Policista může na základě psychotestu přijít o odznak, aniž by znal konkrétní důvod. Ilustrační snímek

Policista může na základě psychotestu přijít o odznak, aniž by znal konkrétní důvod. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Vnitro mění pravidla psychotestů, chce odstranit bič na policisty

  • 179
Strohý posudek psychologa může nyní poslat do civilu jakéhokoliv policistu. On přitom nemá možnost zjistit, proč neuspěl a jak psycholog k danému závěru dospěl. Stav, připomínající hlubokou totalitu a umožňující vyřizování účtů mezi šéfem a podřízenými, chce nyní ministerstvo vnitra změnit.

Ministerstvo vnitra proto 21. srpna předložilo návrh vyhlášky, která má současný stav změnit. Netýkala by se jen policie, ale například i hasičů, vězeňské inspekce a dalších bezpečnostních složek.

Psychologické testy způsobilosti

Testem musí projít každý uchazeč o práci u bezpečnostních složek. Novela se ale především týká případů, kdy psychologové nezkoumají nováčky. V takovém případě je psychologický test spojen buď s přestoupením na jinou funkci, nebo o něj může požádat nadřízený, pokud je podle něj k tomu důvod. V roce 2010 muselo od policie odejít pro nezpůsobilost šest lidí, v roce 2011 už dvanáct.

Podnětem byl případ policisty z Plzně. Vyšetřovatel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality byl po incidentu, kdy měl ležet opilý a nahý na ulici, poslán na psychotesty a neuspěl. Jeho nadřízený nemá podle zákona v takovém případě jinou možnost, než ho propustit ze služby.

Muž, který u policie sloužil dvanáct let, se rozhodl bránit, neměl ale proti čemu. Psycholog do výsledku uvede jen jediné slovo. Buď napíše, že je zkoumaný "způsobilý" nebo "nezpůsobilý." Ani vyhozený policista, ale ani jeho nadřízený nemá právo zjistit, jak je výsledek zdůvodněný.

"Výsledek může přezkoumat vedoucí policejní psycholog. Ten může, ale také  nemusí svolat komisi. Nezkoumá se ale ten konkrétní člověk, ale postup psychologa, který ho zkoumal,"  řekla iDNES.cz policejní ombudsmanka Blanka Besserová.

Protože policie nechtěla vydat ministerstvu vnitra podklady k testům, na základě kterých byl plzeňský policista vyhozen, udělalo si ministerstvo vlastní. A výsledek byl opačný.

"U psychologů, kteří zkoumají například policejního prezidenta nebo generálního ředitele hasičů, muž uspěl," uvedla Besserová. Bývalý policista se tak nyní chce bránit u soudu. Jeho případ přitom není jediný. Dalším je například muž, který má odslouženo 20 let a úspěšně prošel prověrkami Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné nebo policista z policejního prezidia.

Psychotesty - nástroj jak se zbavit nepohodlného policisty

Hodně se také mluví o tom, že se psychotestů využívalo v případech, kdy chtěl šéf vyhodit nepohodlného policistu.

"Několikrát jsem to také slyšela, ale konkrétní důkazy nemám, " uvedla policejní ombudsmanka. V důvodové zprávě k ministerskému návrhu je ale riziko zneužití k "propuštění nepohodlných příslušníků" uvedeno.

Podle informací iDNES.cz si pomocí psychotestů někteří policejní šéfové ulehčili práci i v případech, kdy existoval dostatek důvodů vyhodit člověka, který u policie skutečně neměl co dělat. Bylo to totiž rychlejší a odpadlo nepříjemné zdůvodňování.

Na další problém poukázal ombudsman Pavel Varvařovský. Podle něho nelze jen na základě pouhého verdiktu "nezpůsobilý" rozhodnout o propuštění ze služby. Takový podklad je nepřezkoumatelný a pokud by se případ dostal ke správnímu soudu, tak by neobstál.

Verdikt se už bez zdůvodnění neobejde

Návrh vyhlášky tak přináší několik novinek. Nadřízený bude muset zdůvodnit, proč o psychotesty žádá. "Nebudou se tak opakovat případy, kdy s tím policistou vůbec nikdo nejednal, nic mu nevysvětlil," vysvětlila Besserová.

Psycholog pak své závěry bude muset zdůvodnit a seznámit s nimi jak nadřízeného, tak zkoumaného policistu. Ten tak bude v případě neúspěchu znát konkrétní důvod, proč musel u policie skončit.

"Pomůže mu to i tím, že pokud u něj nějaký problém vznikl, tak o něm ví a může ho léčit. Nebude to jako dosud, že policista skončí na ulici bez vysvětlení a přitom může být třeba nebezpečný okolí," vysvětlila policejní ombudsmanka.

Navíc bude mít policista šanci se proti verdiktu o propuštění bránit a nahlížet do spisu, jak mu zaručuje ústavní právo. Pro psychology to znamená, že hodnocení musí být  zdůvodněno tak, aby případně obstálo i před soudem.

Nový předpis nyní čeká připomínkové řízení, které trvá do 19. září. Poté ho ještě budou zkoumat odborníci z Legislativní rady vlády. Předpokládaným datem, kdy vstoupí v platnost je 1. prosinec 2012.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video