Generální velitel thajské armády Prajuth Čan-Oča.

Generální velitel thajské armády Prajuth Čan-Oča. | foto: AP

Thajští generálové provedli vojenský puč

  • 65
Thajská armáda oznámila, že převzala vládu nad zemí. Šéf ozbrojených složek v televizním projevu zdůraznil, že armáda v Thajsku obnoví pořádek a zajistí politické reformy. V zemi platí zákaz nočního vycházení a shromažďování..

"S cílem vrátit situaci k normálu ozbrojené složky převzaly 22. května v 16:30 místního času (11:30 SELČ) moc v zemi," prohlásil armádní šéf Prajuth Čan-Oča.

"Žádáme veřejnost, aby nepanikařila a vedla dál svůj normální život. Státní úředníci na každém ministerstvu budou dál vykonávat své povinnosti," dodal šéf armády. Slíbil rovněž, že armáda "poskytne ochranu" cizincům v Thajsku.

Královstvím na jihovýchodě Asie už půl roku zmítají nepokoje. Generálové se do napjaté situace vložili v úterý, kdy v Thajsku vyhlásili stanné právo. Velení vojska tehdy nicméně popřelo, že by byla za mimořádným opatřením snaha o státní převrat. Řešení měla přinést armádou zorganizovaná schůzka znepřátelených politických stran. Ta však skončila bezvýsledně.

Podle BBC vojáci ve čtvrtek jednání ukončili a politiky odvezli pryč. Jeden z vysoce postavených důstojníků řekl agentuře Reuters, že armáda pošle své jednotky, aby místa protestů vyklidily. 

Generálové rovněž vydali rozkaz, podle kterého všechny televize i rozhlas musejí zastavit vysílání běžných programů a vysílat pouze armádní materiály. Nedostupné je i vysílání BBC či CNN. Od 22:00 do 5:00 bude v zemi platit zákaz vycházení.

Armáda zakázala všechna politická shromáždění, kterých se zúčastní více než pět lidí. Kdokoli tento zákaz poruší, může být podle armádního mluvčího potrestán minimálně ročním vězením.

Provládní demonstranti podle svědků již opustili svůj tábor na západním předměstí Bangkoku. Vojáci tam podle agentury Reuters rozháněli protestující střelbou do vzduchu. Tisíce protivládních demonstrantů poprvé za uplynulých šest měsíců začaly pokojně vyklízet své ležení nedaleko sídla vlády v centru města. Vojáci prý připravují vozidla, která by demonstranty dopravila do jejich domovů.

Rozdělená země

Thajská armáda stála od konce absolutistické monarchie v roce 1932 za dvanácti převraty v zemi. Minulý týden šéf thajských pozemních sil pohrozil možným vojenským zásahem, pokud budou násilnosti pokračovat.

Nepokoje odstartovaly na podzim 2013, kdy tehdejší premiérka Jinglak Šinavatrová rozpustila parlament. Její odpůrci vyšli do ulic, zablokovali centrum Bangkoku a při násilnostech zahynuly desítky lidí. Vleklá krize se prohloubila začátkem května, kdy ústavní soud expremiérku Šinavatrovou shledal vinnou ze zneužití moci a nařídil jí odstoupit z funkce.

Jinglak Šinavatrová je sestrou Tchaksina Šinavatry, který byl svržen v roce 2006 a od roku 2008 žije v exilu. Na straně bývalého miliardáře působícího v odvětví telekomunikací Šinavatry stojí převážně venkovské a městské chudé obyvatelstvo, které si politik získal díky štědrým dotacím. Jeho odpůrci se řadí především ke střední třídě a mají svou baštu v metropoli Bangkoku.

Vojáci obsadili thajské ulice na začátku tohoto týdne:

20. května 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue