Texasští gardisté cvičí v Česku

Texasští gardisté cvičí v Česku | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Texaští „pistolníci“ svádějí vzdušné souboje nad Českem

  • 14
Na letecké základně v Čáslavi pokračují rozsáhlé dvoutýdenní letecké manévry českých pilotů a jejich amerických kolegů z Texaské národní gardy. Společně svádějí cvičné souboje a prověřují taktické postupy.

"Je to příležitost vyměnit si zkušenosti z misí a prověřit manévrový vzdušný boj. V některých cvičných misích bojujeme proti sobě, v jiných naopak postupujeme společně," řekl velitel vzdušných sil Texaské gardy, generál John Nichols.

Gardisté přiletěli do Česka s šesti nadzvukovými stroji F-16 už minulý týden. Na manévry přicestovalo celkem 98 příslušníků texaské národní gardy. Cesta do Česka zabrala americkým stíhačům ze základny Lackland v texaském San Antoniu zhruba 15 hodin letu.

"Letěli jsme na dvě etapy. Nejprve přes tři hodiny do Marylandu a pak druhý den přibližně 11 hodin v kuse s tankováním za letu přes oceán," konstatoval pilot John "Killer" Kane z letky "pistolníků" (Lone Star Gunfighters)

Piloty čekají souboje i útoky na pozemní cíle

Američtí a čeští letci nacvičují vzdušný boj i podporu pozemních jednotek. "Ve vzájemných vzdušných soubojích je gripen zcela srovnatelný s letounem F-16. Americký stroj má sice trochu větší tah motoru, ale umíme to kompenzovat jinými schopnosti gripenu, například aerodynamickými vlastnostmi a manévrovacími schopnostmi," popsal své dojmy z dosavadního průběhu cvičení pilot Radoslav Matula.

Letoun F-16 Texaské národní gardy

Cvičných operací se účastní kromě Američanů také čeští letci s letouny Jas-39 Gripen a podzvukovými L-159 a letečtí návodčí z Náměště nad Oslavou.

Tento týden letci procvičují manévrový vzdušný boj a ve druhém týdnu pak budou cvičné operace zaměřeny na přímou leteckou podporu pozemních sil. Novinkou pro české piloty bude jejich spolupráce s leteckým návodčím, který bude přímo v kabině jednoho z letounů F-16. Jde o pilota, který má kvalifikaci k navádění na cíle ke zničení. Čeští letci mají doposud zkušenosti hlavně s návodčími, kteří operují na zemi.

Od počátku týdne už piloti absolvovali desítky misí. "Každý den plánujeme čtyři lety ráno a čtyři odpoledne," uvedl Kane.

Letecké manévry patři do programu takzvané výměny letek mezi státy. Čeští piloti v minulosti tak už měli možnost podobně cvičit například se Švédy na strojích Jas-39 Gripen, francouzskými piloty na strojích Mirage 2000 nebo německým letci na letounech Tornado a F-4.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue