Němečtí odborníci zkoumají klíčky luštěnin

Němečtí odborníci zkoumají klíčky luštěnin | foto: AP

Testy zatím neprokázaly smrtící bakterii ve výhoncích z Dolního Saska

  • 427
Dosavadní výsledky testů neposkytly odpovědi na to, zda jsou klíčky luštěnin z německé farmy původcem nebezpečné střevní bakterie E. coli. Vědcům ještě potrvá, než si budou jisti, prohlásil ministr zemědělství Dolního Saska.

Ze čtyřiceti vzorků z farmy v dolnosaském Bienenbüttelu se totiž 23 ukázalo být negativní na přítomnost smrtící bakterie. Další vzorky jsou stále testovány, oznámilo dolnosaské ministerstvo pro ochranu spotřebitelů. Vědci prověřovali i vzorky vody nebo ze vzduchotechniky.

Německým úřadům se tak ani tři týdny po objevení smrtící varianty střevní bakterie E. coli (EHEC) nepodařilo najít její zdroj.

On-line s epidemiologem

Odpovědi Romana Chlíbka o E. coli

Nevelký zemědělský podnik v Bienenbüttelu se dostal do podezření proto, že se k němu sbíhaly dodavatelské trasy potravin, které infikovaní konzumovali (více o podezření na výhonky z dolnosaské farmy čtěte zde).

Střevní bakterie už zabila 22 lidí

Ačkoli už experti neočekávají, že by na inkriminované farmě nebezpečná bakterie byla, varování zatím stahovat nehodlají.

Farma se brání, že v lednu prošla bez problémů testováním na přítomnost E. coli, stejně dopadlo i preventivní testování v druhé půli května, když v Německu infekce vypukla.

Německá ministryně zemědělství Ilse Aignerová podle ČTK přesto varovala před konzumací zeleninových klíčků, dokud se podezření proti nim zcela nevyvrátí. Ze stejného důvodu podle ní dál platí upozornění před konzumací syrového salátu, rajčat a okurek, které úřady vyhlásily již dříve.

E. coli

Nákaza bakterií zvanou enterohemoragická Escherichia coli (EHEC) vypukla zhruba v polovině května na severu Německa. Nebezpečný kmen prospěšné střevní bakterie E. coli způsobuje krvácivé průjmy a především hemolyticko-uremický syndrom, který poškozuje ledviny a může být smrtelný.

Symptomy onemocnění také zahrnují křeše v břiše,  zvracení, může se objevi i horečka. Většina lidí se uzdraví během pěti až sedmi dnů.

Onemocnění už připravilo o život 22 lidí a dalších
2 200 leží v nemocnicích desítky zemí. Všichni přitom cestovali do severního Německa, uvedla agentura Reuters.

Německé úřady už z šíření nákazy podezřívaly španělské biookurky, ale i rajčata či salát. V souvislosti s nákazou se hovořilo o jedné restauraci v Lübecku a o masové slavnosti k výročí hamburského přístavu. Ani jedno z těchto podezření se ale nepotvrdilo.

Hledání původce infekce je podle ministerstva komplikované i proto, že od vypuknutí epidemie už uplynul určitý čas. Pro nezpochybnitelné výsledky testů je proto nutné udělat složitější rozbory.

Stopa by podle deníku Bild mohla vést i do Číny, odkud prý pocházela sadba pro klíčky z farmy v dolnosaském Bienenbüttelu.

S monitorováním zeleninových klíčků v pondělí začala i česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Podle serveru Hospodářských novin zahájila Státní veterinární správa z preventivních důvodů prověřování také masa dováženého z Německa.

Změnili jste kvůli epidemii nebezpečné střevní nákazy svůj jídelníček?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 27. června 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 3191
ANO
ANO 956
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video