Apchisit Vedžadžíva zastával post thajského premiéra v letech 2008 až 2011....

Apchisit Vedžadžíva zastával post thajského premiéra v letech 2008 až 2011. Nyní, na pozadí protestů vůči své následovnici Jinglak Šinavatrové, byl obviněn z podílu na smrti demonstrantů (8. prosince 2013). | foto: AP

Dění v Thajsku se vyostřuje, expremiéra obžalovali z podílu na vraždách

  • 3
Na pozadí několik týdnů trvajících masových protestů v Thajsku byl obžalován z podílu na vraždách vůdce opozice. Je jím předchůdce nynější premiérky Šinavatrové, jejíž demisi žádají tisíce lidí v ulicích. Expremiéru Vedžadžívovi přičítá obžaloba vinu na smrti 90 demonstrantů v roce 2010.

Thajský expremiér a nynější vůdce opozice Apchisit Vedžadžíva byl obviněn z podílu na smrti 90 demonstrantů. Ti přišli o život při protestech před třemi lety, tedy v době, kdy ještě zastával post předsedy vlády. Dalších téměř dva tisíce lidí bylo tehdy zraněno. Expremiér podle prokuratury vydal rozkaz k palbě do demonstrantů. O jeho obvinění informovala s odvoláním na mluvčího thajské prokuratury agentura AFP.

Kdy začne proces s bývalým předsedou vlády, jenž zastával tento post v letech 2008 až 2011, není zatím jasné.

Obvinění Vedžadžívy bylo vzneseno v době dramatického konfliktu mezi opozicí a vládou premiérky Jinglak Šinavatrové. Opozice zorganizovala v Bangkoku mnohatisícové demonstrace, jejichž účastníci už víc než měsíc požadují demisi vlády. Protivládní demonstranti obviňují vládu Šinavatrové z korupce. Zároveň tvrdí, že ji ve skutečnosti z exilu řídí premiérčin bratr Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006 a od té doby žije v exilu, aby nemusel do vězení za zneužívání moci..

Z podílu na potlačení nepokojů v roce 2010 je rovněž vyšetřován další opoziční předák Sutchep Tchaugsuban. Na rozdíl od bývalého premiéra se ve čtvrtek ale k soudu nedostavil. Stejně jako bývalý předseda vlády měl podle obžaloby vydat příkaz k palbě do davu demonstrantů.

Tchaugsuban požadoval na čtvrtek setkání s velitelstvím thajské armády a státní policie. Ty to ale odmítly. Politik se na setkání chtěl pokusit získat podporu thajských ozbrojených sil v nynějším dramatickém sporu s vládou. Mluvčí pozemních sil ale prohlásil, že armáda musí v konfliktu zachovat neutralitu.

Demonstranti odstřihli premiérku od elektřiny

Dění u ulicích Bangkoku mezitím nabírá na obrátkách. Protivládní demonstranti ve čtvrtek v thajském hlavním městě obnovili svou taktiku obléhání vládních úřadů. Přerušili dodávku elektřiny do sídla premiérky Jinglak Šinavatrové a vyzvali policii, aby tyto komplexy opustila, informovala agentura AP.

Protestující, kteří se před předčasnými volbami plánovanými na 2. února 2014 snaží nahradit kabinet nevolenou radou, pohrozili, že pokud policie neodejde, vynutí si vstup do úřadů silou.

Při předchozích podobných konfrontacích se policie stáhla a dovolila protestujícím do objektů ministerstev vstoupit. Tato změna postoje následovala po násilných střetech, které si vyžádaly několik mrtvých.

Protesty v Thajsku trvají už několik týdnů. V pondělí premiérka oznámila rozpuštění dolní komory parlamentu a slíbila uspořádat co nejdříve předčasné volby (více o tom se dočtete zde). Lídři protestního hnutí ale hodlají v masových demonstracích pokračovat s cílem dosadit do čela země nevolený orgán. Požadují také demisi Šinavatrové, což ale premiérka odmítá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video