Vrtná plošina Deepwater Horizon na snímku z 22. května, před tím, než se potopila na dno Mexického zálivu

Vrtná plošina Deepwater Horizon na snímku z 22. května, před tím, než se potopila na dno Mexického zálivu | foto: AP

Těžaře varovaly před explozí na plošině Deepwater Horizon výstražné signály

  • 11
Pracovníci na plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu měli už hodinu před dubnovým výbuchem nejméně tři jasné náznaky, že by mohlo dojít k havárii. Uvedla to televize CNN s odkazem na vyšetřování amerického Kongresu. Od nehody vyteklo do moře už nejméně 23 milionů litrů ropy.

Z vrtu během hodiny před výbuchem třikrát neočekávaně vytryskla tekutina a významně vzrostl tlak v těžebním zařízení. Došlo prý i k dalším událostem, které vyžadují další vyšetření. Podle agentury Reuters společnost BP přiznala, že mohla udělat zásadní chybu, když pokračovala v práci na plošině i po těchto výstražných signálech.

USA i společnost BP už pět týdnů marně bojují s obřím únikem ropy v Mexickém zálivu. Skvrna ohrožuje americké pobřeží od Louisiany po Floridu. Do moře už za pět týdnů vyteklo nejméně 23 milionů litrů mazlavé látky a dle Bílého domu půjde zřejmě o největší ekologickou katastrofu svého druhu v dějinách USA.

Mládě volavky umírá v ropou zamořeném pobřeží v Barataria Bay v USA (23. května 2010)

Mládě volavky umírá v ropou zamořeném pobřeží v Barataria Bay v USA (23. května 2010)

Mezitím vyšlo také najevo, že inspektoři americké agentury pro nerostné suroviny Minerals Management Service (MMS), kteří mají na starosti bezpečnost těžby u pobřeží USA, měli úzké vztahy s těžařskými firmami. Měli na ně přitom dohlížet. Potvrzuje to zpráva, kterou v úterý zveřejnila americká vláda.

Inspektoři například přijímali dárky včetně lístků na sportovní utkání nebo pozvání na hony. Vedle dárků zpráva popisuje také případ bývalého činitele MMS Jima Granta, který přešel pracovat k těžařské firmě BP (právě ta provozovala vybuchlou plošinu).

Ropou pokrytý mrtvý delfín na břehu Louisiany 23. května 2010

Ropou pokrytý mrtvý delfín na břehu Louisiany 23. května 2010

Šéf dohledu nad těžbou ropy při pobřeží Spojených států Chris Oynes z MMS už v půlce května na svůj post rezignoval. Kvůli dobrým vztahům s těžebními firmami se americký ministr vnitra Ken Salazar také rozhodl rozdělit úřad na dvě části. Jedna agentura by měla udělovat povolení k těžbě a vybírat poplatky, druhá sledovat dopady na životní prostředí.

Ropná katastrofa v Mexickém zálivu

Záběr z webkamery zabírající únik ropy do Mexického zálivu (26. května 2010)Plošina Deepwater Horizon vybuchla 20. dubna a po dvoudenním požáru se potopila. Při neštěstí zahynulo 11 lidí a v Mexickém zálivu se vytvořila ropná skvrna, která ohrožuje americké pobřeží od Louisiany po Floridu. Společnosti BP se únik stále nepodařilo zastavit.

Společnost BP původně plánovala na dnešek ucpat ventil z poškozeného vrtu napumpováním bahna a pak místo zabetonovat. Dnes vedení firmy oznámilo, že tuto variantu ještě zvažuje. Experti nyní testují, zda je vůbec možné něco takového provést. Konkrétně prověřují, zda potrubí, kterým má bahno do ventilu proudit, tlak vydrží. Testy mohou trvat až dva dny.

Šéf firmy Tony Hayward řekl televizní stanici NBC, že pokud vše půjde dobře, ještě během dneška dá zelenou k zahájení riskantní akce, která není vyzkoušená ve velkých hloubkách (více zde).

Technici by měli pod velkým tlakem napumpovat do poničeného ventilu speciální bahno o hustotě dvakrát větší než voda a následně vrt zabetonovat. Procedura se osvědčila v ropných vrtech na Blízkém východě, nikdy se ale nezkoušela v hloubce 1,5 kilometru pod hladinou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video