Testy lidskou BSE nepotvrdily

  • 8
Muž, který zemřel na přelomu září a října v Brně, netrpěl lidskou obdobou nemoci šílených krav. "Jedná se o sporadickou Creutzfeld-Jakobovu nemoc. V žádném případě se nejedná o novou variantu této choroby, tzv. lidskou BSE," oznámil výsledky testů mluvčí pražské Thomayerovy nemocnice Petr Mach.

Devětapadesátiletý pacient trpěl Alzheimerovou chorobou a na psychiatrické klinice brněnské fakultní nemocnice se léčil asi dva měsíce.

Právě podle stáří pacienta, průběhu nemoci i následného úmrtí měli lékaři podezření na to, že muž trpěl velice vzácnou lidskou formou BSE, tedy nemoci šílených krav,  uvedla začátkem října Česká televize.

"Ta se normálně řadí do takzvaných pomalých virových infekcí a je způsobena bílkovinou známou jako priony. Byla provedena veškerá dostupná vyšetření včetně zobrazovacích metod, vyšetření nebyla zcela jasná," řekl tehdy ČT náměstek brněnské fakultní nemocnice Ivo Burget.

Tělo bylo proto převezeno k dalšímu vyšetření. Pitva se prováděla v pražské Thomayerově nemocnici.

Co je BSE

Pod zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.
Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.
Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.
Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

Další články o BSE

V Česku se lidská froma BSE nepotvrdila
Testy vyvrátily výskyt lidské formy BSE například i koncem července. Na příznaky nové formy Creutzfeld-Jakobovy nemoci zemřela v červnu pacientka sedlčanské nemocnice.

"Zemřela na dávno známou sporadickou formu," vyvrátil tehdy obavy primář patologie Thomayerovy nemocnice František Koukolík. - více zde

V polovině září se objevilo další podezření. Žena z Trutnovska ležela v bezvědomí na jednotce intenzivní péče. Lékaři si však nemysleli, že lidskou variantou nemoci šílených krav trpí. - více zde

Pražská laboratoř vyšetřila desítky pacientů s podezřením na novou variantu této choroby. Souvislost s BSE se ale neprokázala u žádného.

"Riziko, že se u nás tato choroba objeví, je mizivé," podotkl v červenci Koukolík.

Nemoc má více variant
Creutzfeld-Jakobova choroba je smrtelná. Pacient, jehož centrální nervovou soustavu napadnou infekční bílkoviny zvané priony, se postupně stane dementním a zemře.

Choroba má několik variant. Klasická forma, která s nemocí šílených krav nesouvisí, postihuje osoby staršího věku. Loni na ni v Česku zemřeli tři lidé. Jak vzniká, lékaři zatím nevědí.

Nová varianta choroby, kterou se člověk může nakazit po konzumaci hovězího masa z dobytka nakaženého nemocí šílených krav, se poprvé objevila v roce 1996 ve Velké Británii. Postihuje mladší věkové skupiny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video