Text česko-řecké iniciativy ke kosovské krizi - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Text česko-řecké iniciativy ke kosovské krizi

  0:49
- Text česko-řecké mírové iniciativy zaměřený na řešení kosovské krize, který byl v úterý dopoledne v Bruselu předán generálnímu tajemníkovi NATO Javieru Solanovi a velvyslancům spojeneckých zemí.

Společný česko-řecký návrh pro mírový proces v jihovýchodní Evropě

I. ÚVOD

Demokracie, lidská práva, mírové soužití národů a mírové řešení sporů jsou součástí historie obou našich zemí. Z toho důvodu nejen podporujeme tyto hodnoty, ale rovněž vynakládáme úsilí, abychom tyto hodnoty ve svých regionech učinily skutečností.
Kosovská krize je největší výzvou, které Aliance čelí od konce studené války. Její dosah výrazně překračuje rámec regionu.
Tato krize má nesmírný dopad na lidi, na životní prostředí a hospodářství našich zemí, ale i na širší oblast. Obáváme se, že problémy vyvolané během krize mohou velmi brzy nabýt dlouhodobější povahy.
Hrozí vážné nebezpečí vzniku dlouhodobého destabilizujícího potenciálu v oblasti, přičemž slepé síly polarizace a násilí podkopávají vyhlídky na mír, demokracii, smíření a proces obnovy.
Česká republika jako nový člen Aliance a Řecká republika jako tradiční člen Aliance mají zvláštní zájem na posilování role NATO v euroatlantickém bezpečnostním prostoru při zachování silné transatlantické vazby. Obě země mají stejný zájem na úspěchu Aliance při prosazování míru a stability prostřednictvím nových misí nad rámec článku 5, které předvídá nová strategická koncepce Aliance.
Česká republika a Řecko, stejně jako ostatní členské země NATO, schvalují postup Aliance ohledně situace v Kosovu. Obě země jsou toho názoru, že zachování jednoty NATO v tomto ohledu je zásadní. Silná historická pouta mezi národy Jugoslávie, Čechy a Řeky zároveň umožňují Praze i Aténám sehrát pozitivní roli a přispět k hledání mírového urovnání.
Praha i Atény zdůrazňují, že NATO nevede válku proti lidu Jugoslávie. Tato zásada, přijatá všemi členy Aliance, se musí rovněž plně odrazit v našich činech.
Dnes, půldruhého měsíce od zahájení leteckých útoků, se domníváme, že nastal čas pro předložení mírového návrhu, který by odpovídal rámci politiky a cílů EU a NATO. Mír poskytne stranám přímo zúčastněným na konfliktu příležitost vrátit se k jednacímu stolu a zajistit politické řešení. Toto řešení musí zaručit práva kosovských Albánců, poskytnout širokou autonomii této provincie v rámci SRJ a zajistit práva ostatních etnických komunit pokojně žít v multietnickém, multikulturním Kosovu.
Podporujeme každou snahu, jejímž cílem je prosazovat mírové řešení. Právě v tomto okamžiku se rozvíjí řada konstruktivních iniciativ pro řešení krize. Oceňujeme úsilí generálního tajemníka OSN, přičemž rezoluci RB OSN považujeme za nezbytnou pro stanovení rámce a uskutečnění trvalého míru v Kosovu. Vyslovujeme uznání skupině G-8 za jejich činnost v poslední době a prohlášení k Jugoslávii, jakož i konstruktivnímu dialogu vedeného mezi Ruskem, USA a EU o specifických otázkách řešení pro Kosovo. Podporujeme rovněž snahy německého předsednictví v tomto směru a jeho iniciativy v souvislosti s regionálním Paktem stability. Dále vyjadřujeme plnou podporu finskému prezidentovi M. Ahtisaarimu, který byl nedávno jmenován, aby zprostředkoval řešení kosovské krize. Věříme v nezbytnost systematické a efektivní kontinuity diplomatického úsilí. Doufáme tedy, že jeho jmenování zajistí takovou kontinuitu a efektivnost současného diplomatického úsilí mezinárodního společenství. Konstatujeme, že vedení Jugoslávie vyslalo pozitivní signály ohledně přijetí rezoluce skupiny G-8. Vyzýváme je, aby dále přispívalo k diplomatickému úsilí a pomohlo všem nalézt politické řešení krize, které by okamžitě vedlo k ukončení násilí a tím přispělo k mírovému řešení v Kosovu.

1. Ačkoliv nám jednotný postup NATO pomohl dospět k bodu, kdy existuje pozitivní posun směrem k řešení, utrpení kosovského obyvatelstva se zhoršilo a zároveň bohužel vzrostl počet civilních obětí na srbské straně.

2. Bělehrad zneužil operaci Spojenecká síla ke zintenzívnění etnických čistek v Kosovu. Jsou zprávy o hromadném zabíjení a popravách, vypalování domů, jiných hrubých porušováních lidských práv kosovského obyvatelstva, a zároveň všeobecně přetrvávají obavy o osud neověřeného počtu mužů z řad kosovských Albánců, o nichž nejsou žádné zprávy.

3. Krize má negativní účinky na větší řadu zemí a mezinárodních organizací (hospodářství, životní prostředí, obchod a související problémy), zatímco příliv uprchlíků do Albánie a FYROM vyvolal kritickou vnitřní situaci v těchto zemích.

4. Politické řešení kosovské krize je doplněno komplexním přístupem k regionu jihovýchodní Evropy obsaženým v projektu Paktu stability, který navrhuje Evropská unie.

 

II. Návrh
V této souvislosti Česká republika a Řecká republika dávají k úvaze tyto možnosti nového přístupu vycházejícího zejména z obecných zásad schválených ministry zahraničních věcí skupiny G-8 dne 6. května 1999 v Petersbergu, SRN:
Rámec česko-řeckého pohledu na znovuobnovení politického procesu je tento:

1. a) Mezinárodní společenství by s cílem napomoci diplomatickým procesům mělo jako gesto dobré vůle vyhlásit krátkou (dvou až třídenní) přestávku v leteckých úderech, jakmile budou existovat jasné náznaky, že přijetí základních zásad pro rezoluci Rady bezpečnosti OSN a její přijetí jugoslávskou vládou se zdá být na dosah.
b) Zastavení všech vojenských, policejních a polovojenských aktivit srbské a kosovské strany.
c) Bělehrad urychleně rozpustí všechny polovojenské jednotky a zahájí rozsáhlé ověřitelné (prostřednictvím nízko létajících letounů - poněkud upravená operace NATO Eagle Eye) stahování svých vojenských a policejních jednotek z Kosova. Pohraniční jednotky jugoslávské armády omezené na co nejnižší nezbytnou úroveň by měly spolupracovat se silnými mezinárodními civilními a bezpečnostními strukturami OSN.
d) Kosovská osvobozenecká armáda (KOA) se zavazuje plně respektovat příměří a nenapadat stahující se jugoslávské jednotky, KOA se bezvýhradně zaváže k zásadě odzbrojení.
e) V Kosovu budou vytvořeny etnicky smíšené policejní síly s tím, že srbské policejní oddíly budu působit společně s masivními mezinárodními civilními a bezpečnostními jednotkami OSN v oblastech s většinou srbského obyvatelstva.
f) Etnické čistky kosovského obyvatelstva budou zastaveny a bude zahájena příprava na návrat všech uprchlíků.
g) Vláda SRJ se zaváže splnit zbývající podmínky stanovené skupinou G-8 a NATO.
h) Během mírového procesu veškerá přítomnost KOA bude dána pod přísnou a okamžitou kontrolu.

2. Po uskutečnění všech těchto kroků včetně schválení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, nebo budou-li spolehlivé příznaky, že započalo jejich nezvratné naplňování, přestávka v leteckých úderech se změní na dočasné příměří.

3. OBSE rozhodne o návratu monitorovací mise OBSE (modifikovaná KVM v úzké spolupráci s Vysokým komisařem OSN pro uprchlíky) s cílem dohlížet, v úzké spolupráci s mezinárodními civilními a bezpečnostními strukturami OSN, na návrat všech uprchlíků.

4. Přechodná administrativa provincie bude zajištěna příslušnými mezinárodními organizacemi (OBSE, EU, OSN a ostatními) do ukončení rozhovorů o statusu Kosova. Tyto rozhovory přihlédnou, podle možností, k dohodám z Rambouillet. Zásady suverenity a územní celistvosti SRJ a dalších zemí v oblasti musí být respektovány. Výše uvedené mezinárodní organizace stanoví pravidla a budou dohlížet na jejich realizaci s cílem zajistit správné fungování všech demokratických a zvolených institucí v oblasti. Rozhovory mezi přímo zainteresovanými stranami budou zahájeny okamžitě s cílem dosáhnout závazného, životaschopného řešení budoucího statusu Kosova v rámci SRJ se souhlasem všech zainteresovaných stran. Tato jednání, která by měla být završena přímými kontakty mezi stranami a jejich vládami, by měla být garantována mezinárodním dohledem. Zajištění účasti skutečných zástupců všech kosovských Albánců v průběhu těchto jednání je podstatné pro zabezpečení životaschopnosti uspořádání dohodnutého v rámci Jugoslávie.

5. V rámci tohoto návrhu by možná rezoluce Rady bezpečnosti OSN vycházející ze závěrů bonnského jednání skupiny G-8 měla:
- přivítat tento pozitivní vývoj,
- stanovit závazný časový harmonogram pro stahování jugoslávské armády a srbské policie z Kosova,
- vyzvat zainteresované strany ke schválení, v rámci daného časového limitu, přítomnosti mezinárodních civilních a bezpečnostních struktur OSN v Kosovu s přesným mandátem s tím, že složení těchto struktur by mělo odrážet požadavek na zajištění nezbytné vojenské účinnosti schopné nabídnout vracejícím se uprchlíkům pocit bezpečí; (mezi dalšími úkoly) by měly zajistit bezpečnost srbského obyvatelstva Kosova a současně, vycházeje z pozitivní zkušenosti SFOR, včetně efektivní role NATO, by měly předejít aktům pomsty, etnické nenávisti a mezi-etnického nepřátelství. Součástí mandátu mezinárodních civilních a bezpečnostních struktur OSN by mělo být vynucování odzbrojení polovojenských skupin, včetně KOA,
- vyzvat Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Mezinárodní výbor Červeného kříže, aby okamžitě obnovili svou činnost v Kosovu,
- vyzvat k důkladnému plnění její rezoluce č. 1160/98 o embargu na dodávky zbraní jugoslávské i kosovské straně, včetně zabránění pronikání ozbrojených Albánců ze sousedních zemí do Kosova,
- vyzvat všechny členské státy OSN a příslušné mezinárodní instituce k poskytnutí humanitární pomoci všem obětem krize, včetně obyvatelstva SRJ,
- požadovat vyšetření všech případů porušení humanitárního práva v Kosovu,
- vyzvat příslušné mezinárodní instituce k pomoci v počáteční fázi ekonomické obnovy Kosova za účelem urychlení návratu všech uprchlíků, přičemž by měla být zvláštní pozornost věnována osobám bez osobních dokladů,
- zahájit integraci SRJ do OSN,
- vyzvat ostatní mezinárodní organizace, aby učinily totéž.

6. Postupné uvolňování sankcí a omezujících opatření v závislosti na tom, jak Bělehrad bude plnit podmínky mezinárodního společenství.

 

III. Období po konfliktu
Stabilizace a zajištění rozvoje Balkánu vyžaduje komplexní a jednotnou strategii mezinárodního společenství.
Z těchto důvodů Česká republika a Řecká republika velmi vítají Pakt stability, schválený EU.
Jeho základem je řešení otázek bezpečnosti, hospodářské obnovy a reformy, demokratizace a lidských práv.
Tento Pakt by měl přispět ke konsolidaci míru v Kosovu a zaměřit se na humanitární pomoc, smíření a opětovné vybudování celé oblasti, jakož i na stabilitu v jihovýchodní Evropě. Měl by představit odvážnější pohled na tento region jako region, který má budoucnost v rámci EU.
Je třeba vzít v úvahu, že společnosti a ekonomiky regionu jako celku utrpěly menší či větší ztráty. Působení a závazky mezinárodního společenství musí tyto ztráty nahradit.
Čím více aktérů na mezinárodní scéně usiluje o mír v regionu, tím větší je šance na úspěch při hledání řešení s perspektivou míru nejen pro Kosovo a SRJ, ale i pro oblast jako celek.
Jako země přímo či nepřímo sousedící s Jugoslávií chceme vyjádřit znepokojení nad lidským utrpením uprchlíků i nad ničením této země. Toto ničení i vlny uprchlíků mají velký dopad v širším územním rámci, který bude pociťován po mnoho příštích let. V této souvislosti bude Řecko hostit mezinárodní konferenci, která by se měla zabývat touto otázkou v návaznosti na jiné iniciativy.
Pakt stability je zaměřen na stabilizaci a rozvoj oblasti a sleduje následující hlavní cíle:

1. Hospodářský rozvoj balkánského regionu prostřednictvím balíku koordinovaných opatření a iniciativ pro tento region.

2. Demokratizaci regionu prostřednictvím opatření směřujících k formování a konsolidaci demokratických institucí, prosazování myšlenky občanské společnosti, ochrany lidských práv a práv menšin. V tomto ohledu by bylo možné využít cenné, úspěšné zkušenosti České republiky s přechodem k demokratické společnosti (jakož i zkušenosti Řecka s budováním institucí v regionu).

3. Vytvoření mechanismu pro řešení konfliktů, který zaručí nedotknutelnost hranic a povede k regionálnímu paktu o neútočení.

4. Prosazování, intenzifikaci a formalizaci spolupráce mezi regiony za účasti všech zemí jako krok směrem k plnému začlenění oblasti do evropského rámce a institucionálního systému.

5. Uznání způsobilosti všech zemí pro vstup do EU za předpokladu, že splní požadované politické a hospodářské podmínky.
Na tomto projektu se mohou podílet všechny balkánské země za předpokladu, že budou uplatňovat mezinárodní standardy lidských práv a základních svobod, včetně práv národnostních menšin, zásad právního státu a demokratických principů fungování občanské společnosti.
Do SRJ je třeba vyslat velmi zřetelný signál, že mezinárodnímu společenství záleží na srbských a všech jiných nealbánských uprchlících z Kosova.
Každá žena, každý muž mají právo na respekt bez ohledu na jejich kulturu, náboženství, národnost. Je nutno odmítat jakékoli pokusy založit existenci státu na etnické čistotě.
Rozmanitost a pluralismus musí být považovány za dynamické a tvůrčí prvky budování mírové a multikulturní jihovýchodní Evropy.

V Pekingu dne 23. května 1999

Jan Kavan                            Jorgos Papandreu
ministr zahraničních věcí       ministr zahraničních věcí
České republiky                    Řecké republiky

Autor:
Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Banky škrtají pokladní služby na pobočkách. Není o ně zájem

O hotovost Češi zájem mají, ale ne na pokladnách bank. Většinou své hotovostní operace řeší přes bankomaty a vkladomaty. Banky proto reagují úpravou služeb. Navyšují počty bankomatů a snižují počty...

2. dubna 2025

Anglie ponížena. Fotka zajatých mariňáků odstartovala válku o Falklandy

Češi mají Bílou horu, Argentinci Malvíny. Válku o ostrovy v jižním Atlantiku poseté ovčími bobky sice před třiačtyřiceti lety projeli, nad fotkami z invaze jim však dodnes jihne srdce. Příběh té...

2. dubna 2025

Spočítat povrch a objem 3D těles se hodí, ať už kutíte či děláte přijímačky

Premium

Na první pohled to může vypadat jako bláhové stavění z kostek, ale i v praktickém životě se hodí umět pracovat s tělesy v prostoru a spočítat jejich objem nebo povrch. Třeba až budete stloukat...

2. dubna 2025

Byty z úspor na důchod. Na trh s bydlením může přitéct až osmnáct miliard

Premium

Je velká šance, že na trh s bydlením brzy přitečou miliardy z penzijních fondů, ve kterých si Češi i s pomocí státních příspěvků spoří na důchod. Sněmovna by totiž ve středu měla rozhodnout, zda...

2. dubna 2025

ANALÝZA: Cla za odběr ruské ropy? Trump se zlobí na Putina a hledá, jak přitvrdit

Premium

Takže Donald Trump je na Vladimira Putina, kterého „zná dlouhou dobu a dobře si s ním rozumí“, teď zrovna „naštvaný a pissed off“, což radši ani nebudeme překládat, protože to znamená, že je tak...

2. dubna 2025

Omezení pohybu, zóny 3 km. Pokud by slintavka pronikla do Česka, stát má plán

Premium

Vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků slintavka a kulhavka (SLAK) se přibližuje k hranicím České republiky. Státní veterinární správa proto připravila plán pro případ, že se nákaza vyskytne...

2. dubna 2025

Pasažérka zkoušela za letu z Bali otevřít dveře, letadlo se muselo vrátit

Jedna z cestujících letu z indonéského ostrova Bali do australského města Melbourne se pokusila otevřít dveře letadla. Na palubě cestovalo více než 200 lidí. Letoun se tak musel vrátit na balijské...

1. dubna 2025  22:05

Rádio Svobodná Evropa začalo zaměstnance posílat na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý zaměstnance pražské centrály posílat na neplacenou dovolenou, jelikož nedostalo Kongresem vyčleněné prostředky na duben. RFE/RL o tom...

1. dubna 2025  21:22

Rozumíte tomu jako koza petrželi, uši vyčistit. Nejvíc tepaly Nerudová a Konečná

Europoslanci v úterní debatě na CNN Prima NEW řešili mimo jiné názor šéfa Evropské lidové strany (EPP) Manfreda Webera, podle kterého má Německo přejít na válečnou ekonomiku. Politici z vládního i...

1. dubna 2025  21:20

K čertu s nimi, ať bombardují Kreml. Rusy z pohraničí nálet na Moskvu potěšil

Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) zachytila telefonické rozhovory Rusů žijících u hranic s Ukrajinou. Se zadostiučiněním reagovali na masivní vlnu útoků ukrajinských dronů, jejichž cílem se stala...

1. dubna 2025  20:50

Trumpova cla budou plošná a okamžitá, obávají se američtí ekonomové

Americký prezident Donald Trump usiluje o nejrazantnější přeměnu globálního ekonomického systému za desítky let. Většinu dovozu do Spojených států chce zatížit clem kolem 20 procent, uvádějí zdroje....

1. dubna 2025  20:14

Nespočet malých amerických firem je v úzkých. Netuší, kam přesunou výrobu

V pasti Trumpových cel se ocitly tisíce menších amerických firem, které s cílem co největší efektivity a také co nejnižších konečných cen přesunuly svou výrobu mimo USA, povětšinou do Asie. Nyní se...

1. dubna 2025