USA montují moderní štít proti Kimovi, otestovaly mezikontinentální střelu

  • 644
Američané přivezli do Jižní Koreje první část svého protiraketového štítu. Agentura Jonhap to uvedla den poté, co KLDR uspořádala u příležitosti 85. výročí založení své armády rozsáhlé vojenské cvičení s ostrými střelbami. Čína proti rozmístění systému THAAD protestuje.

Kontejnery s první částí štítu už dorazily na místo svého určení. O rozmístění štítu THAAD už v únoru jednal v Soulu na své první zahraniční cestě ve funkci americký ministr obrany James Mattis. Čínské ministerstvo zahraničních věcí ve středu vyslovilo nad budováním systému znepokojení a vyzvalo Washington a Soul, aby ho odstranily.

Proti záměru vybudovat protiraketový štít na jihokorejském území protestovalo kromě Pekingu v minulosti i Rusko. Obě mocnosti již dříve varovaly, že přijmou blíže neupřesněná protiopatření. Mattis ale prohlásil, že žádná jiná země si nemusí kvůli štítu THAAD dělat obavy. Hotový by měl být systém do roka.

Tisková agentura Jonhap ve středu uvedla, že části systému dorazily do provincie Kjongsang pukdo na jihovýchodě země. Jednat by se mělo o šest odpalovacích zařízení, několik protiraketových střel a nejméně jeden radar. Na místo určení dorazilo šest nákladních vozů. Proti jejich příjezdu protestovalo několik lidí, uvedla Jonhap.

K zabezpečení převozu bylo povoláno 8 000 policistů a silnice vedoucí na základnu byla zablokována. Zhruba dvě stovky místních obyvatel se shromáždily u tamějšího kulturního střediska a proti umístění štítu protestovaly.

Spoluorganizátor protestů agentuře Reuters sdělil, že 10 demonstrantů bylo při srážkách s policií zraněno a někteří utrpěli zlomeniny. Mluvčí místní policie agentuře sdělil, že nasazené pořádkové síly už byly staženy, o raněných jej nikdo neinformoval.

Velitel americké tichomořské flotily Harry Harris ve středu v americkém Kongresu prohlásil, že USA jsou schopné ubránit proti případnému severokorejskému raketovému útoku jakoukoli ze svých letadlových lodí. Zároveň ale navrhl zvážit rozmístění dodatečných protiraketových systémů na Havaji.

„Nesdílím vaše přesvědčení, že se KLDR nepokusí napadnout Spojené státy, jakmile k tomu bude mít prostředky,“ řekl zákonodárcům Harris. Hovořil také o tom, že USA nemají zájem srazit severokorejského vůdce Kim Čong-una na kolena, chtějí ho ale přivést k rozumu.

Štít THAAD

Systém THAAD je určený primárně k ochraně jednotek na bojišti před raketami krátkého a středního doletu. Američané ho vyvinuli jako štít proti iráckým raketám Scud během války v Perském zálivu v roce 1991. Systém střely protivníka ničí kinetickou silou v poslední fázi letu.

Se Severní Koreou je Jižní Korea od korejské války z let 1950 až 1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt byl ukončen pouze podpisem příměří, nikoli řádnou mírovou dohodou.

O situaci na Korejském poloostrově bude ve středu ve 23:00 SELČ informovat americkou Sněmovnu reprezentantů ministr zahraničí Rex Tillerson, ministr obrany Jim Mattis, šéf zpravodajských služeb Dan Coates a předseda sboru náčelníků štábů Joseph Dunford.

Už v úterý podobné setkání uspořádala americká vláda také pro členy Senátu. Spojené státy dávají najevo rostoucí znepokojení z raketových a jaderných testů severokorejského režimu.

Američané otestovali mezikontinentální raketu

Pentagon ve středu oznámil, že armáda provedla test mezikontinentální balistické rakety Minuteman III, který měl prověřit účinnost a přesnost jejích systémů a zároveň demonstroval jadernou sílu americké armády. Raketa bez nálože odstartovala z kalifornské základny Vandenberg a dopadla u atolu Kwajalein v tichomořských Marshallových ostrovech.

„Starty raket Minuteman jsou významné pro potvrzení jaderného statusu USA a pro demonstraci našich jaderných sil,“ komentoval zkoušku představitel amerického letectva John Moss.

Zatím poslední test tohoto typu raket provedly USA podle dostupných údajů loni v únoru. Od ledna 2011 uskutečnila americká armáda nejméně 15 podobných testů s cílem vzkázat strategickým konkurentům, jako jsou Rusko, Čína a KLDR, že Washington má účinný jaderný arzenál.

Armáda má na třech různých místech Spojených států celkem 450 střel Minuteman III. Poprvé byly rozmístěny už v roce 1970.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video