizí za hranicemi, například v Laosu.

Kriminalisté oba muže do Česka dopravili běžným letem. "Bezpečnostní opatření byla natolik perfektně udělaná, že nehrozilo žádné riziko, že by se něco stalo posádce. Kapitán letadla byl samozřejmě o všem informován," řekl policista.

Tesárka s Blažkem thajští policisté zatkli v půlce května. Je možné, že dvojice teď ještě za útěk dostane další trest, který může být až tříletý. "Žalující strana by zřejmě musela prokázat, že dotyční věděli o tom, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vzal zpět stížnost pro porušení zákona podanou jeho předchůdkyní Danielou Kovářovou, jež přerušila jejich výkon trestu odnětí svobody," uvažuje mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Z vězení "pomohla" lupičům exministryně Kovářová

Fingované přepadení se odehrálo 17. ledna 2008 před polednem poblíž benzinové pumpy na silnici mezi Turnovem a Sedmihorkami u Hořic. Vozidlo bezpečnostní agentury Fenix směřovalo z Hradce Králové do Liberce. Posádka policii tvrdila, že ji neznámý lupič u Sedmihorek přepadl ve chvíli, kdy zastavili, protože jeden z nich si potřeboval odskočit.

Na druhého člena eskorty podle výpovědi zaútočil ozbrojený muž, posádka mu poté vydala 74 milionů korun. Policisté však brzy začali pracovat i s verzí, že bylo všechno domluvené předem. A to se potvrdilo.

Podle policejní verze zastavil řidič Milan Horych na cestě z Hradce Králové do Liberce u čerpací stanice a od nezamčeného auta společně s kolegou odešel. Tesárek s Blažkem pak z auta ukradli peníze. Policii se podařilo najít pouze malou část z ukradené sumy, necelé čtyři miliony korun.

Soud je za fingovanou loupež uznal vinnými z krádeže a poslal je na deset let do vězení. Jejich komplic Horych, který řídil dodávku, dostal pět let.

Tesárek a Blažek si však odpykali pouze rok, protože bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala stížnost pro porušení zákona, a oba  proto opustili vězení. Krátce nato utekli do zahraničí.

Zásah ministryně ve prospěch obou vězňů byl velmi neobvyklý. Kovářová sice využila pravomoci, kterou ze zákona měla, ministryně ale odsouzeným zároveň přerušila trest a nechala je pustit z vězení - do doby, než se stížnost vyřeší.

, ,

Video