Režisérka zakázaného filmu Shakespeare musí zemřít Ing Kanjanavanit.

Režisérka zakázaného filmu Shakespeare musí zemřít Ing Kanjanavanit. | foto: AP

Thajci zakázali film na motiv Macbetha, prý může rozvrátit zemi

  • 11
Film na motivy Shakespearovy hry o skotském vojevůdci, který spáchá královraždu a sám se chopí trůnu, podle thajských cenzorů ohrožuje jednotu lidu. Thajské zákony velmi přísně trestají jakékoliv provinění proti monarchii nebo kritiku.

Přestože se film Shakespeare musí zemřít odehrává ve smyšleném prostředí, podobnost s Thajskem není náhodná. Vrah ve filmu nosí červený plášť, stejnou barvou se však identifikovali i přívrženci svrženého thajského premiéra Thaksina Shinawatry. Diktátor ve filmu se navíc podobá samotnému Shinawatrovi. Shinawatrova sestra, Yingluck, je současnou premiérkou Thajska.

Vládním cenzorům se nelíbil ani samotný obsah Shakespearovy tragédie. Uvedli, že by "závadný" obsah filmu mohl způsobit další nejednotnost v zemi, která je už tak rozdělená mezi bohatou elitu a masy lidí z chudších oblastí, hlavně vesnic. Jakákoli kritika vládnoucí monarchie je v Thajsku trestána žalářem.

Režisérka filmu Ing Kanjanavanit se brání, že Macbeth je příběh o touze po moci a penězích. Diktátor z filmu se tak může podobat každému současnému vůdci, který je obviněn z korupce nebo zneužití moci. "Když to uvidí Kambodžan, bude vypadat jako Hun Sen (kambodžský premiér). Když to uvidí Libyjec, bude připomínat Kaddáfího," říká režisérka.

Ing Kanjanavanit neprožívá podobné patálie poprvé. Její poslední film Občan Juling, dokument o nepokojích na muslimském jihu Thajska, byl uveden až po deseti letech. V roce 1998 na promítání jejího snímku Můj učitel jí sušenky zase vtrhli policisté.

V Thajsku je zakázaný například i americký snímek Král a já. Příběh o monarchovi Siamu, který se zamiluje do prosté chůvy, je považován za neuctivý vůči králi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video