Neodstoupím, řekla thajská premiérka se slzami v očích demonstrantům

  • 29
Se slzami v očích předstoupila thajská premiérka Jinglak Šinavatrová před protivládní demonstranty. Prosila je, aby své protesty rozpustili a podpořili předčasné volby. Zároveň prohlásila, že nehodlá rezignovat na svou funkci. Vůdci protestu však trvají na tom, aby premiérka podala do 24 hodin demisi.

Po týdnech místy násilných pouličních protestů Šinavatrová v pondělí oznámila rozpuštění dolní komory parlamentu a slíbila uspořádat co nejdříve předčasné volby. Lídři protestního hnutí ale oznámili, že hodlají v masových demonstracích pokračovat s cílem dosadit do čela země nevolený orgán.

Vláda navrhla, aby se volby konaly 2. února, přičemž toto datum musí ještě oficiálně schválit volební komise. Ta s uvedeným termínem podle všeho souhlasí. Šinavatrová dodala, že do voleb bude vykonávat své povinnosti coby prozatímní premiérka.

"Teď, když vláda rozpustila parlament, vás žádám, abyste přestali protestovat a aby všechny strany spolupracovaly na přípravě voleb," řekla Šinavatrová. "Ustoupila jsem do té míry, že už nevím, kam dál bych měla ustoupit," dodala a do očí se jí nahrnuly slzy.

Odhadem 3 000 protestujících přes noc tábořilo před sídlem vlády, kde má také premiérka svůj úřad.

V pondělí se před vládním komplexem sešlo na 160 tisíc demonstrantů v jednom z největších protestů v nedávné thajské historii. Podle analytiků by se dnes, kdy je v Thajsku státní svátek při příležitosti Dne ústavy, mohla zopakovat podobně masivní účast.

Protestující chtějí svrhnout Šinavatrovou, aby se zbavili vlivu jejího bratra, bývalého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry, který byl svržen při armádním převratu v roce 2006 a od té doby žije v exilu. Ve vlasti mu hrozí vězení kvůli zneužívání moci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video