Severokorejský voják poblíž hranice s Jižní Koreou. Ilustrační foto.

Severokorejský voják poblíž hranice s Jižní Koreou. Ilustrační foto. | foto: AP

KLDR testuje chemické zbraně na politických vězních, tvrdí uprchlý bachař

  • 31
Nedávné odhalení nasazení chemických zbraní proti stovkám syrských civilistů přitáhlo nejen pozornost světové veřejnosti směrem k přes dva roky trvajícímu konfliktu, ale také znovu také připomnělo otázku použití chemického arzenálu v dalších zemích. Mezi nimi také v nejizolovanějším režimu světa, v Severní Koreji.

Severní Korea, jíž po téměř sedm dekád vládne tvrdou rukou dynastie Kimů, podle zjištění odborníků vlastní a vyvíjí celou řadu různých druhů chemických zbraní. Vyplývá to z nejnovější zprávy na respektovaných internetových stránkách 38 North, které patří americko-korejskému institutu při Univerzitě Johnse Hopkinse v Baltimoru. Otázku chemických zbraní vlastněných severokorejským režimem institut připomněl v kontextu likvidace syrského chemického arzenálu.

Z výpovědi Severokorejce, jemuž se podařilo utéct za hranice nejizolovanějšího režimu světa, navíc vyplývá, že režim těmito zbraněmi nejen disponuje, ale dokonce je testuje na politických vězních, které zadržuje v rozsáhlé síti gulagů. Detaily pokusů prováděných za zdmi severokorejských pracovních táborů popsal někdejší velitel jednoho z těchto táborů v roce 2004 britské BBC.

Bývalý velitel internačního tábora číslo 22, Kwon Hyok, jenž později prchnul do Jižní Koreji, popsal testy, při nichž byli zdraví lidé umístěni do prosklené místnosti, kam poté jejich věznitelé vháněli jedovatý plyn a sledovali jeho účinky.

"Rodiny obvykle (v takovém případě) drží pohromadě a jednotlivci z řad vězňů postávají v rozích místnosti. Vědci pozorují celý proces shora, skrz sklo," prohlásil běženec, který ve zprávě vystupuje pod pseudonymem Kwon Kjok.

"Sledoval jsem rodinu, na níž byl testován dusivý plyn a která celá v plynové komoře zemřela - rodiče, jejich syna a dceru. Rodiče zvraceli a umírali, ale do poslední chvíle se snažili zachránit své děti a dávali jim umělé dýchání. Poprvé jsem si uvědomil, že i vězni jsou schopni silných projevů lásky," dodal Kwon.

Někdejší příslušník severokorejské armády vylíčil své zapojení do podobných experimentů na ostrově u západního pobřeží Korejského poloostrova. V jeho svědectví lze najít paralely s červnovou zprávou skupiny pro lidská práva v Soulu, podle níž KLDR provádí chemické a biologické zbrojní pokusy na tělesně postižených dětech na ostrově u pobřeží provincie Hamgjong namdo.

Ve zprávě serveru 38 North se konstatuje, že informace o využívání politických vězňů ke zkouškám chemických zbraní je "nesmírně složité potvrdit". Nicméně "v kontextu s tím, co je v současnosti známo o zacházení s politickými vězni v KLDR, takovéto zprávy naznačují dlouhodobou severokorejskou politiku testování chemických látek na lidech, kteří k tomu nedali svolení, přičemž v omezeném počtu případů vedou tyto testy ke smrti subjektů".

Podle studie je Pchjongjang schopen ročně vyrobit 4,5 tisíce tun bojových chemických látek, ale v případě války by dokázal kapacitu zvýšit až na 12 tisíc tun. Chemikálie, které režim produkuje, zahrnují kyanovodík, fosgen, sarin, tabun, chlór a řadu plynů ze skupiny yperitů.

Zpráva dodává, že Severní Korea údajně dodala od 90. let minulého století chemické zbraně či chemické zbrojní technologie Egyptu, Íránu, Libyi a Sýrii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue