Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová na tiskové konferenci (10. prosince 2013)

Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová na tiskové konferenci (10. prosince 2013) | foto: AP

Thajci soudí půvabnou premiérku, zemi hrozí nové protesty

  • 28
Thajská premiéra Jinglak Šinavatrová stanula před ústavním soudem. Čelí obvinění ze zneužití moci. Pokud ji soudci shledají vinnou, hrozí jí odvolání a pětiletý zákaz činnosti v politice. Verdikt by měl padnout ve středu.

Stížnost na půvabnou ministerskou předsedkyni podali opoziční senátoři, podle nichž vládní Strana Thajců profitovala z odvolání šéfa Národní bezpečnostní rady v roce 2011.

"Tato obvinění odmítám... Žádné zákony jsem neporušila, výměna (bezpečnostního šéfa) mi žádné výhody nepřinesla," řekla Šinavatrová v úterý před soudem.

Stoupenci premiérky věří, že soudci jsou proti Šinavatrové zaujatí a celý proces je pokusem elit odstavit jí od moci. Podle BBC může proces skončit pádem celé úřednické vlády, což by zažehlo nové protesty.

Thajsko je od loňských nepokojů ve vleklé politické krizi. Proti Šinavatrové se bouří především obyvatelé velkých měst a představitelé střední  třídy, kteří požadují, aby podala demisi  a vlády se chopil nevolený "lidový výbor".

Premiérce se však podařilo udržet u moci a počet protestujících postupně klesl. Asijskou zemi, kam každý rok za dovolenou míří tisíce Čechů, by mohly opět zachvátit potyčky mezi odpůrci a stoupenci nynější vlády.

Thajská premiérka čelí také obvinění ze zanedbání povinností kvůli státnímu schématu vykupování rýže, který je podle kritiků prošpikovaný korupcí, a v důsledku toho zaznamenává značné ztráty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video