Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Test znalostí politiků: Hospodaření státu zná nejlíp Filip, propadl Svoboda

  • 769
Jsou lídry nejsilnějších politických stran. Po volbách chtějí vládnout. A rozhodovat o stovkách miliard korun ze státního rozpočtu. Jaké mají znalosti z hospodaření státu? MF DNES jim položila pět otázek. Vítězem se stal předseda KSČM Vojtěch Filip. Propadl naopak předseda lidovců Cyril Svoboda.

Představte si, že pořádáte konkurz na šéfa velké automobilky. Zavoláte si šest vážných uchazečů - žádné nováčky, ale muže, kteří ve vedení firmy pracují už řadu let - a položíte jim relativně jednoduché otázky. Chcete vědět, zda vlastně tuší, jaký kolos chtějí řídit, a tak se ptáte na zadlužení společnosti, počet zaměstnanců či kolik ročně stojí výroba karoserií.

Jeden se diví, co mu to kladete za bulvární otázky, a přizná, že nedokáže zodpovědět ani jednu. Druhý po úvodní otázce dotčeně odchází a další tři se usilovně snaží přijít na správnou odpověď, ale se střídavým úspěchem. Čtyři z pěti odpovědí dokáže dát dohromady jediný uchazeč. Ten však patří ke skupině, která automobilový závod před lety přivedla ke krachu.

otázky mf dnes a správné odpovědi

1) Jaká je výše státního dluhu?
Podle posledního údaje ministerstva financí vzrostl k loňskému prosinci státní dluh na 1,178 bilionu korun.

2) Kolik letos zaplatíme na úrocích ze státního dluhu?
Úroky z českých státních dluhopisů se často mění. Momentálně dosahují 5,5-6 procent. Ministr financí odhaduje, že v absolutních číslech letos zaplatíme na úrocích 77-85 miliard korun.

3) Kolik letos plánuje stát vyplatit na důchodech?
Státní rozpočet počítá s tím, že důchodcům letos vyplatí 338 miliard korun. Toto číslo se však může během roku navýšit.

4) Kolik je státních zaměstnanců?
Lidí placených přímo ze státního rozpočtu je 450 tisíc. Ve veřejných službách dohromady pracuje tři čtvrtě milionu lidí.

5) Na kolik dětí platí stát přídavky?
Na 636 tisíc dětí.


Podobně dopadl test MF DNES. Redakce se zeptala šesti předsedů stran, které mají reálnou šanci dostat se po volbách do parlamentu, zda vědí, jaký je státní dluh a jaké z něj platíme úroky, kolik je státních zaměstnanců a dětí, na které stát platí přídavky, a kolik peněz ročně odejde na důchody. A zjistila, že je na tom Česká republika před volbami stejně špatně jako zmíněná automobilka. Vítězem testu se stal předseda KSČM Vojtěch Filip.

"Takhle si to pan předseda nepředstavoval"

Jako poslední z šestice předsedů přišel na řadu šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek. Jeho lidé dopředu věděli, že dostane několik otázek stejných jako šéfové dalších stran, a tak se snažili od ostatních zjistit, o jaké otázky půjde. Ale marně.

Test znalostí politiků

Když redaktor položil Jiřímu Paroubkovi první dotaz na výši státního dluhu, předseda ČSSD se docela přesně přiblížil správné odpovědi: "Jedna celá dvacet sedm bilionu korun," odhadl výši dluhu.

Jakmile se však redaktor nadechl k další otázce, Paroubek se rozzlobil. "A skončíme s otázkami," zastavil ho. "Jestli se mnou chcete ještě někdy hovořit, skončíme s otázkami," řekl a zmizel.

"Pan předseda nemá tyto ankety moc rád," omlouval předsedu ČSSD jeho poradce Petr Dimun. A slíbil, že dá vědět, co Paroubka na otázkách tak popudilo. "Takto si pan předseda nepředstavuje vztah novináře a politika," zjistil nakonec Dimun.

Filip sypal odpovědi z rukávu, Liška se k odpovědím dopočítal

Na otázkách MF DNES přitom nebylo nic záludného. Výši státního dluhu a úroků, které z něj musíme každoročně platit, by měli všichni politici, kteří spolurozhodují o státních financích, znát. Už jen proto, aby věděli, co nás bude stát další rozhazování.

Stejně tak by měli vědět, na kolik stát přijdou každoročně důchody, které představují jedny z největších výdajů pro státní kasu. Kolik dětí či rodin žije z přídavků a kolik zaměstnanců je placeno přímo ze státního rozpočtu, by také mělo patřit k základním znalostem potenciálního "ředitele" země.

K testu přistoupil každý jinak. Vojtěch Filip sypal odpovědi na otázky z rukávu jako u maturity.

Test znalostí politiků

Zelený Ondřej Liška sice neuměl správné odpovědi zpaměti jako šéf komunistů, ale bylo vidět, že má o státních financích relativně dobrý přehled. Násobil, dělil, přemýšlel, a tak se leckdy dopracoval k správným výsledkům.

Nevěděl například z hlavy, kolik je státních zaměstnanců. Jako bývalý ministr školství však znal počet učitelů a zaměstnanců škol. Pak správně odhadl, že "policistů budou desetitisíce", nakonec však došel jen k číslu 350 tisíc. Státních zaměstnanců je přitom o sto tisíc víc, a tak se Liškovi nepodařilo vejít do dvacetiprocentní tolerance, kterou si stanovila jako kritérium správné odpovědi MF DNES.

Podobně se Liška přes průměrný důchod a přibližný počet lidí v důchodovém věku dopočítal k téměř správnému objemu peněz, se kterými se ve státním rozpočtu počítá na důchody.

"S počty mám problémy"

Mirek Topolánek měl jistou výhodu: těsně před testem absolvoval tiskovou konferenci o stavu veřejných financí.

Správně odhadl výši státního dluhu a přesně se trefil i do výše peněz, které bude Česko muset letos vyplatit na úrocích. Dokonce podal odborný výklad na téma "obsluha státního dluhu".

Šéf ODS zvládl bez chyby dvě z pěti odpovědí. A jednu s přimhouřením oka. Když měl odpovědět, kolik je státních zaměstnanců, uvedl sedm set tisíc. Tolik je přibližně zaměstnanců celé veřejné sféry - tedy i těch, kteří jsou placeni například z rozpočtů krajů a obcí. K podobnému výsledku nakonec dospěl i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. MF DNES tyto odpovědi "vzala".

V odpoledním mrazu na Vyšehradě se Schwarzenberg dopočítával správných odpovědí stejně sveřepě jako Liška. Tři z pěti otázek zvládl tak jako Topolánek. "S těmi počty jsem měl problémy už odmala," komentoval to Schwarzenberg.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda si z testu, ve kterém propadl nejvíc z českých politiků, vzal jedno ponaučení. "Už nikdy neposkytovat rozhovor, u kterého nebudu znát předem otázky," dal si předsevzetí.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video