Testy potvrdily dvanáctou šílenou krávu

  • 17
Kontrolní test potvrdil dvanáctý případ nemoci šílených krav v České republice. Čtyřletá dojnice ze zemědělského podniku Argo Český ráj ve Všeni byla před týdnem utracena. Stejný osud čeká během následujících tří měsíců 241 jejích vrstevnic ze stejné kohorty.

ČLÁNKY O BSE

Utrácení skotu bude trvat tři měsíce, aby vysokobřezí krávy mohly před utracením porodit.

"Odložení termínu utracení na základě etického hlediska je jedinou možnou úlevou, kterou zatím Evropská komise akceptuje," uvedl tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Připomněl, že za čtyři roky od prvního zjištěného případu BSE bylo v Česku utraceno zhruba 1 650 krav. "Živá zvířata zatím bohužel testovat nelze," dodal.

Nejvíc zvířat zřejmě ztratí společnost z Dolní Kalné na Trutnovsku. Právě odtud totiž dojnice s BSE pochází. Na smrt půjdou zvířata o rok mladší a o rok starší než nemocný kus.

Pro Agro Český ráj, které chová tři sta kusů dobytka, je to již druhá rána za posledních několik měsíců. Na přelomu roku totiž museli kvůli nálezu BSE v Lomnici nad Popelkou utratit asi šest krav.

"Výsledky nás šokovaly. Podnik může klidně skončit a my přijdeme o práci. Je to rána," strachoval se zaměstnanec mechanizačního střediska ve Vyskeři, kde byla zřejmě nemocná dojnice ustájena.

Nemocná kráva měla zdravotní potíže. "Po porodu ležela a nevstávala. Nežrala. Byla apatická a mezi paznehty měla vředy. Veterinář proto doporučil porážku," uvedl ředitel Krajské veterinární správy v Liberci Josef Král.

Podle ekonoma všeňského podniku Jiřího Drahoňovského ale stav dojnice po porodu s BSE nijak nesouvisel. Ekonom se obává dopadů výskytu nebezpečné choroby.

"Jestliže přijdeme o pět šest dojnic, tak to ustojíme. Pokud ale utratí desítky kusů, budeme mít problémy," vysvětlil ekonom. Veterináři v podniku vyhlásili předběžné opatření. Agro Český ráj proto nemůže stěhovat skot.

Nemoc se na Semilsku poprvé objevila v lomnickém podniku Zeos v říjnu loňského roku. Chovatelé tehdy museli porazit téměř devět set krav.

"Je to velmi neobvyklé, v Česku se v jednom okrese dvě nakažené krávy ještě neobjevily. Chovatelé se bojí, že od nich odběratelé nebudou chtít kupovat hovězí," konstatoval Jiří Teplý z liberecké agrární komory.

Zatím poslední šílenou krávu odborníci zaregistrovali koncem května v jihočeské Zvonkové. Tento v pořadí jedenáctý případ BSE si drží prvenství v tom, že neskončí hromadným vybíjením. - více zde

NEMOC ŠÍLENÝCH KRAV - BSE

Pod zkratkou BSE se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. Způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Nemoc byla poprvé popsána v roce 1986 v Anglii.

Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.

Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.

Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí. Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video