Armáda v centru Bangkoku rozhání dav protestující proti vojenskému  převratu.

Armáda v centru Bangkoku rozhání dav protestující proti vojenskému převratu. | foto: Reuters

Thajská armáda přitvrzuje. Expremiérku zajala a odvezla neznámo kam

  • 14
Thajská expremiérka Jinglak Šinavatrová a další členové jejího mocného klanu jsou ve vazbě. Armáda je odvezla na blíže neurčené místo. Stalo se tak poté, co si je spolu se svrženou vládou povolali thajští generálové, kteří ve středu v zemi provedli vojenský převrat.

Thajská junta převrat zdůvodnila nutností obnovit pořádek v zemi, která se půl roku potácí v protestech. V Thajsku platí přísná opatření včetně nočního zákazu vycházení a tvrdé cenzury médií. Zadržení Šinavatrové je proto vnímáno jako krok, kterým si armáda upevňuje moc. Vojáci také v pátek večer v Bangkoku rozháněli několik menších demonstrací proti puči.

Páteční předvolání do vojenského komplexu v Bangkoku Jinglak Šinavatrová uposlechla, proč a kam byla odvezena, se ale zatím neví. Stejně mlhavé zůstávají cíle armády. "Chci, aby státní úředníci pomohli zajistit chod země. Před volbami musíme uskutečnit hospodářské, sociální a politické reformy. Pokud bude situace klidná, jsme připraveni vrátit moc do rukou lidu," prohlásil armádní šéf Čan-Oča. Jak reformy budou vypadat, však nenaznačil.

Nepokoje odstartovaly na podzim 2013, kdy Jinglak Šinavatrová rozpustila parlament. Její odpůrci vyšli do ulic, zablokovali centrum Bangkoku a při násilnostech zahynuly desítky lidí. Vleklá krize se prohloubila začátkem května, kdy ústavní soud expremiérku Šinavatrovou shledal vinnou ze zneužití moci a nařídil jí odstoupit z funkce.

Do vleklého politického konfliktu v turisty oblíbené zemi na jihovýchodě Asie se armáda vložila minulý týden. V úterý vyhlásila stanné právo s tím, že se obě strany pokusí přimět  ke kompromisu. To se nepodařilo (podrobnosti z jednání nejsou známé), a tak převzala moc v zemi. Byl to už dvanáctý vojenský puč v Thajsku od zániku absolutní monarchie v roce 1932.  

Země vojenských převratů

Armáda pozastavila platnost ústavy, vyhlásila zákaz nočního vycházení a zákaz shromažďování více než pěti lidí. Televize a rozhlas smějí vysílat jen oznámení armády a další armádní materiály.

Generálové zatím tvrdí, že nestojí na žádné ze znesvářených stran. Co bude dál, těžko soudit, uvádějí znalci. Jisté podle nich ale je, že klid v ulicích zavedený armádou je jen krátkodobým řešením. Zatím se neobjevily žádné zprávy o násilnostech. Objevují se nicméně fotografie Bangkoku a města Čchíengmaj s malými skupinkami studentů, kteří drží v rukou transparenty odsuzující převrat a žádají demokracii.

Se znepokojením na zprávu o převratu zareagovala řada zahraničních zemí včetně Spojených států, Japonska či Austrálie, které nad posledním vývojem v Thajsku vyjádřily zklamání. USA uvedly, že pro převrat nevidí "žádné ospravedlnění".

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video