Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová

Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová | foto: Reuters

Thajská premiérka podle soudu zneužila moc a má odejít. Hrozí nepokoje

  • 0
Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová je vinná ze zneužití moci. Ve středu o tom rozhodl tamní ústavní soud. Podle rozsudku musí Šinavatrová odstoupit ze svého úřadu. Očekává se, že to vyvolá nové nepokoje v ulicích.

Stížnost na ministerskou předsedkyni podali opoziční senátoři, podle nichž vládní Strana Thajců profitovala z odvolání šéfa Národní bezpečnostní rady v roce 2011. Předsedkyně vlády obvinění rozhodně odmítla. O výměně podle ní rozhodla ministerská komise, do jejíž práce nezasahovala. Stoupenci premiérky věří, že soudci jsou proti Šinavatrové zaujatí a celý proces je pokusem elit odstavit jí od moci.

Thajsko je od loňských nepokojů ve vleklé politické krizi. Proti Šinavatrové se bouří především obyvatelé velkých měst a představitelé střední  třídy, kteří požadují, aby podala demisi a vlády se chopil "lidový výbor".

Protivládní síly už šest měsíců demonstrují v ulicích hlavního města Bangkoku. Premiérce se však podařilo udržet u moci a počet protestujících postupně klesl. Nyní je pravděpodobné, že do ulic vyjdou i stoupenci Šinavatrové, což by mohlo vést k násilným střetům.

Panují spekulace, že pokud by spolu s premiérkou odstoupila celá vláda, v zemi by nastal chaos, protože sněmovna byla v prosinci rozpuštěna a není jasné, jestli by pravomoc jmenovat vládu připadla na senát. To by mohlo vyvolat velkou nevoli mezi příznivci vlády, protože jen 77 senátorů je voleno, zbylých 73 je jmenováno. A většina z nevolených senátorů pochází z okruhu odpůrců premiérky Šinavatrové, informuje agentura Reuters

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video