Šířeji používané testy DNA také někdy odhalí, že se třeba zloděj v minulosti dopustil závažnějšího skutku.

Šířeji používané testy DNA také někdy odhalí, že se třeba zloděj v minulosti dopustil závažnějšího skutku. | foto: Profimedia.cz

Testy DNA odhalují už i zloděje aut

  • 42
Vypadá to, že policie bude umět lépe řešit nejčastější zločiny, jako jsou vloupání nebo krádeže aut. I u nich totiž začíná používat metodu testování DNA, která se osvědčila u vražd. Díky ní dokážou policisté zjistit, že pachatel byl na místě činu, z vlasů, potu nebo třeba z kapky krve.

Ty totiž obsahují dědičnou informaci, která je pro každého člověka jedinečná.

Počet testů, jež kriminalistický ústav udělal na zakázku kolegů, roste. Loni jich bylo 11 tisíc, tedy dvakrát více než v roce 2005. A další testy provádějí pro policii najatí experti.

"Měli jsme například případ zloděje, který ukradl osm aut, jezdil v nich a pak je odstavil. Setřeli jsme jeho DNA z řadicí páky a volantu," vypráví soukromý genetik a soudní znalec Dan Vaněk.

Policie zároveň vytváří databázi DNA, která už obsahuje 40 tisíc profilů zločinců a stop z míst činu. "Většinu zločinů páchají recidivisté. Díky databázi bude snazší na ně přijít," řekl Martin Krátký z Kriminalistického ústavu. 

Šířeji používané testy DNA také někdy odhalí, že se třeba zloděj v minulosti dopustil závažnějšího skutku. V Brně loni odebrala policie vzorek lupičovi. Při porovnání s databází vyšlo najevo, že stejný profil byl nalezen na místě činu po vraždě bezdomovkyně v Praze.

Ochránci práv v. policie

Úřad na ochranu osobních údajů se před Vánocemi postavil do cesty ještě většímu rozšíření této metody. Nelíbilo se mu násilné odebírání vzorků slin vězňům a představa policie, že by je měl odevzdat každý pachatel úmyslného trestného činu.

Předseda úřadu Igor Němec řekl, že by v databázi měli zůstat jen pachatelé závažných zločinů. Úřad hrozí policii, že jí nařídí databázi promazat.

Policie nadšená možnostmi metody DNA se však nedala. Ředitel Kriminalistického ústavu Emil Vančo přišel s obsáhlým vyjádřením, že genetiku nezneužívá. Z profilu v databázi, což je jen řada písmen a čísel, se nedá podle policistů vyčíst nic osobního, třeba choroba, kterou člověk tají.

"Laik z profilu v databázi vyčte jenom pohlaví," vysvětluje Krátký.

Genetik Dan Vaněk však oponuje, že v databázi se skutečně mohli ocitnout nedopatřením nevinní lidé. "Dostane se tam obviněný po zatčení a Kriminalistický ústav už nemá zpětnou vazbu, že byl třeba později osvobozen u soudu," varuje.

Policie se však proti rozhodnutí Němcova úřadu nejspíš odvolá a spor bude pokračovat. Metoda DNA se pořád zdokonaluje a v budoucnu se může používat ještě efektivněji. Vědci budou umět rozluštit i starší nebo poškozené vzorky. Znamená to, že i když žena nahlásí znásilnění se zpožděním, půjde získat DNA pachatele, což dnes není možné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video